Prezidentovu trofej pro nejlepší celek NHL vyhrál stejně jako před výlukou Detroit, který proháněli dravci v podobě silné Ottawy, Dallasu či překvapivé štiky Caroliny. Naopak opět neprorazily mátožné kluby z Chicaga, Columbusu, Washingtonu nebo Pittsburghu.
Zavedení mzdového limitu 39 milionů dolarů na tým mělo rovnoměrně rozmístit hvězdy do většího počtu klubů, nicméně se ukázalo, že hráči neslyší jen na výši odměny. Detroitu, druhému nejlépe bránícímu i střílejícímu týmu, přineslo udržení hvězd Lidströma, Dacjuka, Zetterberga, Shanahana i Langa plných 124 bodů. Elitní družina Ottawy - Alfredsson, Heatley, Spezza a další - nasázela nejvíce branek v lize (309). Nejpevnější defenzivu mělo Calgary (200) s brankářským pilířem Kiprusoffem.
Zázrační mladíci
A udržet střelce bylo letos daleko těžší. Celkově padlo 7443 branek. Z oficiálních analýz NHL vyplývá, že se počet přesných zásahů proti předchozí sezoně zvýšil o 18 procent na průměrných 6,1 gólu na zápas. Před výlukou, s benevolentnějšími pravidly, byla tato cifra o gól nižší. I proto se kanadské bodování NHL dočkalo od ročníku 1995/96 největšího počtu "stovkařů" (sedm) a hned pět hráčů vsítilo 50 a více gólů. V ročníku 2003/04 to nedokázal nikdo.
Přes hranici sta bodů se letos přenesli dokonce i dva mladíci, kteří svým uměním vypomáhali slabším klubům. Alexandra Ovečkina z Washingtonu (105 bodů), horkého adepta na Calderovu cenu, může zaskočit jen zázračný Sidney Crosby z Pittsburghu - nejmladší "stovkař" v historii NHL.
Dalšími blyštivými nováčky se stali obránci Phaneuf a Meszároš, útočníci Svatoš, Vanek, Boyes či Průcha, ale především švédský gólman Henrik Lundqvist. Právě on měl vedle nepolapitelného Jágra největší podíl na postupu Rangers do play off po osmi letech.
Vzestupy a pády
Velký vzestup zažila i Carolina, vítěz Východní konference, Buffalo nebo Kariyou posílený Nashville. Příchod Joea Thorntona oživil mocně finišující San Jose. Oproti tomu je patrně propadem roku zkáza Toronta, jež bývalo silným aspirantem na titul, letos však neprošlo ani sítem základní části. Stejně dopadl Vancouver.
Na slavná léta mohou zapomenout i v Bostonu, St. Louis a také v ocelovém Pittsburghu. Předsezonní plány se špičkovým komandem Gončar, LeClair, Crosby, Pálffy, Lemieux vzaly ukončením kariéry dvou posledně jmenovaných rychle za své. Premiérová sezona na lavičce se nevyvedla ani Gretzkému, který s Phoenixem neoslnil.
Novinkou sezony 2005/06 byly série samostatných nájezdů při nerozhodném stavu po prodloužení. Takto se rozhodovalo ve 145 zápasech z celkových 1230, střelci proměnili přesně třetinu šancí. Exceloval v tom zejména Jussi Jokinen, jenž překonal gólmany v neuvěřitelné šňůře devíti pokusů za sebou a přispěl Dallasu k prvenství v bilanci vyhraných trestných střílení poměrem 12:1.