O Čechy není v NHL velký zájem. Vrátí se jejich počet do dob před zlatou érou?

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 7. 2016 16:52
Jisté místo v nové sezoně NHL má zatím jen 25 Čechů. Další budou přibývat poskrovnu. Na trhu volných hráčů vyčnívají jen Hudler s Vrbatou a na farmách se to tuzemskými superhvězdami zrovna nehemží.
Útočník Jiří Tlustý loni za New Jersey odehrál 30 zápasů, v nichž posbíral jen 4 body. Udrží se v NHL?
Útočník Jiří Tlustý loni za New Jersey odehrál 30 zápasů, v nichž posbíral jen 4 body. Udrží se v NHL? | Foto: ČTK

Praha – Trh s volnými hokejisty v NHL vyzradil smutnou zprávu: o Čechy není velký zájem. Hrozí, že do nastávajícího ročníku jich nezasáhne víc než 35, což by bylo nejhorší číslo od poloviny 90. let.

Pár vyvolených bez smlouvy si ovšem stále může vybírat, řeč je o Jiřím Hudlerovi a Radimu Vrbatovi.

I když Hudler v uplynulém ročníku zrovna nezářil, patří mezi poslední žhavé kousky na aktuálním trhu. "Vešel by se do prvních dvou lajn skoro každého týmu," píše o 32letém útočníkovi deník The Hockey News. Podle zpráv ze zámoří by měl Hudler brzy najít nového zaměstnavatele, spekuluje se o zájmu Vancouveru.

Také Vrbata může litovat, že mu kontrakt vypršel letos a ne loni, kdy nasázel 31 gólů. Už dřív ale dokázal, že po nepříliš vydařené sezoně umí zabrat.

Posledním Čechem, jehož jméno za oceánem automaticky budí zájem, je 40letý veterán Patrik Eliáš. Kvůli zraněnému kolenu loni moc nenastupoval, ale končit nehodlá. Chce v New Jersey, kde se stal ikonou, odehrát ještě jeden rok.

Zbývající Češi na trhu volných hráčů v NHL

  • Patrik Eliáš (v uplynulé sezoně za New Jersey bral 5,5 milionu dolarů)
  • Radim Vrbata (Vancouver, 5,5 milionu)
  • Jiří Hudler (Calgary a Florida, 4 miliony)
  • Marek Židlický (Islaners, 1,5 milionu)
  • Jakub Nakládal (Calgary, 818 tisíc)
  • Jiří Tlustý (New Jersey, 800 tisíc)
  • Tomáš Fleischmann (Montreal a Chicago, 750 tisíc)
  • Michal Jordán (Carolina, 625 tisíc)

Zbylí volní čeští hokejisté už nemůžou počítat s významnější rolí. Veterán Marek Židlický už nějaký čas neexceluje a zvažuje konec kariéry, další obránci Michal Jordán a Jakub Nakládal mají v čerstvé paměti pobyt na farmě, byť Nakládal si po povýšení do Calgary nevedl vůbec špatně.

Práci nebudou shánět lehce ani útočníci, kteří spoléhají hlavně na ofenzivní um. Tomáš Fleischmann naposledy posbíral 25 bodů, Jiří Tlustý jen čtyři.

Nové tváře? Hodně se čeká od Vrány a Kempného

NHL už dali sbohem Jiří Sekáč a nejspíš i Martin Havlát, jisté místo mezi hokejovou smetánkou tak zatím má pouze 25 Čechů.

Ještě přibude Hudler a Vrbata, snad i Eliáš a někteří z outsiderů mezi volnými hráči. Slušnou šanci na hlavní tým dále mají Jakub Vrána z farmy Washingtonu a Michal Kempný, posila Chicaga z Omsku.

U dalších bude víc záležet na okolnostech. Někteří se musí vyrovnat s přechodem na specifický zámořský styl (Daniel Přibyl), jiní potřebují zvládnout vstup mezi profesionály (Dominik Mašín, Jan Košťálek). Dalším pomůže zraněná konkurence, ale samozřejmě i vydařený kemp. S ambicemi na něj vyrazí Dominik Simon, Vojtěch Mozík, Marek Mazanec nebo Lukáš Sedlák.

Každopádně se může stát, že v nové sezoně NHL nastoupí například jen 35 Čechů, nejméně od poloviny 90. let, kdy tuzemský hokej teprve vyhlížel největší úspěchy – šest medailí ze světového šampionátu v řadě a triumf na olympiádě v Naganu.

Nedlouho po těchto zářezech do historie vystoupal počet Čechů ve slavné lize na téměř 80, ale postupně klesal. Čísla z posledních pěti let hovoří výmluvně – 43, 44, 37, 38, 39. Letošek změnu trendu rozhodně nepřinese.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy