Nestrašil dal gól a bodoval v NHL popáté v řadě

13. 12. 2015 7:21
Český hokejista ve službách Caroliny se podílel na vítězství proti Arizoně jednou brankou a bodoval už popáté v řadě.
Andrej Nestrašil
Andrej Nestrašil | Foto: Reuters

New York - Útočník Andrej Nestrašil přispěl v NHL jedním gólem k výhře Caroliny 5:4 v prodloužení na ledě Arizony a bodoval tak v pátém utkání za sebou. Po jedné asistenci si připsali Tomáš Plekanec, David Krejčí a Michael Frolík a všichni se radovali z vítězství. Montreal porazil Ottawu 3:1, Boston stejným rozdílem zdolal Floridu a Calgary udolalo 5:4 v prodloužení New York Rangers.

Nestrašil přidal k asistencím gól

Nestrašil v uplynulých čtyřech zápasech posbíral pět asistencí, v sobotu se ale prosadil i střelecky. Čtyřiadvacetiletý útočník byl čtyři sekundy před koncem první třetiny na konci přesilovkové kombinace a střelou do odkryté branky po skvělé přihrávce od Jordana Staala zvýšil vedení Hurricanes na 2:0. Byl to jeho třetí gól v sezoně.

Hokejisté Caroliny pak utekli až do vedení 4:1. Jenže domácí, v jejichž sestavě chyběli oba čeští hráči obránce Zbyněk Michálek i útočník Martin Hanzal, se nevzdali a třemi góly náskok smazali. Výhru Hurikánům zajistil až v 53. sekundě nastaveného času Victor Rask.

Podobný průběh měl zápas mezi Calgary a Rangers. Domácí si i díky dvěma gólům v úvodu třetí třetiny vybudovali náskok 4:1, jenže ve zbytku poslední dvacetiminutovky o něj přišli. Vítězství jim vystřelil až ve třetí minutě prodloužení T.J. Brodie.

Frolík se zapsal do statistik ve 38. minutě, v níž Flames dvěma góly v rozmezí 17 sekund otočili skóre z 0:1 na 2:1. Český útočník byl na ledě u druhého gólu, když v obranném pásmu vystihl přihrávku obránců soupeře, prchl do rychlého přečíslení dva na jednoho, které po jeho přesném pasu zakončil Mason Raymond.

Tomáš Plekanec byl v duelu s Ottawou nejvytíženějším útočníkem Montrealu - na ledě strávil 21 minut a 23 sekund. V poslední minutě první třetiny, v níž Canadiens vyslali neuvěřitelných 27 střel, třiatřicetiletý český útočník vypíchl puk soupeři v útočném pásmu a Max Pacioretty zvyšoval vedení domácích na 2:0.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

NHL:

Boston - Florida 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 12. a 29. Spooner (na druhou Krejčí), 59. Marchand - 54. R. Smith. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Spooner, 2. Rask, 3. Bergeron (všichni Boston).

Buffalo - Los Angeles 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 8. McGinn, 64. O'Reilly - 5. Gáborík. Střely na branku: 30:21. Diváci: 18.133. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly, 2. McGinn (oba Buffalo), 3. Enroth (Los Angeles).

Montreal - Ottawa 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)

Branky: 3. Flynn, 20. Pacioretty (Plekanec), 26. Petry - 32. Pageau. Střely na branku: 42:26. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Beaulieu, 3. Plekanec (všichni Montreal).

Tampa Bay - Washington 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky: 49. Kučerov - 3. Beagle, 32. Kuzněcov. Střely na branku: 36:20. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Kučerov, 3. Hedman (oba Tampa).

St. Louis - Dallas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 3. Backes, 52. Tarasenko, 56. Reaves. Střely na branku: 26:26. Diváci: 15.023. Hvězdy zápasu: 1. Backes, 2. Allen, 3. Gunnarsson (všichni St. Louis).

Nashville - Colorado 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky: 20. Salomäki, 41. C. Smith - 9. Beauchemin, 15. Holden, 50. Martinsen. Střely na branku: 36:25. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (Colorado), 2. Ellis (Nashville), 3. Beauchemin (Colorado).

Arizona - Carolina 4:5 v prodl. (0:2, 1:1, 3:1 - 0:1)

Branky: 39. a 42. Duclair, 44. Chipchura, 60. Murphy - 9. Versteeg, 20. Nestrašil, 36. Di Giuseppe, 41. Faulk, 61. Rask. Střely na branku: 29:33. Diváci: 12.668. Hvězdy zápasu: 1. Duclair (Arizona), 2. Faulk, 3. Rask (oba Carolina).

Columbus - NY Islanders 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 26. Saad, 49. Atkinson - 16. a 63. Okposo, 28. Nielsen. Střely na branku: 30:19. Diváci: 12.342. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Halák (oba Islanders), 3. Jenner (Columbus).

San Jose - Minnesota 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 5. Parise, 60. Koivu. Střely na branku: 25:30. Diváci: 16.766. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Kuemper (oba Minnesota), 3. Jones (San Jose).

Calgary - NY Rangers 5:4 v prodl. (0:1, 2:0, 2:3 - 1:0)

Branky: 38. a 43. Gaudreau, 38. Raymond (Frolík), 45. Colborne, 63. Brodie - 11. Miller, 46. Glass, 56. Boyle, 59. Zuccarello. Střely na branku: 27:29. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Brodie (oba Calgary), 3. Boyle (Rangers).

před 41 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.