Patera: Být v Olomouci na zkoušku, už by mě vyhodili

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 8. 2014 14:12
Přečtěte si rozhovor s Pavlem Paterou. Dvaačtyřicetiletá legenda přestoupila v létě z Kladna do Olomouce. Tam vzpomíná i na slavnou éru Vsetína a české reprezentace.
Pavel Patera.
Pavel Patera. | Foto: CPA Eduard Erben

Olomouc - Na konci tréninku stál na straně poraženého týmu, a tak musel k zemi a přidat navrch ještě dvacet kliků. Pavla Pateru, největší ofenzivní posilu léta, v Olomouci nešetří. 

Olympijský vítěz z Nagana sem přišel z Kladna, aby se stal mužem, na kterého se může extraligový nováček v sezoně spolehnout.

"I když to tak zatím nevypadá co? Kdybych tady byl na zkoušku a jako jiní kluci teprve bojoval o smlouvu, už by mě odsud dávno vyhodili," směje se Patera hned na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Jenže je mu už 42 let. Dávno ví, že v přípravě góly a nahrávky nerozhodují. Formu ladí na polovinu září, kdy začíná extraliga a Olomouc v ní bude hrát o záchranu.

To se cítíte na ledě tak špatně?
Čím je člověk starší, tím jen pro něj léto těžší. Vidíte, že nejsem žádná hokejová postava. V té maximální letní zátěži nejsem v té úplně nejlepší formě nikdy. Já to směřuji až k tomu září, tak doufám, že se mi to povede. Chci jít do extraligy v plné formě.

Byli z vás spoluhráči hodně vyjukaní, když jste do Olomouce přišel?
Ne, ježiši to vůbec. Já se s půlkou z nich znám a se druhou jsem se velmi rychle poznal. 

Podle toho, jak o vás spoluhráči i trenéři mluvili, vás však celá Olomouc hodně obdivuje. Těšíte se na takovou roli opravdového lídra?
Já tady chci mezi kluky zapadnout jako kdekoliv jinde, kde jsem byl. Doufám, že tady v tom nebude problém. Nechci si hrát na něco, co ani nejsem.

Jaký máte z nového týmu pocit?
Abych ale ze sebe nedělal moc chytrého. Jsem tady teprve týden a mám z party i všeho kolem Olomouce dobrý pocit. A co se týče našeho hokeje, to ještě nejde moc posuzovat. Jsme v plné zátěži a směrujeme vše až na září.

Na střídačce stojí Jiří Dopita, váš velký kamarád někdejší spoluhráč z reprezentace i slavné vsetínské éry. Jaké to je?
Je to strašně příjemné. Kvůli němu jsem do Olomouce přišel. 

Ona vás tady v Olomouci nostalgie na ty vítězné doby možná trošku dohání, když v klubu vedle Jiřího Dopity působí třeba i Jan Tomajko, ne?
Samozřejmě na to vzpomínám rád. Akorát je škoda, že už hraju hokej z těch kluků jen já. No nevadí, kluci tomu zase dávají dobrou týmovou taktiku a starají se o týmový duch. Ten je stejný jako všude, kde tihle kluci byli. Jsem tady spokojený. 

Na týmový duch a bojovnost chce Olomouc vsázet celý rok, protože po postupu do extraligy výrazně neposilovala. Jde takhle hrát celou sezonu?
Bude to těžké. Týmový duch ale dělá strašně moc a já doufám, že bude Olomouc pokračovat v tom, co hrála na jaře. Že budeme sbírat bod po bodu a dostaneme se na nejvyšší příčky.

Je v Olomouci reálné i play off?
Desítka by byla nádherná a bylo by to něco navíc. Důležité je vyhnout se tomu třináctému a čtrnáctému místu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Německá policie vyšetřuje motiv řidiče, který najel do průvodu. V nemocnici zůstává 35 lidí

Po incidentu, při kterém v pondělí 29letý Němec najel autem do masopustního průvodu v hesenském Volkmarsenu, zůstává 35 lidí v nemocnici. Dalších 17 bylo ošetřeno ambulantně. Na Twitteru to uvedla hesenská policie, podle níž je mezi zraněnými také 18 dětí.

Řidič do průvodu vjel kolem 14:45, když předtím podle německých médií objel policejní zátarasy. Muž, který se podle listu Bild jmenuje Maurice P. a také pochází z této zhruba sedmitisícové obce, utrpěl při činu poranění hlavy. Proč do průvodu najel, stále není zřejmé. Policie hovoří o tom, že tak učinil záměrně, zároveň ale nemá indicie, že by šlo o politicky motivovaný trestný čin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německá ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy