O Čechy není v NHL velký zájem. Vrátí se jejich počet do dob před zlatou érou?

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 7. 2016 16:52
Jisté místo v nové sezoně NHL má zatím jen 25 Čechů. Další budou přibývat poskrovnu. Na trhu volných hráčů vyčnívají jen Hudler s Vrbatou a na farmách se to tuzemskými superhvězdami zrovna nehemží.
Útočník Jiří Tlustý loni za New Jersey odehrál 30 zápasů, v nichž posbíral jen 4 body. Udrží se v NHL?
Útočník Jiří Tlustý loni za New Jersey odehrál 30 zápasů, v nichž posbíral jen 4 body. Udrží se v NHL? | Foto: ČTK

Praha – Trh s volnými hokejisty v NHL vyzradil smutnou zprávu: o Čechy není velký zájem. Hrozí, že do nastávajícího ročníku jich nezasáhne víc než 35, což by bylo nejhorší číslo od poloviny 90. let.

Pár vyvolených bez smlouvy si ovšem stále může vybírat, řeč je o Jiřím Hudlerovi a Radimu Vrbatovi.

I když Hudler v uplynulém ročníku zrovna nezářil, patří mezi poslední žhavé kousky na aktuálním trhu. "Vešel by se do prvních dvou lajn skoro každého týmu," píše o 32letém útočníkovi deník The Hockey News. Podle zpráv ze zámoří by měl Hudler brzy najít nového zaměstnavatele, spekuluje se o zájmu Vancouveru.

Také Vrbata může litovat, že mu kontrakt vypršel letos a ne loni, kdy nasázel 31 gólů. Už dřív ale dokázal, že po nepříliš vydařené sezoně umí zabrat.

Posledním Čechem, jehož jméno za oceánem automaticky budí zájem, je 40letý veterán Patrik Eliáš. Kvůli zraněnému kolenu loni moc nenastupoval, ale končit nehodlá. Chce v New Jersey, kde se stal ikonou, odehrát ještě jeden rok.

Zbývající Češi na trhu volných hráčů v NHL

  • Patrik Eliáš (v uplynulé sezoně za New Jersey bral 5,5 milionu dolarů)
  • Radim Vrbata (Vancouver, 5,5 milionu)
  • Jiří Hudler (Calgary a Florida, 4 miliony)
  • Marek Židlický (Islaners, 1,5 milionu)
  • Jakub Nakládal (Calgary, 818 tisíc)
  • Jiří Tlustý (New Jersey, 800 tisíc)
  • Tomáš Fleischmann (Montreal a Chicago, 750 tisíc)
  • Michal Jordán (Carolina, 625 tisíc)

Zbylí volní čeští hokejisté už nemůžou počítat s významnější rolí. Veterán Marek Židlický už nějaký čas neexceluje a zvažuje konec kariéry, další obránci Michal Jordán a Jakub Nakládal mají v čerstvé paměti pobyt na farmě, byť Nakládal si po povýšení do Calgary nevedl vůbec špatně.

Práci nebudou shánět lehce ani útočníci, kteří spoléhají hlavně na ofenzivní um. Tomáš Fleischmann naposledy posbíral 25 bodů, Jiří Tlustý jen čtyři.

Nové tváře? Hodně se čeká od Vrány a Kempného

NHL už dali sbohem Jiří Sekáč a nejspíš i Martin Havlát, jisté místo mezi hokejovou smetánkou tak zatím má pouze 25 Čechů.

Ještě přibude Hudler a Vrbata, snad i Eliáš a někteří z outsiderů mezi volnými hráči. Slušnou šanci na hlavní tým dále mají Jakub Vrána z farmy Washingtonu a Michal Kempný, posila Chicaga z Omsku.

U dalších bude víc záležet na okolnostech. Někteří se musí vyrovnat s přechodem na specifický zámořský styl (Daniel Přibyl), jiní potřebují zvládnout vstup mezi profesionály (Dominik Mašín, Jan Košťálek). Dalším pomůže zraněná konkurence, ale samozřejmě i vydařený kemp. S ambicemi na něj vyrazí Dominik Simon, Vojtěch Mozík, Marek Mazanec nebo Lukáš Sedlák.

Každopádně se může stát, že v nové sezoně NHL nastoupí například jen 35 Čechů, nejméně od poloviny 90. let, kdy tuzemský hokej teprve vyhlížel největší úspěchy – šest medailí ze světového šampionátu v řadě a triumf na olympiádě v Naganu.

Nedlouho po těchto zářezech do historie vystoupal počet Čechů ve slavné lize na téměř 80, ale postupně klesal. Čísla z posledních pěti let hovoří výmluvně – 43, 44, 37, 38, 39. Letošek změnu trendu rozhodně nepřinese.

 

Právě se děje

Další zprávy