Měli jsme Kanadu pod kontrolou, litoval Chára. Experiment s týmem Evropy ale končí

ČTK ČTK
30. 9. 2016 9:05
Hokejisté týmu Evropy sehráli i ve druhém finále proti Kanadě vyrovnanou partii, nakonec si ale rozhodující třetí duel nevynutili. "Je dobré, když hrajete s vedením v zádech. Měli jsme díky němu Kanadu pod kontrolou, skoro až do konce zápasu...," litoval Zdeno Chára závěrečných tří minut, kdy domácí mužstvo skóre otočilo na 2:1, navíc vítězným gólem v oslabení. "Je to škoda, protože jsme určitě měli šance na to, abychom vstřelili více gólů. A nemůže dojít k takovému závěru zápasu, jaký přišel," mrzelo Cháru.
Zdeno Chára dal jediný gól Evropy ve druhém finále. Na výhru nakonec nestačil
Zdeno Chára dal jediný gól Evropy ve druhém finále. Na výhru nakonec nestačil | Foto: Reuters

Toronto – Hokejisté Výběru Evropy byli velmi blízko senzaci v podobě třetího rozhodujícího finále Světového poháru, které si mohli vynutit. Výhra v utkání číslo dvě, díky níž by vyrovnali stav série proti vysoce favorizované Kanadě, jim však proklouzla mezi prsty v samém závěru zápasu. Ani ten ale nemohl smazat dobrý dojem, který za sebou mužstvo složené z hráčů osmi národností v Torontu zanechalo.

"Myslím si, že každý z kluků může opouštět turnaj s hlavou nahoře a být hrdý na to, co jsme tady dokázali. Nechali jsme tam všechno, co jsme mohli," řekl novinářům slovenský obránce Zdeno Chára. "Před turnajem jsme si říkali, že bychom chtěli tvořit silný tým. A že si chceme vytvořit vzpomínky, na které budeme vždy rádi vzpomínat. Myslím, že to se všem podařilo. Určitě se na to za pár let rádi zpětně podíváme," dodal Chára.

Tenhle experiment už se asi opakovat nebude

Evropané měli být největším outsiderem prestižní a očekávané akce, ale místo toho příjemně překvapili. "Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že budeme ve finále, každý by to bral. Ale na druhou stranu – když jsme viděli, že můžeme hrát s Kanadou vyrovnané zápasy, tak je to člověku líto, protože měl šanci. Ale o to tam právě šlo – mít tu šanci o Světový pohár vůbec bojovat," prohlásil Chára.

Sám přiznal, že on i mnozí jeho spoluhráči tuší, že byli součástí experimentu, který i přes dobrý výsledek nenajde opětovné uplatnění. "Myslím, že to byl jednorázový nápad, který se už asi nebude opakovat. Možná se mýlím. Ale je dost těžké dát dohromady takový tým. Necháme se překvapit, zda bude možné někdy ještě podobný tým složit," přemítal Chára.

Měli jsme Kanadu pod kontrolou...

Právě obrovitý zadák, jenž v NHL už od roku 2006 zastává pozici kapitána Bostonu, byl ve druhém utkání dlouho jediným úspěšným střelcem.

"Je dobré, když hrajete s vedením v zádech. Měli jsme díky němu Kanadu pod kontrolou, skoro až do konce zápasu...," litoval Chára závěrečných tří minut, kdy domácí mužstvo skóre otočilo na 2:1, navíc vítězným gólem v oslabení. "Je to škoda, protože jsme určitě měli šance na to, abychom vstřelili více gólů. A nemůže dojít k takovému závěru zápasu, jaký přišel," mrzelo Cháru.

V NHL působí devětatřicetiletý trenčínský rodák od sezony 1997/98. Věří, že účast na SP – navíc v součtu s kvalitními přípravnými zápasy – mu pomůže v rozjezdu do sezony. "Samozřejmě vás to připraví asi nejlépe, jak se dá. Byl to turnaj s nejlepšími hráči, a když odehrajete skoro deset takových zápasů, tak byste asi měli být do sezony připravení," řekl Chára.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 56,87 milionu hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,32 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,32 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý na tiskové konferenci Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy