Spasitelé? Elitní lajna Floridy je zdravá a září. Každý z nás si to teď víc užívá, říká Jágr

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 2. 2017 6:05
Huberdeau – Barkov – Jágr. Hokejová Florida má konečně k dispozici elitní lajnu v ideálním složení. Sehraná trojka dosud doplácela na zranění, ale nyní válí. V prvních třech společných duelech v současném ročníku posbírala 10 bodů (5+5).
Jágr a Huberdeau slaví gól do sítě Nashvillu.
Jágr a Huberdeau slaví gól do sítě Nashvillu. | Foto: ČTK

Praha – Hráči Floridy v minulém týdnu opět ukázali, že loňskou formu ještě nenašli. Proti Los Angeles prohrávali už 1:6, hrozil jim největší výprask v sezoně. Byť nakonec skóre korigovali, po zápase zůstali v šatně neobvykle dlouho.

A když pak předstoupili před novináře, příliš hovorní nebyli. "Abych byl upřímný, nemám slov," prohlásil Derek MacKenzie, kapitán momentálně 11. celku Východní konference.

Chmurné čtvrteční klání však nezašlapalo veškerý optimismus. Jednoduše proto, že 22 vteřin před koncem skóroval Aleksander Barkov. Asistovali Jaromír Jágr a Jonathan Huberdeau.

Tato tři jména viděli fanoušci u gólu Panthers poprvé v sezoně. Doteď jejich "chemii" rozbíjela zranění. Barkov promarodil 15 zápasů kvůli bolavým zádům, Huberdeau dlouho léčil přetrženou Achillovu šlachu. Paradoxní je, že veterán Jágr nezmeškal jediné utkání. Nastupoval ale s kdekým, i proto zažil bodové půsty.

Nejvíc září Huberdeau

Teď má vedle sebe známé parťáky, vedle nichž pokořil nejeden rekord. Společnou řeč s nimi našel hned po přestupu na Floridu před dvěma roky.

Letos spolu mají za sebou tři zápasy, ve kterých vsítili pět gólů. Daří se jim. Jágr může ve středu – na své 45. narozeniny – získat 1900. bod v NHL, ovšem největší pozornost strhává Huberdeau. Po únavné rekonvalescenci nastřádal už pět bodů (2+3).

Byl vidět i při sobotní výhře 7:4 v Nashvillu, trenér Tom Rowe o něm prohlásil: "Je to úžasný hokejista. Když za ním teď stojím na střídačce každý den, musím říct, že je ještě lepší, než jsem myslel."

"Občas neudělám správné rozhodnutí, musím být trpělivý," krotí Huberdeau nadšení, byť se svými výkony je spíš spokojený. Těší ho, že v elitní lajně vidí staré známé: "Lépe se pak do toho dostáváte."

Všichni hýřili úsměvy už zkraje února, kdy byli – až na Jágra – u rozhodující trefy proti Anaheimu. "Každý z nás si to víc užívá. Poprvé jsme hráli spolu a cítili se dobře. Bylo z toho hodně šancí," radoval se Jágr. Barkov dodal: "Hned od začátku jsme byli natěšení. Díky tomu jsem vůbec necítil únavu v nohách."

Konečně prázdná marodka

Florida, která loni kralovala Atlantické divizi, pořád zůstává pod hranicí postupu do vyřazovacích bojů, i když vyhrála čtyři z posledních pěti zápasů. Nyní ji čeká těžký trip po západním pobřeží USA, postupně narazí na San Jose, Anaheim a Los Angeles. Tím však pohotovost nekončí, neboť základní část vstupuje do poslední třetiny. Mužstva usilující o play-off budou porážky bolet mnohem víc.

"Je to buď, anebo. V každém zápase musíme hrát, jako by šlo o všechno," říká obránce Aaron Ekblad.

Jisté je, že Panthers už nemůžou naříkat na nástrahy osudu, na marodce nemají jediného hráče. Prozatímní trenér Tom Rowe disponuje týmem, který jako generální manažer z části stavěl. Na střídačku přišel v listopadu po vyhození Gerarda Gallanta, ale přízeň fanoušků ještě nezískal.

Po sezoně by přitom chtěl pokračovat: "Lhal bych, kdybych řekl, že mě to neláká."

S nepostupem do play-off po mimořádně úspěšném ročníku však před vedením velkou parádu neudělá. Pomůže mu staronová elitní lajna?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy