Radikální změna image českého hokeje stála půl milionu. Dres s Jágrem si nekoupíte

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 11. 2018 12:31
Až áčko hokejové reprezentace ve čtvrtek nastoupí proti Švédsku, poprvé na sobě bude mít nové dresy. Na jejich přední straně už není státní znak, nýbrž logo svazu. Ten cenu za odvážnou a mnohými kritizovanou změnu identity nyní vyčíslil na půl milionu korun.
Na dresech hokejové reprezentace nově nebude státní znak, ale logo svazu.
Na dresech hokejové reprezentace nově nebude státní znak, ale logo svazu. | Foto: ČTK

"Přímé náklady jsou 500 tisíc," řekl deníku Aktuálně.cz svazový sekretář Martin Urban.

Logo lva vznikalo zhruba rok a půl a stojí za ním kreativní agentura Go4Gold, která se podílela na audiovizuálním programu k českému mistrovství světa 2015. Jedním z konzultantů byl vyhledávaný grafický designér Alan Záruba. Pracovní tým tvořili rovněž zástupci svazu a BPA, jejichž platy lze částečně řadit do nepřímých nákladů za logo.

Premiéra uniforem s novou fasádou proběhne ve čtvrtek večer u příležitosti oslav 110. narozenin českého hokeje. Ač reprezentanti naskočí proti Švédsku v rámci finského Karjala Cupu, budou hrát doma v pražské Tipsport areně. 

Nové dresy už v ostrých zápasech oblékly mládežnické reprezentace, třeba osmnáctka na Hlinka Gretzky Cupu v Edmontonu.

Ačkoliv hráčské uniformy jsou fanouškům nejvíc na očích, nejde jen o ně. Tvůrcům šlo o kompletní změnu image českého hokeje. "Nedělali jsme to zištně kvůli penězům," tvrdí sekretář Urban. "Důvody jsou dva. Tím prvním a hlavním je, že Český svaz ledního hokeje (nově Český hokej, pozn. red.) neměl korporátní identitu. Nebyl identifikovatelný. Používal státní znak stejně jako každá radnice."

"A když už identitu máte, můžete si ji právně chránit," dodává Urban.

S tím peníze souvisejí. Šéf hokejového svazu Tomáš Král už při představování loga podotkl: "Situace, kdy jsme nakládali s vypůjčeným státním symbolem, už byla neudržitelná. Neustále na nás parazitovaly různé subjekty."

Otázkou je, zda fanoušci budou originální (a právně chráněné) produkty s novým logem kupovat. Z ankety deníku Aktuálně.cz, v níž vyjádřilo svůj názor přes jedenáct tisíc lidí, je patrné, že většině se konkrétně nové dresy nelíbí. Polovina hlasujících vyřkla jednoznačné "ne", mírnější variantu "spíše ne" volilo přes dvacet procent čtenářů.

Dosavadní tržby však internetový vzdor příliš nereflektují, byť z nich ještě nejdou dělat velké závěry.

Společnost Střída sport, která pro svaz zajišťuje výrobu a prodej reklamních předmětů, hlásí za červenec až říjen téměř dvojnásobné tržby oproti stejnému období před rokem. Podíl dresů na tržbách zůstává zhruba stejný, poskočil z 15 na 16 procent.

Do optimistických čísel zřejmě promlouvá letní představení a propagace nových produktů. Reprezentace na druhou stranu nenastoupila před Karjala Cupem do žádného zápasu. Loni v srpnu hrála dvakrát proti Slovákům.

Řadu fanoušků může zklamat, že na zádech nového dresu nebudou moct nosit osmašedesátku se jmenovkou nejpopulárnějšího českého hokejisty Jaromíra Jágra. Upozorňuje na to oficiální fanshop.  

"Na tohle musíte mít právo, člověk vám ho musí dát," vysvětluje Urban. "My máme smlouvy se současnými reprezentanty. Každý, kdo nastoupí za národní mužstvo, podepisuje smlouvu na sezonu. Ty současné platí do 30. června 2019. Pak to právo na používání jména má ještě půlroční přesah."

Zájemci si tak momentálně mohou objednat dresy se jmenovkami hokejistů, kteří v létě dorazili na přípravný kemp do Přerova a kteří se zúčastní nadcházejícího Karjala Cupu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy