Olympiáda? Kdepak. I Rusům jde hlavně o vlastní blaho. Plán z vyšších pater ztroskotal

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 7. 2017 13:56
Kanonýr Alexandr Ovečkin symbolizuje ruskou touhu reprezentovat, především na olympiádě. Byť do jihokorejského Pchjongčchangu nemůže, neustále prohlašuje, že pojede. Obecně však platí, že ani Rusové nestavějí zápal pro národní dres před vlastní kariéru, což dobře ukazují poslední týdny a měsíce.
Vadim Šipačov odešel po uplynulé sezoně do NHL, přestože místo v olympijské sestavě Ruska by měl nejspíš jisté.
Vadim Šipačov odešel po uplynulé sezoně do NHL, přestože místo v olympijské sestavě Ruska by měl nejspíš jisté. | Foto: ČTK

Komentář - Když zámořská NHL v dubnu oznámila, že nastávající olympiádu v Jižní Koreji vynechá, ruská strana okamžitě zbystřila. Jeden z nejdůležitějších mužů tamního hokejového svazu Arkadij Rotenberg dokonce vydal stanovisko: "Máme teď dva úkoly - udržet ruské hráče, aby neodcházeli do zámoří, a ty z NHL, pokud jim vyprší kontrakt, přivést zpátky domů."

Nyní je zřejmé, že tenhle plán ztroskotal. Do nejlepší soutěže světa míří ještě víc Rusů než v posledních letech. Těch, kteří volí návrat do Kontinentální ligy, je podstatně méně. Zbytek léta a samotná sezona na tom s největší pravděpodobností moc nezmění.

O možné účasti pod pěti kruhy mnozí Rusové jistě přemýšleli, ale na seznamu priorit ji nakonec uklidili do suterénu. Výstižné je prohlášení Jevgenije Kuzněcova: "Šanci hrát na olympiádě bere každý ruský hráč hodně vážně, já nejsem výjimkou. Stalo se ale, že Washington mi udělal nabídku, kterou jsem nemohl odmítnout."

Konkrétně šlo o osmiletou smlouvu na 62,4 milionu dolarů.

Jiným Rusům stačilo podstatně méně peněz. Hodně zabraly samotné vyhlídky na kariéru v Severní Americe, kde nastupují ti nejlepší a kde panuje větší finanční stabilita. KHL naopak strádá, spousta klubů dluží, některé jsou na hranici krachu.

Od roku 2008, kdy ambiciózní až megalomanský ruský projekt odstartoval, se situace postupně zhoršuje, což vede ke škrtům některých účastníků. Není náhoda, že počet Rusů v NHL mírně stoupá. Trend je tady jasný a olympiáda pouze s hráči z Evropy na něm nic nezmění.

S čísly lze těžko polemizovat. Po konci uplynulé sezony prchlo z NHL pět ruských hokejistů, žádná velká hvězda.

Opačným směrem putovalo dvanáct hráčů. Všichni odcházeli s tím, že příští olympiáda je pro ně passé. Od zámořského zaměstnavatele sice teoreticky můžou dostat zelenou, pokud například spadnou na farmu, ale sborná dá stejně nejspíš přednost domácím oporám, které projdou přípravou.

Mezi tuctem odvážlivců, kteří zkoušejí štěstí za oceánem, jsou nezkušení mladíci, kteří si musí pozici mezi nejlepšími vybojovat, ale i prověření reprezentanti. Z nich nejvíce vyčnívají Vadim Šipačov a Jevgenij Dadonov, bývalí členové opěvovaného petrohradského komanda.

Navrátilci Rusům ztráty nenahradí. Nejvýraznějším úlovkem je asi forvard Michail Grigorenko, jenž podával solidní výkony v Coloradu. Rozhodně ale nezářil.

I když Rusové neudrželi v KHL některé hvězdy, pořád platí za zřejmě největší favority příští olympiády.
I když Rusové neudrželi v KHL některé hvězdy, pořád platí za zřejmě největší favority příští olympiády. | Foto: Reuters

Cennější je udržení Ilji Kovalčuka, který prodloužil kontrakt s Petrohradem. Olympiáda prý sehrála velkou roli. Nejspíš ale rozhodla především složitost odchodu do NHL. Jediná reálná cesta vedla kvůli křivdě z minulosti přes New Jersey a následnou výměnu jinam. Za rok budou moct kluby jednat s 35letým střelcem přímo.

Rusům - ani příslušníkům jiných států - se každopádně nelze divit, že olympijské hry v Pchjongčchangu nestaví na nejvyšší stupínek. Kromě ikonických kruhů nenabídne hokejový turnaj nic výjimečného. Kvalitou klesne až za mistrovství světa.

Letošní exodus z Kontinentální ligy není ojedinělý, před dvěma roky zamířilo do NHL devět Rusů. I když čtyři z nich rychle odkráčeli zpátky, potvrdili trend posledních let.

KHL prožívá těžké časy a otestovat své schopnosti v nejnáročnější soutěži světa, která ekonomicky posiluje, se může vyplatit. A i nacionálně ladění ruští hokejisté umí počítat.

Putování ruských hráčů

2017/18 (předsezonní období)

  • ODEŠLI Z NHL (5): Michail Grigorenko (CSKA), Sergej Kalinin (Petrohrad), Roman Ljubimov (CSKA), Nikita Nestěrov (CSKA), Nikita Trjamkin (Jekatěrinburg)
  • PŘIŠLI DO NHL (12): Viktor Antipin (Buffalo), Alexej Bereglazov (Rangers), Jevgenij Dadonov (Florida), Jaroslav Dyblenko (New Jersey), Alexandr Georgijev (Rangers), Klim Kostin (St. Louis), Andrej Loktionov (Los Angeles), Maxim Mamin (Florida), Andrej Mironov (Colorado), Zijat Paigin (Edmonton), Michail Vorobjov (Philadelphia), Vadim Šipačov (Las Vegas)

2016/17 (předsezonní období a sezona)

  • ODEŠLI Z NHL (6): Pavel Dacjuk (Petrohrad), Jevgenij Medveděv (Omsk), Valerij Ničuškin (CSKA), Nikita Nikitin (Omsk), Sergej Plotnikov (Petrohrad), Viktor Tichonov (Petrohrad)
  • PŘIŠLI DO NHL (5): Pavel Bučněvič (Rangers), Denis Gurjanov (Dallas), Roman Ljubimov (Philadelphia), Alexandr Radulov (Montreal), Nikita Zajcev (Toronto)

2015/16 (předsezonní období a sezona)

  • ODEŠLI Z NHL (3): Kirill Petrov (Kazaň), Alexandr Sjomin (Magnitogorsk), Vjačeslav Vojnov (Petrohrad)
  • PŘIŠLI DO NHL (9): Alexandr Burmistrov (Winnipeg), Sergej Kalinin (New Jersey), Vladislav Kameněv (Nashville), Jevgenij Medveděv (Philadelphia), Artěmij Panarin (Chicago), Kirill Petrov (Islanders), Sergej Plotnikov (Pittsburgh), Anton Slepyšev (Edmonton), Nikita Sošnikov (Toronto), Viktor Tichonov (Chicago), Nikita Trjamkin (Vancouver)

* Ve výpisu nejsou ruští hokejisté, kteří přestoupili do NHL bez zkušeností s některou z elitních evropských soutěží.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy