Jágr může v NHL opravdu hrát do 50, říká o oslavenci manažer Las Vegas. Legendu velebí i Lundqvist

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 2. 2017 10:15
Jaromír Jágr slaví 45. narozeniny, a tak poslední dobou neexistuje den, kdy by nevídanou pouť hokejové legendy neokomentovala významná persona. V pondělí hovořil brankář Henrik Lundqvist, den nato generální manažer George McPhee. Nejen tyto dva muže zajímá, kdy Jágr ukončí kariéru v NHL.
Jaromír Jágr v dresu Floridy.
Jaromír Jágr v dresu Floridy. | Foto: ČTK

Praha - Jaromíra Jágra čeká nevšední narozeninový večer. Až v noci na zítřek vkročí do "žraločí nádrže", jak zní přízvisko stadionu San Jose, dost možná uslyší rodnou řeč od nejednoho gratulanta.

Kalifornský klub chystá proti Floridě speciální český večer nazvaný Czech Heritage Night. Ve spolupráci se školou Czech School of California zaplní část ochozů stovky českých fanoušků, přičemž někteří z nich se v rámci bohatého programu vyfotí s domácím forvardem Tomášem Hertlem.

Zda na pozápasové setkání dorazí rovněž Jágr, není jasné. Legendární útočník bude nepochybně čelit obrovskému zájmu médií, zvlášť pokud své 45. narozeniny oslaví 1900. bodem v NHL. Chybí mu jediný zářez, a tak je další várka rozhovorů a ohlasů okolí na spadnutí.

Už v pondělí komentoval Jágrovu vytrvalost Henrik Lundqvist. "Samozřejmě jde o jednoho z nejlepších hokejistů historie, důležité je, že má pořád obrovskou chuť hrát," řekl brankářský mág o exparťákovi z Rangers. "Pokud chcete hrát tak dlouho, musíte vědět, jak moc hokej milujete a kolik času a úsilí mu hodláte věnovat. Pořád na sobě musíte makat. (Jágr) na své hře pracuje každý den. Dbá o svou fyzičku. Abyste tohle dělali, musíte hokej milovat."

Pokud jde o tréninkovou morálku, česká osmašedesátka nemá velkou konkurenci. Neštítí se dvacetikilové vesty, železných "palačinek" místo puků ani nočního drilu. Navíc disponuje výjimečnou genetikou, a tak ve 45 letech ční v elitní lajně Floridy. Nevídané!

Pro srovnání: 40letý Shane Doan, druhý nejstarší hráč NHL, sbírá stále méně bodů a v Arizoně už patří spíš k dělníkům. V top evropských ligách toho má za sebou nejvíc 42letý gólman švýcarského Klotenu Martin Gerber. I když chytá často, je znát, že pomalu předává žezlo o generaci mladšímu kolegovi.

Prestižní místo vedle kanadských velikánů

Také Jágr mentoruje mladíky, hlavně Aleksandera Barkova a Jonathana Huberdeaua. Ještě loni je v produktivitě předstihl, což mnohé udivilo, protože hokej je stále rychlejší a veteráni odpadávají. "Je fantastické, co dokáže," prohlásil Jágrův bývalý spoluhráč Ron Francis. "Hrát tuhle ligu jako čtyřicátník je těžší než za mojí éry. To je prostě fakt."

Jen jeden útočník prokázal větší odolnost než Jágr, jmenoval se Gordie Howe. Muž přezdívaný "Mr. Hockey" zabalil kariéru v NHL až jako 52letý.

Legendy Wayne Gretzky, Bobby Orr a Mario Lemieux se před nedávným Utkáním hvězd víceméně shodli, že právě Howeovi náleží označení "nejlepší hokejista historie". Většina lidí by ale ukázala na Gretzkého.

I jemu sahá Jágr na paty. V produktivitě na něj sice ztrácí skoro tisíc bodů, ale na druhém místě je blíž než kdokoliv jiný. V nastřílených gólech mu patří třetí příčka za - jak jinak - Gretzkym a Howem. Tolik k nejčastěji vzývaným individuálním statistikám. Pozice hned vedle kanadských model je ohromně prestižní, ze současné extrémně vyrovnané generace na ni možná nikdo nedosáhne.

Osmašedesátku velebí také manažer Las Vegas

Jágr navíc stále zvyšuje laťku a ještě nějaký čas v tom bude pokračovat. "Cítím se dobře, budu hrát do 55," zahlásil s úsměvem na začátku roku. Dříve přitom mluvil o padesátce, byť zdůraznil: "Neříkám, že to bude tady v NHL." Popravdě nejspíš neví, jak dlouho ještě vydrží mezi nejlepšími.

Jsou však tací, kteří opravdu věří, že 45letý Čech může nahánět věkový rekord legendárního Howea, třeba George McPhee, Jágrův šéf z Washingtonu, včera prohlásil: "Nemyslím si, že žertuje, když říká, že chce hrát do padesáti. Má na to. Možná bude mít trochu jinou roli, ale myslím si, že osm až deset minut dobrého hokeje ve třetí nebo čtvrté lajně by někde mohl odehrát."

Mimochodem, právě McPhee je generálním manažerem nově vzniklého klubu z Las Vegas. Že by Jágr na sklonku zámořské kariéry vyzkoušel ještě jednu exotickou hokejovou destinaci?

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na podporu městské turistiky půjdou vouchery za 500 milionů korun, řekla Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to dnes řekla novinářům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy