Rekordní maratón! 114 minut, 138 zákroků a odměněný Húževka

8. 3. 2013 9:00
Vítkovice porazily České Budějovice až gólem ve 114. minutě.
Radost z postupu a velká úleva, že už je konec. To byly pocity Vítkovic po skončení rekordního duelu v Českých Budějovicích | Foto: ČTK

Praha - Přestože se hokejisté maratonským běžcům v počtu uražených kilometrů nemohou zdaleka rovnat, hráči Českých Budějovic a Vítkovic se jim v rozhodujicím utkání předkola play off přiblížili alespoň o něco víc než obvykle.

Vyšťavení bojovníci museli zvládnout téměř 114 minut čistého času a tedy i spoustu nabruslených kilometrů, než v čase 113:51 rozhodl Peter Húževka.

Předchozí rekordní extraligový duel Pardubic s Plzní, jenž v roce 2009 trval 87 minut, byl tedy překonán o pořádnou porci dalšího nastavení.

"Rychle jsme střídali a byli jsme v tempu. Bylo to náročné, hrálo se nahoru dolů, ale jsem strašně šťastný, že jdeme dále," popadal dech vítkovický hrdina Húževka.

Vůbec nejdelšímu klání hokejové historie však včerejší extraligová bitva nesahala ani po kotníky. V roce 1936 hrály týmy Detroitu a Montrealu Maroons ještě o téměř 63 minut déle. Padl přitom jediný gól.

82 zákroků Šindeláře

Podobně jako střelec vítězného gólu se musel cítit i další bohatýr Ostravanů. Brankář Filip Šindelář si připsal 82 zákroků a vydržel neinkasovat od poloviny druhé třetiny. "Chytal super. Brankář je základ všeho. Klobouk dolů před ním," chválil spoluhráče Húževka.

Šindelářův protějšek v českobudějovické svatyni Jakub Kovář úspěšně čelil 54 střelám. Jenže rozhodující gól inkasoval právě on, a tak své zákroky mohl rázem hodit za hlavu.

"Prodloužení už pak tak rychle utíkají, že člověk ani čas nevnímá. Tam už se jenom čeká na gól. A ten přišel, bohužel," smutnil reprezentační gólman.

Húževka odčinil loňskou tyčku

V minulé sezoně byl slovenský útočník Húževka ve zcela opačné pozici. V rozhodujícím sedmém duelu čtvrtfinále na ledě Pardubic trefil tyč prázdné branky Východočechů při jejich power play, domácí následně vyrovnali a v prodloužení rozhodli o svém postupu.

"Na loňské Pardubice už jsem zapomněl. Dlouho mě to mrzelo, ale už jsem to vymazal z hlavy. Jsem ale rád, že jsem to mohl odčinit," těšilo jej. "Karol Svoboda mi po zápase říkal, že je to odměna za Pardubice. Že teď to přišlo," přiznal šestadvacetiletý útočník.

I přes extrémní náročnost rozhodujícího duelu slovenský útočník uvítal, že se hrálo do rozhodnutí a ke slovu nepřišly samostatné nájezdy. "Je dobře, že se hraje takhle. Penalty jsou i o štěstí, náhodě. Tady si to mužstvo vybojuje," dodal.