Praha - Pokud má Jaromír Jágr pravdu, čeká ho poslední sezona v NHL. Na jejím konci mu bude 46 let. Aby s Calgary, svým novým klubem, dokráčel ke Stanley Cupu, bude potřebovat hodně štěstí, protože favorité nastupují v jiných městech.
Ve vládě mají pokračovat Penguins. Byť ztratili některé opory, pořád jsou podle expertů dost silní na to, aby vyhráli titul potřetí v řadě, což naposledy zvládli newyorští Islanders v 80. letech. V Pittsburghu zůstalo dost kvalitních beků, nebezpeční střelci, trenér Mike Sullivan a hlavně duo Jevgenij Malkin - Sidney Crosby.
Brzy má však podobného věhlasu dosáhnout dvojice Connor McDavid - Leon Draisaitl, která před pár měsíci ukončila jedenáctileté čekání Edmontonu na play-off. Neotrkaný tým ztroskotal ve druhém kole, ale má budoucnost. Podle některých může na Stanleyův pohár myslet už teď. Stejně jako Tampa nebo Anaheim. To ligoví nováčci z Las Vegas nejspíš budou trčet mezi nejhoršími.
Z českého pohledu nenabídne sezona žádný zlom, ke startu je znovu připravena zhruba třicítka Čechů. Zaujmou především Filip Chytil z Rangers a Martin Nečas z Caroliny. Oba čerstvě draftovaní teenageři měli podle předpokladů zamířit zpátky do tuzemské extraligy, ale zaujali a cítí šanci na místo v hlavním mužstvu.
Trump vs. sportovci
NHL naštvala fanoušky, když odmítla účast na únorové olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, ale tenhle svár má, zdá se, za sebou. Protestovat přestal i nejhlasitější rebel Alexnadr Ovečkin.
Jiná kontroverze zámořskou soutěž teprve čeká, tentokrát s ní však může něco dělat jen těžko.
Vznikl totiž spor mezi částí zámořských sportovců a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten v Bílém domě nepřijme Golden State Warriors, šampiony basketbalové NBA. Patrně ho naštval odmítavý postoj hvězdy mužstva Stephena Curryho.
Prezident napnul vztahy rovněž s hráči amerického fotbalu. Někteří z nich protestují proti rasové diskriminaci a policejní brutalitě ve Spojených státech tak, že při hymně před utkáním nestojí, ale pokleknou.
Trump za tím vidí neúctu k vlajce, což nemůže vystát. "Hned vyhoďte toho zku*vysyna ze hřiště. Ven. Má padáka!" nepřímo poradil vlastníkům v NFL, jak s protestujícími nakládat.
Od té doby jich ale přibylo. Dokonce se přidal baseballista z MLB.
Ward možná poklekne, Subban ne
Teď může "štafetu" přebrat první hokejista. Kanaďan Joel Ward ze San Jose, které rozjíždí základní část v noci na čtvrtek, prohlásil, že pokleknutí při hymně zváží.
Proč aktivitu sportovců z NFL podporuje, vysvětlil útočník tmavé pleti deníku The Mercury News: "V hokeji jsem sám zažil hodně rasismu. A na denní bázi."
Novinky v pravidlech
Hráči i trenéři NHL musí přivyknout přísnějšímu dodržování pravidel ze strany rozhodčích. Zapovězené bude zejména jakékoliv sekání a osekávání protihráče holí. Střídačky už také nemohou sáhnout po zakázaném uvolnění k oddechovému času, což bylo taktickým prvkem pro nabrání sil hráčů na ledě, kteří nemohli v danou chvíli střídat. Trenéři jsou nově nuceni pečlivě zvážit přezkoumání sporných ofsajdových situací u videa. Pokud bude tato "výzva" neúspěšná, tým bude potrestán dvouminutovým trestem.
Zdroj: ČTK
"Stalo se mi pár věcí, o kterých byste nemohli říct, že jsou v normě," pokračoval. "Nemohl jsem jít na různé akce. Rasismus jsem poznal tváří v tvář. Zažil jsem ho jako dítě, jako dospělý. Myslím, že se s ním budu potýkat pořád."
Pokud Ward skutečně poklekne, vyhození ho rozhodně nečeká. S gestem, které vzniklo v NFL, nemá problém NHL ani San Jose. "Chodil jsem na práva, svoboda projevu je pro mě hodně důležitá. Každý má právo se vyjádřit, jak chce," prohlásil trenér kalifornského týmu Peter DeBoer.
S aktem, proti němuž Trump tvrdě vystoupil, souhlasí kromě Warda také Blake Wheeler a Jacob Trouba z Winnipegu či J. T. Brown z Tampy.
Někteří však drží konzervativnější postoj. Supertalentovaný Auston Matthews z Toronta sice uznává svobodu projevu, ale zároveň říká: "Nevím, jestli je poklekávání, sezení nebo protahování něco, k čemu bych vzhlížel. Pro mě je to neúcta k mužům a ženám, kteří za vlajku bojují, kteří bojují za Spojené státy."
Protestovat rozhodně nebude ani Kanaďan P. K. Subban. Největší černošská hvězda NHL uvedla na jedné dobročinné akci, že americkou vlajku respektuje, a proto poklekávat nehodlá. Vlnu podobnou té z NFL tudíž čekat nelze.
Crosby a spol. míří k Trumpovi
Ožehavé momenty určitě nastanou 10. října, kdy úřadující šampioni z Pittsburghu zavítají do Bílého domu.
"Pro mě je ostuda, že jdou," rozhořčil se Georges Laraque, bývalý forvard, jenž proslul jako rváč. "Vím, že hokej je konzervativnější než jiné sporty, ale tentokrát je to prostě špatné. Jsem překvapený, že NHL nevydala prohlášení. Když tam půjdou, nebude to vypadat dobře. Je to poslední místo, kde by Stanley Cup měl být."
Zatímco Laraque Trumpa nesnese, kapitán Pittsburghu Crosby s ním zřejmě nemá zásadní problém. "Cítím, že se na to díváme jako na příležitost," řekl k návštěvě Bílého domu. "Mám vcelku přehled, co se děje. Lidé mají právo nejít. Nikdo neříká, že je to povinnost. My jsme se jako tým rozhodli jít, ani jsme o tom moc nediskutovali."
Crosbyho fotka s Trumpem nejspíš vyvolá peprné reakce. Víc však bude fanoušky zajímat, co obhájci titulu předvedou na ledě.