Favorit? Třinec bude rád za play off, neměl pouštět Kalouse, míní experti

Foto: Milan Kammermayer
Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 12. 2015 6:09
Hokejový Třinec měl znovu vládnout extralize a později dobývat titul, ale místo toho paběrkuje na desátém místě. Nepomohla výměna trenérů, tak vedení zkouší razantní změny v kádru. Pomůžou? Na to jsme se zeptali expertů Milana Antoše a Marka Sýkory.

Praha – Vyměnili trenéry, jenže přišel ještě větší sešup. Nyní představitelé hokejového Třince zkoušejí nakopnout mužstvo vyhazovem loňských opor. Podaří se jim dostat favorita extraligy z desátého místa?

Propad se čekal od mistrovského Litvínova, který přes léto ztratil řadu opor, ovšem třinečtí finalisté měli znovu soupeřům nadělovat výprasky. Tým, který loni vytvořil ligový rekord třinácti výhrami v řadě, ztratil z ústředních postav jen útočníka Štefana Ružičku a beka Vladimíra Rotha, jenž se později vrátil.

Navíc přišel forvard Vladimír Svačina, který doplnil soupisku plnou reprezentantů. Když v říjnu z Floridy dorazil ještě Tomáš Kopecký, vzbuzoval kádr Ocelářů možná větší respekt než loni.

Jenže tou dobou už Slezané nehráli Ligu mistrů (skončili v prvním kole play off proti švédskému Jönköpingu) a doma neuspěli v polovině z tuctu zápasů. Zmar vyvrcholil debaklem 0:6 v Olomouci, která jinak střílí góly jen stěží.

"Hráči to na začátku podcenili. Najednou chtěli zabrat, ale ono to pořád nešlo," myslí si expert Milan Antoš, extraligový mistr z roku 2003. Třinečtí se potýkali i se zraněními, v jednu chvíli jim chybělo sedm hráčů včetně prvního brankáře. "Mohl to být problém, ale vždycky postavili tři dobré lajny, což by na extraligu mělo stačit," namítá Antoš.

Noví trenéři změnu (zatím) nepřinesli

Další facku, kterou Ocelářům v půlce listopadu výhrou 7:0 uštědřily Vítkovice, neustáli trenéři. Jiří Kalous a jeho asistent Václav Varaďa rezignovali, přičemž vedení jim v tom nebránilo.

"Jirka Kalous, který tam odvedl kus práce, chtěl udělat něco, aby týmu pomohl. Myslím si ale, že jeho rozhodnutí nebylo rozumné," říká Antoš. "Management měl reagovat úplně jinak a problém řešit s hráči, ne s trenérem. Byla obrovská chyba, že ho odvolali. Měli zachovat takovou trpělivost jako třeba Zlín, který Rosťu Vlacha drží, protože ví, že lepšího trenéra nesežene."

Antošovi dává za pravdu realita. René Mucha a Marek Malík, kteří tápající mužstvo převzali, v něm loňskou mašinu neprobudili. Alespoň zatím. Z osmi zápasů vyhráli jen dva, byť tři klání ztratili až v prodloužení nebo nájezdech.

Krize je tedy hluboká a oba noví trenéři působí na lavičce profesionálního klubu vůbec poprvé. Mucha doteď vedl třineckou osmnáctku a bývalý hráč NHL Malík dělal asistenta kouče v druholigovém Frýdku-Místku.

Klepiš a Hrňa? "V Kanadě by je vyhnali dřív"

"Je to pro ně plácnutí do vody. Určitě něco za sebou mají, ale když mužstvo prochází těžkými chvílemi, spíš pomůže trenér, který má zkušenosti," tvrdí Antoš.

Ani další expert, bývalý úspěšný trenér Marek Sýkora, příliš nevěří, že nové duo Oceláře vyléčí: "Dostali se do složité situace, podle mě bude pro Třinec úspěch, pokud vůbec postoupí do play off. Obrat není otázka týdne, klidně to může být otázka měsíců."

Mucha s Malíkem však mají důvěru nadřízených, kteří se teď snaží řešit krizi změnami v kádru. Naposledy vyhodili dvě loňské opory – Jakuba Klepiše (letos 1+11) a Erika Hrňu (3+8). "Čekal jsem, že takhle špičkoví hráči se budou prosazovat, ale oni úplně vyhasli," všímá si Sýkora. "V Kanadě by je vyhnali ještě dřív, než to udělali v Třinci, kde ještě dost dlouho čekali. Je to zkrátka selhání hráčů, problémy v kabině bych za tím neviděl."

Druhou půlku základní části odstartují Oceláři v pátek proti Chomutovu, kam má mimochodem namířeno odpadlík Klepiš.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Právě se děje

před 28 minutami

Praha neuzavře smlouvu s nevěstincem Showpark v Holešovicích

Pražský magistrát neplánuje uzavřít smlouvu na pronájem prostor v holešovické tržnici se společností Eroc, která tam od roku 1998 provozuje erotický podnik. Dnes to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) v diskusi nad peticí za zachování klubu, kterou projednali zastupitelé. Podle náměstka město z právních důvodů smlouvu ani uzavřít nemůže. Podle jednatele firmy Zbyňka Mately klub plní pro město pozitivní funkci a jeho uzavření by mělo nežádoucí důsledky.

Magistrát před nedávnem vyhrál soudní spor se společností Delta Center, která měla holešovickou tržnici v nájmu. Nyní ji musí vyklidit a uhradit magistrátu dlužné nájemné s příslušenstvím ve výši 246 milionů korun. Součástí sporu byla i firma Eroc, která si od Delta Centra prostory pro provoz klubu pronajímala.

"Je potřeba zdůraznit, že společnost Eroc, potažmo Showpark, nikdy neměla smlouvu s městem," uvedl náměstek. Dodal, že pokud by měl klub zůstat, musela by se poprvé v historii taková smlouva podepsat, což ale není možné. Podle Vyhnánka magistrát nemůže podepsat smlouvu se společností, která provozuje veřejný dům, protože by magistrát buď musel zveřejnit záměr prostor pronajmout za účelem provozování prostituce, což je trestný čin, nebo v záměru lhát. Toto stanovisko podle něj potvrdili magistrátní právníci.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Moneta podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy korun

Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy Kč). Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to dnes večer oznámily v tiskové zprávě.

Moneta uvedla, že transakcí získá navíc asi 350 000 klientů. Zatím má zhruba milion klientů. Koupi chce financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

Stávající generální ředitel Wüstenrot v Česku Michael Pupala zůstane podle banky i nadále generálním ředitelem a předsedou představenstva stavební spořitelny i hypoteční banky Wüstenrot. Zároveň se stane členem vrcholového managementu Monety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy