Stíny Lva v Popradu: Klub má potíže s financováním i halou

Michal Šenk
5. 8. 2014 6:00
Tři roky klub HK Poprad, kdysi v pozici lídra slovenského hokeje, řeší problémy a paběrkuje. Bude hrát slovenskou extraligu?
Hokejová hala v Popradu
Hokejová hala v Popradu | Foto: Michal Šenk

Poprad - Tři roky už se pod Tatrami nehraje KHL. Tři roky klub HK Poprad, kdysi v pozici lídra slovenského hokeje, řeší problémy a paběrkuje. Momentálně není vůbec jasné, jestli dokáže najít peníze aspoň na slovenskou extraligu.

Dávid Bondra, syn hokejové legendy Petera Bondru, v Popradě přes léto trénuje. Že by tu ale hrál, to nehrozí. Mimo jiné také proto, že chtít hrát za Poprad je ošemetné rozhodnutí. Mladý talent dá přednost rozvoji v zámořské juniorské soutěži.

Klub kvůli finančním problémům bojuje vůbec o setrvání v nejvyšší slovenské hokejové lize. Přitom ještě nedávno patřil mezi její elitu. Hrála se tu dokonce Kontinentální hokejová liga.

Právě odkaz ruské ligy a projektu HC Lev je pod Tatrami patrný stále. Hala je i tři roky po krachu projektu KHL v Popradu a jeho přesunu do Prahy pořád překryta obrovským reklamním plakátem na tým HC Lev Poprad - Tatry. Branding krátce fungujícího klubu KHL je na stáncích s občerstvením, obchodu se suvenýry. Letadla s hráči hostujících klubů ruské ligy provoz místního malého letiště už ale nedělají.

Vybavení se porcuje na dražbách

Tímto výčtem ovšem spojení s minulostí nekončí. Vybavení stadionu, které patřilo společnosti HC Lev Poprad, s. r.o., majiteli licence na KHL a řady investic v Popradu, se teď porcuje ve veřejných dražbách.

Například minulý týden získalo město Poprad v pátém kole dražby soupisu majetku zmíněného „eseróčka“ osvětlení haly a nábytek ze sky boxů.

Stadion, na němž každé ráno krouží několik dětí s pár rodiči v hledišti, případně jej navštíví pár stovek diváků na přípravný zápas áčka působí na současné poměry lehce předimenzovaně. Čtyřtisícovou kapacitou hlediště i parkovištěm před halou pro stovky aut.

Jakýmsi symbolem konce bohatých časů se stala kostka nad ledem stadionu. Tu před nedávnem ve čtvrtém kole dražby získala firma Trik, s.r.o.. Podle platných smluv jí ale chybí povolení na provoz a dokonce i umístění kostky na stadionu. Město Poprad proto nového majitele kostky vyzvalo k jejímu odstranění.

Primátor slíbil, že licenci získá

Problémy řeší nejen město jako vlastník stadionu, který kvůli právním sporům a absenci investora zachází, ale eskalují také trable klubu, který na něm hraje slovenskou hokejovou extraligu.

HK Poprad s kamzíkem ve znaku, předchůdce a také nástupnický tým Lva Poprad, který tamní stadion naplňoval jen jednu sezonu, do 1. srpna Slovenskému hokejovému svazu nedokázal bezdlužnost. Požádal o prodloužení lhůty na její dodání do 15. srpna s tím, že řeší, jak závazky vůči hráčům a dodavatelům vyrovnat.

Primátor Popradu Anton Danko se měl u vedení hokejového svazu osobně zavázat, že Poprad dokáže nároky licence brzy splnit. A sám prý chce hokeji v Popradu pomoct. „Osobně udělám pro zachování hokeje v Popradu vše. Hodně vkládám do mé schůzky s Janom Telenským,“ řekl Danko.

Telenský je slovenský patriot, který má řadu investičních aktivit v zahraničí, podniká především v oblasti nemovitostí. A byl i jedním z mužů v pozadí projektu KHL v Popradu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

před 1 hodinou

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy