Pittsburgh začal vítězně. Nastartoval ho Šatan a Malkin

Václav Rojík, Red Spo, ČTK
19. 5. 2009 7:22
Pittsburgh - Carolina 3:2
Philippe Boucher se se spoluhráčem z Pittsburghu Kunitzem raduje z gólu do sítě Caroliny v úvodním finále fonference. | Foto: Václav Rojík

Pittsburgh - Hokejisté Pittsburghu zvítězili v prvním semifinále Stanleyova poháru nad Carolinou 3:2 a ujali se vedení v sérii.

Nečekanými hrdiny pondělního duelu se stali obránce Philippe Boucher a útočník Miroslav Šatan. Boucher, který se dostal do sestavy po zranění Sergeje Gončara, se na výhře podílel gólem a asistencí, Šatan, jenž ještě v březnu bojoval na farmě v AHL, otevřel skóre zápasu.

Oba skórovali v letošním play off poprvé. "Jejich dnešní výkon má velkou váhu. Všichni si tím uvědomujeme, že každý může svým dílem přispět k vítězství a že jedině tak máme v play off šanci na úspěch. Musíme se tím řídit v každém zápase," prohlásil kapitán Penguins Sidney Crosby, s 22 body nejproduktivnější hráč play off, který si tentokrát připsal pouze asistenci.

Jeho tým vykročil za vítězstvím v polovině první třetiny, kdy se během 84 sekund trefili Šatan s Jevgenijem Malkinem a zařídili pro domácí vedení 2:0. Za hosty odpověděl až v 34. minutě Chad LaRose, v 52. minutě však vrátil Pittsburghu dvoubrankový náskok Boucher. Carolině se podařilo minutu a půl před koncem třetí třetiny už jen snížit.

Boucher, který v předchozích 13 zápasech play off nastoupil pouze čtyřikrát, se prosadil v přesilové hře střelou z kruhu pro vhazování a připsal si svůj první gól ve vyřazovacích bojích od roku 2004.

"I když nehrál, pořád na sobě pracoval a byl připravený. Dnes ani nedostal na ledě moc času, ale jakmile naskočil, stálo to za to," uvedl trenér Dan Bylsma.

Šatan na sebe zase upozornil precizním zakončením samostatného nájezdu, do nějž se dostal po návratu z trestné lavice.

"Dělám to takhle už dobrých pětadvacet let," řekl čtyřiatřicetiletý Šatan o svém blafáku, kdy nejprve naznačil střelu forhendem, poté si puk přehodil na bekhend a poslal ho k tyči.

Pittsburgh držel Fleury

Kouč Pittsburghu se však mohl spolehnout i na některé tradiční opory, především pak na brankáře Marka-Andreho Fleuryho.

Ten si sice připsal jen 23 zásahů, ale řada z nich byla z kategorie zázračných. "Ohromně nás podržel," řekl Crosby na adresu Fleuryho, na němž Hurricanes pohořeli hned na začátku zápasu.

Chad LaRose střílí gól Caroliny ve finále konference proti Pittsburghu.
Chad LaRose střílí gól Caroliny ve finále konference proti Pittsburghu. | Foto: Václav Rojík

V úvodních jedenácti minutách hosté přestříleli soupeře v poměru 11:8, přesto prohrávali 0:2. "Začátek se nám úplně nepovedl. Carolina měla v úvodu několik slibných šancí, ale Marc všechno chytil," konstatoval Crosby.

Klíčový zákrok předvedl Fleury v poslední minutě třetí třetiny, kdy zneškodnil obrovskou šanci Erika Staala. Toho před odkrytou brankou našel Jussi Jokinen, Staalova střela však skončila pod tělem domácího gólmana.

"Radši bych na to zapomněl. Chtěl jsem si tu přihrávku zastavit, ale byla hodně rychlá, takže jsem to zkusil z první. A bohužel puk v síti neskončil. Mohl, ale Fleury byl na správném místě," litoval Staal.

Kanonýra Caroliny ale mrzely i promarněné šance ze začátku zápasu.

"Nehráli jsme špatně, v útoku jsme měli spoustu příležitostí, jenže hlavně v první třetině nás Fleury vychytal. Pak jsme soupeře pustili do dvou brejků, které skončily dvěma góly, a to nás srazilo," uvedl Staal. "V dalším utkání se musíme zlepšit v koncovce a vyvarovat se rychlých protiútoků soupeře."

Série pokračuje druhým zápasem ve čtvrtek znovu v Pittsburghu.

Semifinále play off NHL:
Východní konference - 1. zápas:

Pittsburgh - Carolina 3:2 (stav série 1:0)
Branky: 10. Šatan, 11. Malkin, 52. Boucher - 34. Larose, 59. Corvo. Střely na branku: 31:25. Diváci: 17.132. Stav série: 1:0.