Češi triumf na Euro Hockey Tour neobhájili. Prohráli s Rusy

28. 4. 2013 20:20
Hokejisté Švédska vyhráli i třetí zápas v rámci Kajotbet Českých hokejových her.
Čeští hokejisté si v závěrečném utkání Českých her neporadili s Ruskem, a triumfu na EHT tak neobhájili. | Foto: CPA

Brno - Čeští hokejisté triumf na Euro Hockey Tour neobhájili. V přímém boji o prvenství v celém ročníku soutěže totiž v závěrečném zápase Kajotbet Českých hokejových her v Brně podlehli Rusku 1:2.

Na závěrečném turnaji před mistrovstvím světa tak Češi skončili s jednou výhrou třetí za Švédskem a Ruskem.

Po tomto zápase trenér českého týmu Alois Hadamczik oznámil závěrečnou nominaci na šampionát, do něhož Češi vstoupí v pátek zápasem s Běloruskem. Jsou v ní tři brankáři, osm obránců a čtrnáct útočníků.

Češi nevyužili dvě přesilovky 5 na 3

Do generálky na šampionát vstoupili Češi dobře, když už v páté minutě otevřel skóre z otočky Ivan Rachůnek.

I ve zbytku úvodní části měli Češi převahu, tu však už více gólově nepotvrdili.

Rusové to potrestali, když ve 24. minutě vyrovnali zásluhou bomby Averina.

Nedlouho poté Češi nevyužili více než minutovou přesilovku pět na tři, což soupeře nakoplo, vyrovnal hru a šest sekund před koncem třetiny otočil skóre zásluhou Petrovova gólu v přesilovce.

V polovině třetí třetiny pak Češi promarnili další více než minutovou dvojnásobnou přesilovku, v 52. minutě pak sám před Barulinem ztroskotal Koukal a Rusové poté zkušeně dovedli zápas do vítězného konce.

Švédové vyhráli i třetí zápas

Hokejisté Švédska vyhráli i třetí zápas brněnského turnaje, a potvrdili tak svůj triumf na Českých hrách.

Své prvenství, které měli jisté už v sobotu, završili vítězstvím 2:1 v nedělním derby pořadatelů nadcházejícího mistrovství světa nad Finskem, a turnaj tak vyhráli bez ztráty bodů.

Celkem se radují ze třetího prvenství na Českých hrách, všechny tři triumfy vždy dělilo osm let.

Ziskem devíti bodů tak Švédové zcela předčili svůj dosavadní zisk v tomto ročníku Euro Hockey Tour. Během tří turnajů totiž získali jen šest bodů. I kvůli tomu zůstanou v konečném pořadí EHT na posledním místě.

O výhře Švédů rozhodl Danielsson

Finové sice otevřeli v 11. minutě skóre zásluhou Salminena, hned poté měli šanci svůj náskok zvýšit, Aaltonen však trestné střílení neproměnil.

Navíc ještě do konce třetiny srovnal v přesilovce Ericsson a o výhře Švédů rozhodl ve 31. minutě ze samostatného úniku útočník pražského Lva Nicklas Danielsson.

Suomi tak prohráli všechny tři zápasy na turnaji, když získali jediný bod. Na turnaji tak skončili poslední, v pořadí EHT pak třetí.

Švédsko - Finsko 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. J. Ericsson (Fälth), 31. Danielsson (Järnkrok) - 11. Salminen (Haataja, Viitaluoma). Rozhodčí: Minář, Šindler - Hlavatý, Pešek (všichni ČR). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 5226.
Švédsko: Eriksson - Viklund, Rahimi, Andersén, Fälth, S. Kronwall, Granberg, Ahnelöv, Fransson - Axelsson, Persson, Pettersson - J. Ericsson, Lindberg, Thörnberg - Danielsson, Järnkrok, Klasen - Jämtin, S. Hjalmarsson, Arlbrandt - Rosén. Trenér: Pär Marts.
Finsko: Engren - V. Lajunen, Mäenpää, Kousa, Lepistö, Laakso, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Hytönen, Pihlström - Haataja, Viitaluoma, Salminen - Hagman, Wirtanen, Osala - Anttila, Lahti, Jormakka - Sallinen. Trenér: Jukka Jalonen.

Česko - Rusko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. I. Rachůnek (Koukal, T. Rachůnek) - 24. Averin (Kuzněcov), 40. Petrov. Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).
Česko: Salák - Čáslava, T. Voráček, Trončinský, Nakládal, Mojžíš, Kolář - Pech, Novotný, Kašpar - Hertl, Vrána, Tenkrát - Gulaš, Jan Kovář, Vondrka - T. Rachůnek, Koukal, I. Rachůnek. Trenér: Alois Hadamczik.
Rusko: Barulin - I. Nikulin, Rjasenskij, Medveděv, J. Birjukov, Bělov, Denisov, Rylov, Zajcev - Petrov, Těreščenko, Mozjakin - Pěrežogin, Tichonov, Popov - Kokarev, Svitov, Plotnikov - Kuzněcov, Kazionov, Averin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.