Réway nejspíš zmešká celou sezonu, slovenský hokej může zaplakat ještě víc než dřív

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 10. 2016 6:12
Hokejista Martin Réway dost možná vynechá celou sezonu kvůli nemocnému srdci. Znepokojený je Montreal, který s 21letým úročníkem podepsal tříletou smlouvu, ale především Slovensko, jehož hokejový úpadek se projevuje také počtem zástupců v NHL.
Martin Réway v dresu juniorské reprezentace Slovenska.
Martin Réway v dresu juniorské reprezentace Slovenska. | Foto: ČTK

Praha – Přestože dal Spartě předčasné sbohem a vyvolal zlostné reakce, přestože odehrál bídné mistrovství světa, dosáhl Martin Réway na vysněný kontrakt s Montrealem, který ho draftoval ve čtvrtém kole.

Hned první rok v Kanadě z načrtnutých tří však začal tragicky. Místo toho, aby jeden z největších slovenských talentů odcestoval na kemp klubu, zůstal kvůli srdečním problémům doma. Možná dorazí později, ale je to velmi nepravděpodobné.

Pesimismem oplývá i hráčův agent. "Nemyslí si, že Réway do sezony nastoupí," prozradil na Twitteru novinář L. A. Lariviere, který se věnuje Montrealu Canadiens.

Réway podle všeho prodělal virové onemocnění, které vyústilo v zánět srdečního svalu. Následoval pobyt v martinské nemocnici, z níž téměř neproudí novinky, a tak se množí spekulace. Podle nejčernějších scénářů není v ohrožení jen hráčova sezona, ale rovnou celá kariéra.

Montreal podobné zprávy nevyvrací ani nepotvrzuje. Naposledy uvedl: "Klubový doktor David Mulder podrobně sleduje zdravotní stav Martina Réwaye, přičemž spolupracuje s lékařským týmem na Slovensku."

Dramatický pokles hráčů

Jedenadvacetiletý forvard s sebou celé dospívání vláčí nálepku rebela, který je na ledě nesmírně šikovný, ale rovněž dokáže provést hloupost. Třeba nepřijít na sraz reprezentace, což kdysi zažil Vladimír Vůjtek. Vedení Canadiens o tom pochopitelně ví, a proto s Réwayem počítalo spíš na farmu, odkud mohl dřív nebo později vylétnout do hlavního mužstva.

Zdravotní stav kontroverzního hráče možná dělá víc starostí slovenskému hokeji, který pečlivě střeží všechny své vycházející hvězdy, jelikož jich je pramálo.

Počet Slováků v zámořské NHL letos může být nejnižší v aktuálním tisíciletí. Důvod je prostý – prověřené tváře pomalu míří do sportovního důchodu a ty nové zastávají spíš méně významné role, pokud vůbec najdou práci.

Bývávalo lépe, mnohem lépe. Před 15 roky se Slovensko chlubilo 30 zástupci mezi hokejovou smetánkou, deset let nazpátek jich bylo 26. Poslední sezony však přinášejí smutná čísla, nejčastěji dvanáctku, kterou pomalu překonává konkurence, hlavně Švýcaři.

Z mladší generace září jen Tatar

Tentokrát může být ještě hůř, přesněji nejhůř od roku 1997. Není těžké si představit, že kluziště NHL letos okusí pouze deset Slováků…

Známé tváře Zdeno Chára a Mariánové Hossa s Gáboríkem pořád nic nebalí, nachystaní jsou i další třicátníci – Jaroslav Halák a Andrej Sekera. Z mladší generace však má "neotřesitelnou" pozici pouze Tomáš Tatar.

Tomáš Tatar nedávno zářil na Světovém poháru v dresu týmu Evropy.
Tomáš Tatar nedávno zářil na Světovém poháru v dresu týmu Evropy. | Foto: Reuters

Marko Daňo, Richard Pánik, Martin Marinčin a Tomáš Jurčo už sice prošli nástrahami farmářské AHL, ovšem mezi elitou si je nikdo nehýčká.

Kdo může reálně rozšířit zmiňovanou desítku? Stárnoucí brankář Peter Budaj a jeho mladší krajané Marek Hrivík s Peterem Cehlárikem. Všichni však musí spoléhat na souhru okolností.

Martinu Réwayovi by stačilo utlumit rebelskou povahu a ukázat nesporný hokejový um. Jenže nemocné srdce mu to nejspíš nedovolí. Je tedy možné, že slovenský úpadek v NHL letos nic nezpomalí.

 

Právě se děje

Další zprávy