Slavná nuda. NHL začala výhrou Rangers nad Tampou

Tampa Bay Lightning - New York Rangers 1:2
Český souboj na startu NHL: Petr Průcha a Václav Prospal
Český souboj na startu NHL: Petr Průcha a Václav Prospal | Foto: Reuters

Praha - První dva body v letošním ročníku NHL vybojovali hokejisté New Yorku Rangers. Ve slavnostní premiéře v Praze si poradili s Tampou Bay.

Celkem nezáživný duel, v němž navíc absentoval bitkař David Kočí, rozhodla branka Dubinskyho pět minut před koncem.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Zaplněná O2 Arena si při čestném buly zapískala na premiéra Mirka Topolánka a mohlo se začít. Předseda české vlády byl navíc obdařen i dresem Tampy, který mu předal kapitán Vincent Lecavalier.

V zahajovacích formacích se objevilo hned pět hokejistů narozených v Česku nebo na Slovensku. V elitní řadě Lightning nechyběl Václav Prospal, první obranný pár vytvořila slovenská dvojice Meszároš, Mihálik.

Čtěte více: Rangers vs. Tampa. Slavná NHL začíná bitvou o Prahu

Na straně Rangers se zase vedle kapitána Druryho a Gomeze postavil Petr Průcha. Vzadu je doplnilo duo Michal Rozsíval, Wade Redden.

První šanci promarnil Stamkos

Zahajovací zápas celého ročníku NHL se rozjížděl pomalu.

Ve druhé minutě zahrozili zásluhou nové posily Markuse Näslunda "Jezdci", jejich snažení ale stejně jako šance Tampy na druhé straně k úspěchu nevedlo.

O chvíli později se neprosadila ani jednička posledního draftu Steven Stamkos, jenž po přihrávce Radima Vrbaty pálil jen do Lundqvista. Slibnou příležitost měl také Václav Prospal, který se ocitl sám před brankou Rangers, švédského gólmana však překonat nedokázal.

Hokejisté Tampy neuspěli ani v první přesilové hře zápasu. Kapitán Lecavalier se během ní sice dostal k samostatnému nájezdu, efektní kličku ale už k prvnímu zásahu utkání nedotáhl.

Šance měli i Rangers. Brankář Smith si ale poradil se střelou Gomeze i pokusem Reddena při přesilovce.

Největší příležitost první třetiny pak propásl Chris Drury, který po hrubce veterána Recchiho uháněl v oslabení sám na bránu Tampy, v koncovce ovšem znovu selhal a z úhlu vypálil pouze do připraveného Smithe.

Na branku se čekalo 38 minut

Rangers vstoupili aktivněji i do druhé části hry. Näslund ale nezvládl dostat puk za bezmocného gólmana Tampy ani téměř z brankové čáry.

Petr Průcha v akci
Petr Průcha v akci | Foto: Reuters

Střelecká převaha „Jezdců" sice narůstala, diváci ve vysočanské hale se ale pomalu začínali nudit. Úvodní branka ne a ne padnout.

Blízko gólu byl Martin St. Louis, jeho samostatná akce z 28. minuty skončila však znovu pouze u brankáře Lundqvista.

Slavný mohl být chvíli po té mladý Slovák Mihálik, ani on ale nedokázal přihrávku Lecavaliera dostat do sítě.

Se závěrem druhé dvacetiminutovky přišly další velké chvíle Švéda Näslunda. Nejprve „vykoupal" v přesilové hře celou obranu Tampy a z blafáku nastřelil tyč, ve 39. minutě pak konečně mířil přesně. Na jeho ránu švihem z pravého kruhu nestihl brankář Smith včas zareagovat a Rangers vedli.

Čtěte dále: Cirkus NHL v Praze: Led bez reklam a zásuvky na 120 V

Vedení mohli „Jezdci" zvýšit hned na začátku třetí třetiny, akcie Tampy ale udržel nad vodou gólman Smith, který nejdříve nedovolil skórovat do odkryté branky Gomezovi a po  chvíli rozesmutnil i Näslunda.

Tampa už podruhé nesrovnala

To ale nebylo vše. Aktivní St. Louis se ve 44. minutě zmocnil puku, protáhl se obranou Rangers a šikovně vyrovnal.

Velkou možnost otočit skóre ve prospěch Lightning měl pak v polovině třetí části hry mladík Stamkos. Jeho nájezd však lapil Lundqvist.

Hvězdný Lecavalier se neprosadil
Hvězdný Lecavalier se neprosadil | Foto: Reuters

A tak nakonec udeřilo znovu na druhé straně. Rangers hráli další přesilovku, z pravé strany vystřelil chytře Dubinsky a puk se zastavil až v síti.

Hned z následné akce mohl vedení New Yorku ještě navýšit Näslund, s jeho ranou si už ovšem Smith poradil.

Tampa se tlačila za dalším vyrovnáním, nahrálo jí i vyloučení Rangers, několik slibných příležitostí ale zůstalo nevyužito.

První výhru ročníku tak slaví bývalý tým Jaromíra Jágra, který zvítězil 2:1. Hned v neděli bude mít Tampa Bay možnost k odvetě. Na stejném místě i ve stejný čas dojde k témuž duelu.

Ve švédském Stockholmu se diváci dočkali většího dramatu. V druhém "evropském" duelu NHL se z vítězství radoval Pittsburgh, který až po prodloužení porazil Ottawu 4:3.

Výsledek:
Tampa Bay Lightning - New York Rangers 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 44. St. Louis (Lecavalier) - 39. Näslund (Gomez), 55. Dubinsky (Girardi, Mara)