Zákaz vstupu do USA? Trump šíří bludy, zlobí se muslim Kadri

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 12. 2015 10:40
Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump volá po uzavření hranic USA pro muslimy, čehož si všímají i někteří hokejisté ze severoamerické NHL. Muslim Nazem Kadri z Toronta říká: "Jsem šťastný, že žiju v zemi jako Kanada, kde politici neříkají takové věci, kvůli kterým se lidé cítí nepatřičně."
Nazem Kadri - jeden ze dvou hráčů NHL, kteří se veřejně hlásí k islámu.
Nazem Kadri - jeden ze dvou hráčů NHL, kteří se veřejně hlásí k islámu. | Foto: Reuters

Praha – "Jednoduše volám po uzavření hranic Spojených států pro muslimy," prohlásil Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta, v úterním vysílání pořadu stanice ABC. Horečně diskutovaný výrok pronikl i mezi hráče hokejové NHL.

Trumpův volební manažer Corey Lewandowski později agentuře AP sdělil, že zákaz překročit hranice by se týkal všech muslimů – žadatelů o přistěhovalecká víza i turistů. Není jasné, jakou roli mají ve vizi stavebního magnáta profesionální sportovci.

Proti kontroverznímu výroku už se však ohradil praktikující muslim Nazem Kadri, který sice obléká dres kanadského Toronta, ale do USA létá v rámci programu severoamerické NHL často.

"Myslím si, že (Trump) jen šíří bludy, ale je to jeho názor," pověděl Kadri deníku Toronto Star. "Řekl bych, že tím akorát ubližuje vlastní kampani."

Kadri mezi slavnými muslimy

To ale není vůbec jisté. Přestože hýří hrubými výroky proti menšinám nebo politickým konkurentům, vévodí republikánským kandidátům na prezidenta. Opatření proti muslimům je podle něj nutné pro bezpečnost země, s čímž nesouhlasí Bílý dům či Trumpovi soupeři z prezidentského klání.

Jinak věci vidí také Kadri i jeho americký spoluhráč Garret Sparks, jenž o Trumpově záměru pronesl: "Tohle není dobrý nápad, žijeme v roce 2015."

Mimochodem, Sparks se nedávno stal prvním brankářem v historii Toronta, který v premiéře vychytal nulu. To útočník Kadri působí ve slavném klubu už šestým rokem, letos stejně jako většina týmu trochu zaostává za očekáváním. Ve 27 zápasech nasbíral jen 11 bodů (5+6).

Soustavně však poutá pozornost tím, že je jedním z hrstky muslimů v dějinách NHL. Deník Washington Post nedávno zařadil Kadriho mezi slavné muslimské sportovce v textu, kterým reagoval na tweet Donalda Trumpa. Ten zpochybňoval výrok prezidenta USA Baracka Obamy, jenž prohlásil: "Muslimští Američané jsou naši přátelé, sousedé, spolupracovníci a sportovní hrdinové."

K islámu se hlásí i Jakupov

Kadri článek ocenil, byť má kanadské občanství. "Chtěl jsem do hokeje přinést trochu víc rozmanitosti, aby děti neměly dojem, že tenhle sport je jen pro někoho," pronesl.

Když vyrůstal, muslimské hokejové vzory hledal jen těžko. Kanaďané Ramzi Abid a Alain Nasreddine se mezi zámořskou elitou jen mihli. Zato 25letý Kadri už stihl v juniorech i mezi dospělými reprezentovat Kanadu a v Torontu rozhodně nepaběrkuje.

Potomek libanonských imigrantů, jenž vyrůstal v ontarijském Londonu, však není jediným "oficiálním" muslimem v NHL. K islámu se hlásí i Rus Nail Jakupov z Edmontonu, silně věřící ale podle svých slov není.

I on však jistě bude sledovat, kdo se stane příštím americkým prezidentem. Kadri v návaznosti na výroky republikánského kandidáta Trumpa dodává: "Jsem šťastný, že žiju v zemi jako Kanada, kde politici neříkají takové věci, kvůli kterým se lidé cítí nepatřičně."

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy