Patrik Eliáš

Patrik Eliáš

Český hokejový útočník se narodil 13. dubna 1976. Celou kariéru v NHL hrál za New Jersey, od léta 2016

Třebíčský odchovanec odstartoval kariéru na Kladně. V roce 1995 odešel do zámoří, do základního kádru Devils se naplno prosadil o dva roky později a už jej za jiný dres nevyměnil. Pouze krátce působil v několika evropských celcích: v Pardubicích, Třebíči, Znojmu a Magnitogorsku.

S Devils dvakrát vyhrál Stanley Cup (2000 a 2003). Také drží řadu klubových rekordů: je například nejproduktivnějším hráčem, střelcem i nahrávačem historie, těmto statistikám kraluje v play off, nastřílel nejvíce hattricků či nejvíce vítězných gólů.

Eliáš je jediným hráčem v historii NHL, na nějž byly v jednom prodloužení spáchány dva penaltové fauly. Ani jedno trestné střílení však neproměnil. Jako druhý Čech pokořil hranici 1000 bodů v základní části.

S národním týmem získal bronz na olympiádě v Turíně a stejný kov přivezl také dvakrát z MS. Dvakrát se stal vítězem ankety Zlatá hokejka (2009 a 2012).

Do hokejové Síně slávy přibudou Hossa či Iginla, na Eliáše se nedostalo

Marián Hossa bude jako druhý slovenský hráč uveden do hokejové Síně slávy v Torontu. Stejné pocty se v listopadu dočkají další útočník Jarome Iginla a obránci Kevin Lowe a Doug Wilson. Stejně jako loni se nedostalo na Patrika Eliáše, který rovněž patřil mezi kandidáty. Druhý nejproduktivnější Čech v historii NHL a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru s New Jersey znovu nezískal dostatek hlasů.

Loni přibyl do Síně slávy někdejší útočník Václav Nedomanský, jenž se stal po brankáři Dominiku Haškovi druhým českým hokejistou ve vybrané společnosti.

Od podzimu budou mít druhého zástupce v Síni slávy i Slováci. Hossa napodobí Petera Šťastného, který do ní byl uveden v roce 1998. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu Hossa skončil s hokejem předloni poté, co vynechal předchozí sezonu NHL kvůli kožním potížím. V zámořské lize odehrál za Ottawu, Atlantu, Pittsburgh, Detroit a Chicago 1309 zápasů, v nichž nasbíral 525 gólů a 609 asistencí. V 205 utkáních play off dal 52 branek a zaznamenal 97 přihrávek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat