Nová finanční válka, která v NHL nemá limity: Jakou cenu vůbec mají nejlepší trenéři?

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 7. 2017 7:14
Platový stop je jedním z nástrojů, který zabraňuje bohatým klubům jako Toronto stavět díky prakticky neomezeným finančním prostředkům tým snů a v lize dominovat. Jak ale ukazují poslední sezony, platové hranice pro trenéry neexistuje žádná. Spekuluje se, že přeplácení managementu bude tématem příští výluky. O kolik si řekne třeba John Tortorella, kterému po sezoně končí v Columbusu smlouva?
O kolik si příští léto řekne John Tortorella?
O kolik si příští léto řekne John Tortorella? | Foto: ČTK

Praha - Mike Babcock je považován za nejlepšího hokejového trenéra. Uznávaný kouč taky vyhrál, na co sáhl. Má doma prsten pro vítěze Stanley Cupu, Kanadu dovedl ke zlatům na MS dospělých i juniorů, ke dvěma triumfům na olympiádě i k vítězství na Světovém poháru.

A podle toho vypadá také jeho plat. 

V Torontu - podle magazínu Forbes třetím nejbohatším klubu NHL - si vydělá ročně v průměru 6,25 milionu dolarů. Nejvíce v celé lize. "Mezi kluby začal nový závod ve zbrojení mezi hlavními trenéry. Tohle je začátek," glosoval vtipně (a hlavně trefně) Allan Welsh, uznávaný hráčský agent, když Babcok supersmlouvu podepsal. 

Podobně velké peníze si v lize vydělávají podle dostupných informací serveru Capfriendly.com jen dva jiní. Joel Quenneville bere v Chicagu 6 milionů, Claude Julien v Montrealu pět. 

Zatím. 

Brutální navyšování trenérských a manažerských mezd prý ještě přijde. 

Alespoň tak spekuluje server Yahoo.com, poměrně logicky. Kluby, které mají vinou svých příjmů daleko hlouběji do kapsy, si musí své kouče i tak předcházet, jinak jim je vyfouknou boháči jako Toronto.

A tady už je příklad, který si díky tomu o balík může říct: John Tortorella v Columbusu

Svérázný praktik v letošní sezoně získal Jack Adams Trophy, tedy trofej udělovanou pro kouče, který se nejvíce zasloužil o úspěch svého týmu. 

S Columbusem šokoval NHL nejen ojedinělou sérií šestnácti výher v řadě, ale i tím, že se tým, se kterým nikdo nepočítal, držel na špici ligy až do konce základní části. John Tortorella měl na tom lví podíl. 

A za to všechno dostal "jen" dva miliony dolarů. Zhruba tolik co sotva průměrný hokejista v jeho týmu, třikrát méně než největší trenérská esa v lize. 

A nejlepší na tom všem je, že Tortorellovi běží pořád smlouva z Vancouveru, odkud byl vyhozen a Canucks na jeho plat doplácejí. Blue Jackets na dvoumilionový plat Tortorelly přispívají jen 750 tisíci dolary. 

Sami tak za letos nejlepšího trenéra platí úplně nejmíň v celé lize. 

Napřesrok ale Tortorellovi smlouva končí. A výrazně posilující Columbus, který v létě přivedl třeba Artěmije Panarina, musí počítat s tím, že si sáhne pěkně hluboko do kapsy.

"Blue Jackets přitom nikdy nezaplatili trenérovi více než 1,5 milionu dolarů (tolik si tam vydělával v minulosti Ken Hitchcock). Teď Tortorellovi budou muset dát 3,5 milionu a možná více, aby jej udrželi. Tahle jednání nebudou jednoduchá," píše Yahoo.com.

"Tortorella vypadá jako velmi věrný člověk, Columbus mu zároveň poskytl záchranu, když jej po vyhazovu z Vacnouveru a pak i po ztroskotání jeho týmu USA na Světovém poháru, podržel. Zároveň je to ale vítěz Jack Adams Trophy, který vydělává 2 miliony dolarů za sezony. Těžko dá sám Columbusu velkou slevu, když všichni jeho vrstevníci své platy zvedají," dodává server.

Platy některých trenérů v NHL:

Trenér Klub Roční plat
Mike Babcock Toronto 6,25 mil. dolarů
Joen Quenville Chicago 6 mil. dolarů
Claude Julien Montreal 5 mil. dolarů
Tod McLellan Edmonton 3 mil. dolarů
Peter Laviolette Nashville 2 mil. dolarů
John Tortorella Columbus 2 mil. dolarů
Barry Trotz Washington 1,5 mil. dolarů
Jeff Blashill Detroit 800 tisíc dolarů

 

Právě se děje

Další zprávy