Stíny Lva v Popradu: Klub má potíže s financováním i halou

Michal Šenk
5. 8. 2014 6:00
Tři roky klub HK Poprad, kdysi v pozici lídra slovenského hokeje, řeší problémy a paběrkuje. Bude hrát slovenskou extraligu?
Hokejová hala v Popradu
Hokejová hala v Popradu | Foto: Michal Šenk

Poprad - Tři roky už se pod Tatrami nehraje KHL. Tři roky klub HK Poprad, kdysi v pozici lídra slovenského hokeje, řeší problémy a paběrkuje. Momentálně není vůbec jasné, jestli dokáže najít peníze aspoň na slovenskou extraligu.

Dávid Bondra, syn hokejové legendy Petera Bondru, v Popradě přes léto trénuje. Že by tu ale hrál, to nehrozí. Mimo jiné také proto, že chtít hrát za Poprad je ošemetné rozhodnutí. Mladý talent dá přednost rozvoji v zámořské juniorské soutěži.

Klub kvůli finančním problémům bojuje vůbec o setrvání v nejvyšší slovenské hokejové lize. Přitom ještě nedávno patřil mezi její elitu. Hrála se tu dokonce Kontinentální hokejová liga.

Právě odkaz ruské ligy a projektu HC Lev je pod Tatrami patrný stále. Hala je i tři roky po krachu projektu KHL v Popradu a jeho přesunu do Prahy pořád překryta obrovským reklamním plakátem na tým HC Lev Poprad - Tatry. Branding krátce fungujícího klubu KHL je na stáncích s občerstvením, obchodu se suvenýry. Letadla s hráči hostujících klubů ruské ligy provoz místního malého letiště už ale nedělají.

Vybavení se porcuje na dražbách

Tímto výčtem ovšem spojení s minulostí nekončí. Vybavení stadionu, které patřilo společnosti HC Lev Poprad, s. r.o., majiteli licence na KHL a řady investic v Popradu, se teď porcuje ve veřejných dražbách.

Například minulý týden získalo město Poprad v pátém kole dražby soupisu majetku zmíněného „eseróčka“ osvětlení haly a nábytek ze sky boxů.

Stadion, na němž každé ráno krouží několik dětí s pár rodiči v hledišti, případně jej navštíví pár stovek diváků na přípravný zápas áčka působí na současné poměry lehce předimenzovaně. Čtyřtisícovou kapacitou hlediště i parkovištěm před halou pro stovky aut.

Jakýmsi symbolem konce bohatých časů se stala kostka nad ledem stadionu. Tu před nedávnem ve čtvrtém kole dražby získala firma Trik, s.r.o.. Podle platných smluv jí ale chybí povolení na provoz a dokonce i umístění kostky na stadionu. Město Poprad proto nového majitele kostky vyzvalo k jejímu odstranění.

Primátor slíbil, že licenci získá

Problémy řeší nejen město jako vlastník stadionu, který kvůli právním sporům a absenci investora zachází, ale eskalují také trable klubu, který na něm hraje slovenskou hokejovou extraligu.

HK Poprad s kamzíkem ve znaku, předchůdce a také nástupnický tým Lva Poprad, který tamní stadion naplňoval jen jednu sezonu, do 1. srpna Slovenskému hokejovému svazu nedokázal bezdlužnost. Požádal o prodloužení lhůty na její dodání do 15. srpna s tím, že řeší, jak závazky vůči hráčům a dodavatelům vyrovnat.

Primátor Popradu Anton Danko se měl u vedení hokejového svazu osobně zavázat, že Poprad dokáže nároky licence brzy splnit. A sám prý chce hokeji v Popradu pomoct. „Osobně udělám pro zachování hokeje v Popradu vše. Hodně vkládám do mé schůzky s Janom Telenským,“ řekl Danko.

Telenský je slovenský patriot, který má řadu investičních aktivit v zahraničí, podniká především v oblasti nemovitostí. A byl i jedním z mužů v pozadí projektu KHL v Popradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy