Réway o své záhadné nemoci: Zatím nevím, zda budu pokračovat v kariéře, operace mi snad nehrozí

David Janeczek David Janeczek
14. 12. 2016 23:12
Slovenský hokejový útočník Martin Réway po letošním mistrovství světa podepsal nováčkovskou smlouvu s Montrealem Canadiens, ale kvůli srdečním problémům musel ještě před začátkem kempu přerušit sezonu. Dnes je jisté, že celý hokejový ročník 2016/17 vynechá a stále se neví, zda bude vůbec v kariéře pokračovat. O svých zdravotních problémech promluvil Réway poprvé ve středu ve slovenském Martine, kde se sešla reprezentace a Réway se po delší době potkal se svými spoluhráči s národního týmu a trenérem Zdenem Cígerem.
Martin Réway
Martin Réway | Foto: ČTK

Praha - Léčba zánětu srdečního svalu slovenského talentovaného útočníka Martina Réwaye pokračuje. Jednadvacetiletý hráč Montrealu Canadiens zatím neví, zda bude pokračovat v aktivní kariéře. Napovědět může nejbližší kontrola u lékaře, kterou absolvuje na konci ledna příštího roku.

Příčinu onemocnění lékaři nezjistili

"Užívám léky, sedím doma, mám klidový režim bez většího pohybu. Komunikuju s lékaři, a protože nenastaly žádné komplikace, tak jsem nemusel zpátky do nemocnice. Operace už mi snad nehrozí, na kontroly chodím každé dva měsíce. Zatím svou budoucnost neznám a ani by jsem podle smlouvy o ni neměl mluvit," řekl Réway slovenským novinářům ve středu v Martine, kde se střetne slovenská hokejová reprezentace proti výběrem tamní nejvyšší hokejové ligy.

Přestože od virového onemocnění, které vyústilo v zánět srdečního svalu uběhly už tři měsíce, tak lékaři stále neobjevili příčinu. "Doteď neznám příčinu, tréninků bylo hodně, ale cítil jsem se v pohodě. Až potom jsem dostal teploty a hospitalizovali mě v nemocnici. Přesouvali mě z jedné nemocnice do druhé, ale stále nemohli přijít na diagnózu, podařilo se to až v Piešťanech, kde mi předepsali léčbu," pokračoval Réway.

Montreal na Réwaye nezapomněl

Réway sice neprožil letos povedené mistrovství světa, ale přesto se dočkal nováčkovské smlouvy od Montrealu Canadiens. Tedy týmu, který jednadvacetiletého rodáka z Prahy draftoval v roce 2013 ve čtvrtém kole. "Vedení Montrealu moje nemoc samozřejmě mrzí. Navíc, když se mi to stalo jen týden před začátkem kempu. Stále mě podporují a jsem s vedením v kontaktu," prozradil Réway, že na něj kanadský klub nezapomněl.

Réway? Po padesáti letech tu máme hokejistu, který přemýšlí. Sice na tom není tělesně bůhvíjak, ale to nebyl ani Gretzky ani Golonka

Jozef Golonka

Během léčby srdce se musí Réway vyhýbat veškeré fyzické aktivitě, a tak si krátí dlouhé chvíle sledováním české extraligy nebo Slovanu Bratislava v KHL. "Kvůli nemoci jsem ztratil mnoho kilogramů a jsem rád, že se mi povedlo některé nabrat zpátky," popsal úskalí nebezpečné nemoci bývalý hokejista pražské Sparty.

Trenér slovenské hokejové reprezentace Zdeno Cíger pozval Réwaye na exhibiční zápas slovenské reprezentace, aby se mladý útočník ujistil, že s ním kouč nadále počítá. "Pan Cíger byl za mnou v Dolním Kubíně, ale i tak bych se přišel podívat na zápas. Jsem rád, že jsem můžu po delší době vidět kluky, v poslední době nemám moc příležitostí vidět své spoluhráče. S trenérem národního týmu mám dobrý vztah. Voláme si a nechce, abych vypadl z reprezentace," dodal na závěr Réway.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy