Pouzar: Konec hokeje v Budějovicích je průser pro celý kraj

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
13. 6. 2013 12:29
Jaroslav Pouzar přiznává, jak moc je ze stěhování extraligy i přístupu při jednáních zklamaný. Blízkou budoucnost nevidí vůbec růžově.
Legendární Jaroslav Pouzar prožívá odchod extraligy z Českých Budějovic velmi emotivně
Legendární Jaroslav Pouzar prožívá odchod extraligy z Českých Budějovic velmi emotivně | Foto:

Praha - Hodně těžce nese odchod extraligového hokeje z Českých Budějovic bývalý internacionál a jihočeský patriot Jaroslav Pouzar.

"Jsem z toho velice zklamaný. Stále tomu nemůžu uvěřit," říká legendární útočník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Je to neštěstí nejen pro lidi v Českých Budějovicích, ale pro celý Jihočeský kraj, protože to byla zábava i pro lidi z okolí," dodává.

Nikdo nic neřešil

Pouzara zaráží především liknavost, s jakou k celému problému přistupovalo město, které na jednáních prakticky nepředkládalo žádná řešení.

"Čekal jsem, že se najdou rozumní lidé, kteří to vyřeší. Podle mě to nebyla jen záležitost města, měl se do jednání vložit také kraj. Ale nezapojili se, řešilo se to strašně pomalu, nechalo se to jen tak proběhnout a dopadlo to, jak to dopadlo," krčí rameny Pouzar. "Ať je to vina těch nebo těch, to je mi úplně jedno. Je to prostě průser."

Hradci Králové však nemá za zlé, že extralize připravilo podmínky a nabídlo je klubu HC Mountfield. Spíše jej zlobí rozdílný přístup radnic. "Když město v Hradci dávalo do hokeje dvacet milionů, i když hráli první ligu, a teď přidají na extraligu dalších dvacet, a v Budějovicích nic, tak je to trochu zarážející," podivuje se.

Rychle nový profihokej? Utopie

Extraliga se definitivně stěhuje z jihočeské metropole, ale zřejmě ještě hůře vypadá výhled pro příští roky.

Nedá se totiž očekávat, že by v dohledné době někdo žezlo s nějakými vyššími ambicemi převzal.

"Panuje téměř naivní myšlenka, že se tu začne dělat nějaký nový hokej," zavrhuje mistr světa z let 1976 a 1977 utopistickou myšlenku na rychlé vzkříšení mužského profihokeje.

Dostat se zpátky bude velice složité

Trojnásobný vítěz Stanley Cupu sice vybudoval sportovní hokejové centrum a klub HC Českobudějovičtí lvi, ten se však zaměřuje především na výchovu mladých hokejistů. Že by vybudoval profesionální mužský tým, proto neplánuje.

"To, co jsem tu postavil já pro mládež, je něco jiného. Ale velký hokej prostě stojí velké peníze. Dostat se někam je velice složité, a to výkonnostně i finančně. Myslím si, že velký hokej je tu teď na dlouhá léta zavřený," smutní.

Nevalně jsou na tom i ostatní kluby v regionu, Tábor a Jindřichův Hradec hrají až 2.ligu. "Asi budu chodit na ty srandamače u mě na stadionu," dodává lehce s kumorem Pouzar.

Co říkají na stěhování extraligy z Českých Budějovic do Hradce Králové další hokejové osobnosti?

Pavel Richter (bývalý internacionál, mistr světa z roku 1985): Obrovsky mě to mrzí, protože Budějovice byly jeden z nejtradičnějších extraligových klubů a pochází z něj některé obrovské legendy. A hlavně si to nezaslouží tamní fanoušci. Hlavní vinu podle mě nese město. Druhá věc je, že nepovolili Budvar, ale bohužel řády extraligy jsou takové. Pro samotný hokej, i když bude klub v Hradci, to je obrovská škoda, protože z mapy mizí tradiční klub. Navíc ani v okolí teď fanoušci nemají moc na co chodit.

Martin Hosták (trenér Královští lvi Hradec Králové a spolukomentátor v České televizi): Jakožto Hradečák a člen klubu jsem rád, že se sem extraliga dostane, i když to má svá úskalí. Je mi líto, že končí tradiční bašta extraligy v Budějovicích, ale na druhou stranu doufám, že budeme schopni něco nového nastartovat i tady v Hradci. Hokej v Budějovicích má historii a tradici, proto si nemyslím, že by zanikl, určitě se ho někdo ujme.

Luboš Rob (bývalý útočník, kapitán a dlouholetá opora Českých Budějovic): Všichni, tzn. město, Budvar i Mountfield věděli, o co jde. Akorát veřejnost a fanoušci pořád doufali, že extraliga v Budějovicích zůstane, protože si díky tradici a historii klubu nikdo nedokázal představit, že by tady ten hokej nebyl. Je mi z toho smutno, že k tomu došlo, protože se v žádném tradičním klubu tohle nestalo. Teď se člověk zamýšlí, co to bude stát práce, aby se klub s názvem České Budějovice dostal zpátky do extraligy.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 50 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy