Strašák přípravy: farma v AHL
Hokejová farma. To hokejista neslyší rád
Mezi hokejisty, kteří mají ambice, tohle spojení nevysvětlujte moc nahlas. Hokejová farma, to je místo, kam se hráči nevracejí rádi. American Hockey League, kterou naposledy vyhráli Grand Rapids (záložní tým Detroit Red Wings), zase tolik krásných momentů jako na fotografii nepřináší.
Hokejisté působení v nižší soutěži popisují jako nutné zlo. Což o to, hokej se v AHL hraje hezký, divákům se musí líbit. Bruslení má pecky, nasazení hokejistů je enormní.
Takže co je špatně?
Začněme třeba u peněz. Hokejisté s dvoucestnou smlouvou totiž v případě, že nehrají NHL, spadnou ze slibovaného milionu dolarů na rok (cca 26 milionů korun před zdaněním) na pouhých 70 tisíc dolarů (1,8 milionu). A to jsou peníze, které jim v USA stačí tak akorát na nájem a věci spojené s hokejem. Ne, vyskakovat si hokejista na farmě nijak nemůže, i v české extralize si hráči vydělávají víc.
A s tím souvisí i nálada uvnitř každé kabiny. Konkurenční prostředí je obrovské, rivalita mezi hráči jednoho týmu občas až za hranou nevraživosti. Protože chce každý hrát NHL, myslí v tu chvíli hlavně na sebe. Častokrát se tak stane, že vám spoluhráč nepřihraje třeba ve vyložené šanci před prázdnou branku.
Jak to na farmě skutečně chodí, popsal v exkluzivní reportáži reportérovi Aktuálně.cz v minulé sezoně Petr Straka. Dnes už útočník Plzně. Čtěte ZDE.
Českých hokejistů, kteří jsou na hraně prvního týmu NHL a bojují o to, aby už v AHL hrát nemuseli, je několik. O jejich osudu rozhodnou přípravné kempy, které právě dnes v NHL startují. Podívejte se, kteří Češi bojují o místo v nejlepší lize světa. Připravili jsme pro vás přehled.