Praha - Nejslavnější hokejová liga světa nechala o víkendu odlesk své pověsti dopadnout i na Prahu a české fanoušky.
Ti za nemalé peníze, které do návštěvy jednoho ze dvou zápasů New Yorku Rangers s Tampou Bay museli vložit, očekávali možná více, než mohli dostat.
Jinak ale byli všichni aktéři s celou akcí spokojení: organizátoři na hvězdné návštěvě vydělali a už se nechali slyšet, že by byli rádi, kdyby se NHL za rok do Česka vrátila.
Tomu se ostatně nebrání ani šéf kanadsko-americké soutěže Gary Bettman, který hledá pro NHL nové trhy, ani samotní hráči.
Čtěte více: Rozpačitá show jménem NHL. Chyběl Jágr i atmosféra Ticho jako v kostele. Suchá NHL v Praze nenadchla |
Aktuálně.cz pro vás našlo pět důvodů, proč stálo za to NHL v O2 Areně vidět, a naopak pět momentů, které by české fanoušky mohly od případné další návštěvy odradit.
PRO
Hvězdy v akci
Diváci je zatím znali pouze z televize nebo počítačových her. Vidět na živo Chrise Druryho, Scotta Gomeze či Henrika Lundqvista na jedné straně, a Vincenta Lecavaliera nebo Martina St. Louise na straně druhé je hokejový svátek.
Kdo některý z víkendových zápasu v pražské O2 Areně navštívil, může teď říct: Hvězdy NHL mi hrály přímo před očima. Už proto se vyplatilo lístek koupit.
Nasazení
Oba zahajovací zápasy sice ještě neukázaly naplno všechny hokejové krásy, jedno ale bylo patrné zcela jasně. Nasazení hráčů v NHL a třeba těch v české extralize je nesrovnatelné.
Ať už šlo o největší hvězdy týmu nebo hráče ze čtvrtého útoku, všichni jezdili nadoraz a ačkoliv se jim herně příliš nedařilo, nechali na ledě všechno.
Čtěte více:
Tampa jede z Prahy s prázdnou. Rangers znovu vyhráli
Slavná nuda. NHL začala výhrou Rangers nad Tampou
Nádherný led
Kdysi tomu tak bylo i v Česku. Fanoušek přišel na hokejový stadion a viděl krásný bílý led bez jediné reklamy. Postupem času se k logu ve středu hřiště přibalovaly další a další reklamní plochy, až není při zápasech extralize puk ani vidět.
V NHL si tohle líbit nenechají (a ani nemusí). Led i dresy hokejistů jsou pro sponzory (až na malé výjimky) tabu. Diváci ve vysočanské hale se tak mohli kochat pohledem na černou gumu na krásném bílém pozadí.
Rozhodčí
Také styl rozhodování zámořských sudích byl rapidně odlišný od toho českého. Daleko více se trestala nečistá hra holí omezující útočné snahy hráčů, naopak "volněji" se posuzovaly zákroky tělem.
Velmi to přispělo plynulosti hry. Z toho by si často kritizovaní sudí z české extraligy mohli vzít příklad.
Profesionální přístup
Do Prahy opravdu dorazili dva zástupci nejlepší hokejové ligy světa. Opravdoví profesionálové. Od kapitána týmu, přes několik manažerů, až po kustody a brusiče bruslí.
Čtěte také:
Rozsíval: Jágr je minulost. Klape nám to i bez něj
Prospal: Na NHL v Praze budu vzpomínat do konce života
Všichni hráči jsou po utkání k dispozici v kabině, hvězdy zápasu dorazí v obleku na tiskovou konferenci, všechno klape jako na drátkách.
S českou extraligou nesrovnatelný je statistický servis pro novináře, kteří mají k dispozici všechny myslitelné údaje, ale i diváky.
PROTI
Absence Jaromíra Jágra
Pořadatelé pražských zápasů NHL z České sportovní vsadili všechno na jednu kartu - účast Jaromíra Jágra. Na nejlepšího Evropana v dějinách zámořské soutěže také nasadili cenu lístků.
Jenže Jágr se s Rangers nedohodl na nové smlouvě a baví diváky v Rusku. Bez něho skončil v modrém dresu a oblíbená česká kolonie se prakticky rozpadla.
Zájem o předražené lístky tak vcelku logicky klesl, Jágr byl přeci jen daleko větší lákadlo než čtveřice Čechů v čele s Václavem Prospalem.
Vysoké ceny
Nejlevnější lístek na pražský zápas stál dva tisíce korun - prakticky pod střechu O2 Areny a jen do několika málo sektorů. Pokud chtěli fanoušci lepší místo, museli sáhnout do kapsy ještě o hodně hlouběji.
Na oba dva zápasy bylo sice prakticky vyprodáno, ale (hlavně v neděli) bylo vidět daleko více prázdných sedaček. Naopak o to více bylo k vidění překupníků vstupenek, kteří ale nakonec splakali nad výdělkem a museli prodávat hluboko pod cenou.
Draho však bylo i v hale, kvůli NHL se zvyšovaly ceny občerstvení a třeba cena piva se vyšplhala na "amerických" 45 korun.
Atmosféra
Hlavně v sobotu bylo v takřka zaplněné O2 Areně často ticho jako v kostele. Čeští fanoušci si s neutrálním soubojem Tampy s Rangers příliš nevěděli rady a nudný zahajovací duel je příliš nerozproudil.
Navíc komunikace v angličtině se v českém hokejovém prostředí nechytala skoro vůbec. Rangers, v jejichž domácí režii se hrálo v neděli, se trochu poučili a hned to bylo na atmosféře znát a utkání mělo větší náboj.
Nerozehranost
Myšlenka zahajovat kanadsko-americkou soutěž na starém kontinentu je pěkná, ale pravdou taky je, že úvodní zápasy (a to jakékoliv ligy) většinou nenabízejí zrovna úchvatný hokej.
Hokejisté nejsou rozehraní, týmy se teprve sehrávají a žádné ofenzivní hody se logicky nekonají.
Málo gólů
Oba pražské zápasy skončily shodným výsledkem 2:1, což české diváky příliš nadchnout nemohlo. Na vině byla nerozehranost aktérů, ale i daleko větší důraz na obranu, který se stále častěji prosazuje i v NHL.
A oba kluby, které obstaraly českou premiéru nejslavnější soutěže, jsou toho dokladem. To ve Stockholmu se představila útočněji laděná mužstva a na výsledku i celém vyznění hvězdné návštěvy to bylo znát.