30:55 Nečas (Pastrňák, Hronek)
10:36 Kane (Ryan)
12:19 Atkinson (Bonino, Gaudreau)
46:58 Kane (Ryan)

Dobrý den, vítejte u online přenous ze čtvrtfinále hokejového mistrovství světa mezi Českem a USA. Zápas začíná v 16:15.

Zápas o všechno je tady. Čtvrtfinále hokejového mistrovství světa. Jako obvykle zápas, který rozděluje týmy na úspěšné a neúspěšné. Buď to tým postoupí do boje o medaile, nebo pojede zklamaný domů. Pro trenéra českého celku Josefa Jandače to může být poslední zápas u národního týmu. Loučit by se ale chtěl určitě raději ziskem nějaké medaile. V cestě do semifinále čeká tradiční soupeř, Spojené státy americké.

Ještě se podíváme na cestu obou týmů turnajem, je třeba zveřejnit zápasové sestavy. Největší otazník české sestavy vyřešen, v bráně bude Pavel Francouz.

V tomto složení nastoupí do dnešního čtvrtfinále hokejisté USA. Jeff Blashill provedl několik změn v útočných formacích s cílem rozložit svou ofenzivní sílu do více formací.

Velkou otázkou bylo, kdo nastoupí v bráně českého týmu. Čtyři utkání odchytal zatím Pavel Francouz, který byl před turnajem pasován na brankářskou jedničku. Kvůli náročnému zápasovému programu se ale třikrát dostal do brány David Rittich. Navíc chytal nejtěžší utkání se Švédskem a Ruskem. Trenéři i samotní brankáři už věděli předem, kdo nastoupí. Američané se to dozvěděli až nyní před utkáním. Koho by postavili bývalí čeští brankáři?

Podívejme se, jak si vedly oba týmy na turnaji. Český tým v sedmi zápasech skupiny A poznal jen jednou hořkou chuť porážky. A to s jediným neporaženým týmem turnaje Švédskem. Kromě tří povinných výher s outsidery Rakouskem, Francií a Běloruskem museli Jandačovi svěřenci třikrát do prodloužení. Švýcary v divokém zápase zdolali až na nájezdy, Slováky v prodloužení, když srovnali 9 vteřin před koncem. Nejlepší výkon předvedli zatím s Ruskem, které porazili také v prodloužení. S 15 body tak skončili na třetím místě skupiny, o bod za druhým Ruskem.

hokej, MS 2018, David Pastrňák při rozbruslení v Herningu před čtvrtfinále
hokej, MS 2018, David Pastrňák při rozbruslení v Herningu před čtvrtfinále | Foto: Luboš Vácha

Hokejisté USA posbírali na turnaji o jeden bod více. Stejně jako čeští hokejisté prohráli jen jedinkrát. A to až v posledním zápase s Finskem, který je odsunul na druhé místo skupiny B. V prodloužení dokázali zámořští hráči přehrát Kanadu nebo Lotyšsko, suverénně pak také porazit Německo, Dánsko, Norsko či Jižní Koreu. Až tedy poslední duel s Finskem USA nevyšel a podlehli v něm 2:6. Nejvíc se Spojené státy opírají o ofenzivní příspěvek hvězdného Patricka Kana, který už zaznamenal na turnaji 17 bodů za 6 branek a 11 přihrávek.  Jeho spoluhráči mu ale zdatně sekundují.

To český tým spoléhá především na duo Davidů z Bostonu - Pastrňáka a Krejčího. Jen jeden útok ale na hvězdami nabitý tým USA stačit nebude. Totéž potvrzuje nejstarší hráč českého týmu Tomáš Plekanec. "Není to o jedné lajně, musíme hrát dobře všichni. Platí to i u Američanů, musíme si dávat pozor na všechny, nejen na řadu s Kanem," odmítá pětatřicetiletý útočník speciální pozornost věnovanou útočné hvězdě Chicaga.

Jenže právě Tomáš Plekanec, který má na tomto mistrovství poněkud odlišnou roli, než míval dříve, bude jedním z hráčů, kteří by se měli snažit právě útočníka Chicaga s 88 na zádech zastavit. Roli hlídacího psa zná už z NHL. O tuto úlohu by se měl podělit s Radkem Faksou, dalším centrem, který je ceněn pro výbornou hru na obou stranách kluziště a výbornou podporou defenzivy.

Čtvrtfinále mistrovství světa mezi Českem a Spojenými státy přináší řadu třaskavých témat. V tuzemsku rezonují několikátým dnem, ale za oceánem ani omylem. Pokud jde o hokej, proslulý list New York Times řešil poslední dobou třeba možný vznik jedné velké profesionální ligy žen. Jiné významné deníky se věnují vrcholícímu play off NHL, kde probíhá finále konferencí. Světový šampionát v Dánsku nemá pro Američany velký význam, čemuž nahrává i časový posun. Až Patrick Kane a spol. rozjedou klíčovou bitvu, spořádaní Newyorčané budou na začátku pracovního dne. Přestože nejde o novinku, nezájem zamrzí, zvlášť letos. USA přivezly na mistrovství svůj zřejmě nejnabitější tým za posledních deset let.

Podívejte se, jak to vypadalo v šatně českého několik desítek minut před klíčovým utkáním.

Souběžně s tímto zápasem, který se hraje v Herningu, se v Kodani odehraje další šlágr čtvrtfinálových soubojů. Kanada vyzve Rusko, jeden z těchto gigantů tak skončí před branami semifinále.

Oba týmy jsou na ledě, český tým v bílém, USA v tmavě modrých dresech.

Čtvrtfinále právě začalo!

1:04

Kreider spěchal přes Moravčíka, ale zakopl o zlomenou hůl, která ležela v českém pásmu.

1:57

Francouze zachránila tyč. Cam Atkinson zůstal mezi kruhy úplně sám a po přihrávce Gaudreaua vypálil z první. Za českým brankářem zazvonila horní tyč.

3:22

Sklenička od modré čáry zkoušel přes houf těl střílet, ale kotouč byl sražený mimo led.

3:44

Kubalík nahazoval od modré čáry, Kinkaid kotouč ale viděl a polapil ho do své rukavice.

4:51

Opět to byl Dominik Kubalík, který byl v dobré pozici, Kinkaid ale zasáhl.

5:06

Bonino z levého kruhu otestoval připravenost Francouze, český brankář ale připraven.

7:00

Charlie McAvoy se jako obránce zjevil před Francouzem úplně nehlídaný a snažil se umístit nahození Martineze, kotouč ale nedokázal dostat před Francouze.

8:21

Pastrňák se krásně uvolnil v obranném pásmu a Martinez neměl jinou možnost, než českého útočníka zastavit. První přesilovka pro český tým.

9:09

Pastrňák zkoušel ještě vracet na Jaškina, ale nepovedlo se.

9:40

Larkin se řítil v oslabení na Francouze, vracející se Kubalík ale dokázal zakročit a americký útočník pak nedokázal pořádně zakončit.

10:36

Americký tým se ujímá vedení. Derek Ryan vyšťáral puk ve vlastním pásmu, poslal do jízdy Patricku Kanovi, ten oklamal Poláška, pláchnul po pravém křídle a ránou na zadní tyč poté prostřelil Francouze.

Patrick Kane slaví úvodní gól USA.
Patrick Kane slaví úvodní gól USA. | Foto: Reuters
12:19

A je pro český tým zle nedobře. Cam Atkinson se stejně jako Patrick Kane prosazuje posedmé na turnaji. Gaudreau předvedl umnou otočku u modré čáry, posunul na Bonina, který našel pravé křídlo Columbusu volné před brankou. Atkinson si jen přehodil kotouč na bekhend a zasunul za Francouze.

Cam Atkinson dává druhý gól USA.
Cam Atkinson dává druhý gól USA. | Foto: Reuters
14:19

Po průniku Krejčího se pokoušel pálit Moravčík, Kinkaid si ale dobře vyjel a ránu pokryl ve své výstroji.

15:08

Nečas klasicky pláchnul a zkoušel z pravé kruhu pálit, Kinkaid ale vyrážečkou puk srazil mimo bránu.

16:03

Kreider zpoza brány vracel nad kruhy na McAvoye, ten ale bránu Francouze netrefil.

17:23

Kinkaida otestoval také Červenka, ale s ránou z takové dálky nemohl mít brankář New Jersey žádné problémy.

18:59

Aktivní McAvoy pálil od modré čáry, před bránou clonil Kreider, puk ale trefil českého brankáře.

První třetina je za námi, USA vede 2:0.

První třetina se českému týmu příliš nepovedlo. První polovina se nevyvíjela špatně krom tyčky Atkinsona. Český tým navíc měl možnost hrát přesilovku, ale nevyužil ji. Krátce poté předvedl svou extratřídu Patrick Kane a po individuální akci otevřel skóre. Než se stihli svěřenci Josefa Jandače vzpamatovat, přišla druhá trefa, tentokrát z hole Cama Atkinsona. Do zbytku zápasu má tak český tým co zlepšovat, pokud se chce do utkání vrátit.

Druhá třetina začala.

20:52

Pastrňák spadl po souboji s McAvoyem, faul se ale nepískal.

21:53

Červenka byl v dobré pozici, ale puk mu utekl a nedokázal vystřelit.

23:03

Plekanec byl v dobré pozici po přihrávce Chytila, ale prováhal ideální čas pro střelu. Poté ještě dvakrát zkoušel překvapit Kinkaida zpoza brány, americký brankář si to ale pohlídal.

24:17

Řepík vypálil z pravého kruhu, ale Kinkaida neohozil.

24:56

Gól českého týmu, kterým snižuje na 1:2. Gudas rychle přenesl hru, Faksa při přečíslení našel na druhé straně Řepíka a ten propálil z první Kinkaida. Čtvrtá trefa Řepíka na turnaji.

Češi slaví gól Michala Řepíka na 1:2.
Češi slaví gól Michala Řepíka na 1:2. | Foto: Luboš Vácha
25:02

Bonino byl úplně nepokrytý před branou, ale nedokázal dvakrát dorazit puk.

28:13

Lee se krásně dostával do brankoviště, kde ještě hledal Kreidera, útočník New York Rangers se k zakončení ale nedostal.

29:27

Jensenova rána sražena bruslí Gudase.

29:26

Martin Nečas si krásně poradil s přesilou, počkal na najíždějícího Kubalíka, jeho rána z první ale skončila v rukavici Kinkaida.

30:11

Jaškin už byl ve vynikající pozici, jenže snažil se ještě hledal hokejku Pastrňáka, který byl obsazen.

30:32

Důležitý moment, přesilovka pro český tým. Charlie McAvoy sekl Dimitrije Jaškina a podruhé v zápase bude mít český tým šanci hrát s jedním mužem navíc.

30:55

Je srovnáno. Přesilovkový zásah českého týmu. David Pastrňák z levého kruhu poslal před bránu střílenou přihrávku, kterou náramně tečoval nad rameno Kinkaida Martin Nečas.

Martin Nečas vyrovnal na 2:2.
Martin Nečas vyrovnal na 2:2. | Foto: Luboš Vácha
33:15

Velká šance pro Pastrňáka při přečíslení, ale skákající přihrávku poslal z první útočník Bostonu jen do oblouku branky.

35:30

Francouz šel pomoct za bránu se rozehrávkou, ale našel jen hokejku Johnnyho Gaudreaua, ten okamžitě pálil do odkryté brány, tygří skoro české gólmana ale zabránil třetí trefě Američanů.

37:14

Jaškin stál zády k bráně, takže vypálil naslepo bekhendem, bránu USA netrefil. Stejně tak i další ránou Moravčík.

38:29

Šulák zkoušel své štěstí od mantinelu, Kinkaid neměl problém.

38:29

Třetí přesilovka českého týmu. Murphy si po odpískání vyšlápl hokejkou na Šuláka a bude za to pykat.

39:22

Nečas měl odkrytou bránu, stál ale hodně v úhlu a nedokázal trefit bránu.

Druhá třetina je minulostí a české fanoušky dozajista potěšila, protože se podařilo srovnat na 2:2.

Druhá třetina přinesla opět dvě branky. Tentokrát ale obě vstřelil český tým. Nejprve snížil po Faksově přihrávce při přečíslení 3 na 2 Řepík. Američané poté měli několik příležitostí, jak se dostat zpátky do dvoubrankového vedení. Ale neprosadili se a navíc faulovali. Nabídnutou přesilovku čeští hokejisté využili, když Nečas tečoval přihrávku Pastrňáka. Další přesilovku na konci druhé části už Jandačovi svěřenci nevyužili. Ještě budou mít zhruba půl minuty početní výhody ve třetí třetině.

Podívejte se, jak se fandí českému týmu Riegrových sadech.

Čeští hokejisté si o medaile nezahrají. Fandilo se ale poctivě

Fandění hokeji v Riegrových sadech
1:28
Čeští hokejisté si na mistrovství světa o medaile nezahrají. Fandilo se ale poctivě | Video: Tomáš Cetkovský

V souběžně hraném utkání v Kodani je průběh hodně podobný. Kanaďané sice vsítili druhý gól až v úvodu druhé třetiny, ale stejně jako jejich zámořští kolegové dvoubrankové vedení ztratili. Michejev a Barabanov vrátili Rusko do zápasu a i v Kodani je tak stav utkání po dvou částech 2:2.

3. třetina začala.

41:08

Vzájemné vyloučení Gaudreaua a Skleničky za vzájemné držení.

42:04

Atkinson si našel místo mezi kruhy a pálil z první, bránu Francouze však přestřelil.

43:00

Při hře 4 na 4  byli Američané lepší, využili své technické a bruslařské výhody. Do jasné gólové šance se ale nedostali.

43:38

Skákající puk zkoušel Jaškin pálit bekhendem, rána mu ale nesedla a Kinkaida neohrozila.

45:46

Cam Atkinson je dnes při chuti, tentokrát nahazoval od modré čáry na teč, jenže Francouz vše dobře viděl a puk vyslaný z hokejky útočníka Columbusu pokryl.

46:10

Velká šance pro Červenka, když nedokázal zasunout kotouč do odkryté brány puk po přihrávce Faksy.

46:58

Šance Červenky a Hyky brankou neskončily a Američané trestají. Je to opět Patrick Kane, který využil zaškobrtnutí Hronka a následné přečíslení dvou proti jednomu využil krásnou střelou.

48:17

Pastrňák uvolnil Šuláka na modré čáře, jenže pokus českého obránce zablokoval Alec Martinez.

48:48

Znovu v akci Patrik Kane, na pravém křídle se nádhernou otočkou dostal před Moravčíka a zkoušel vypálit z úhlu bekhendem. Puk zvedl nad Francouzovo rameno, ale trefil jen tyč.

50:05

Chytil kouzlil v obranném pásmu USA, ale nedokázal pořádně ohrozit bránu soupeře.

50:46

Unikátní šance na srovnání pro český tým. Dylan Larkin poslal k zemi Pastrňáka a Jandačův tým tak bude hrát další přesilovku.

51:41

Hronkovou ránu se snažil ještě dorážet Krejčí, ale obrana USA odpálila puk mimo dosah českého útočníka.

52:46

Američané jsou v plném počtu, česká přesilovka branku nepřinesla.

53:35

Plekanec nahazoval od modré čáry, Kinkaid nic neviděl, ale zkušený český útočník trefil jen boční síť.

54:30

Pastrňák nenašel Krejčího, jak chtěl, ale puk se dostal poté ke Skleničkovi, který vypálil, ale Kinkaidovi nikdo neclonil a americký brankář ji tak vyrazil.

55:07

Červenka našel nad kruhy odskočeného Řepíka, ten vypálil opět tvrdě, ale neměl štěstí. Vyprášil jen betony Kinkaida.

56:05

Martin Nečas si hezky sjel na střed útočného pásma, otočil se a pálil na bránu. Jenže lapačka Kinkaida byla připravená.

56:18

Pavel Francouz ještě drží české naděje, když vychytal Larkina, kterému namazal Pastrňák. Útočník Detroitu mířil do rukavice českého brankáře.

Český tým si bere po zakázaném uvolnění Američanů oddechový čas. Do konce zápasu zbývá dvě a půl minuty. Pavel Francouz jde ihned na střídačku.

57:49

Krejčí a poté i Pastrňák zakročili při střele Američanů do odkryté brány. Český tým ještě žije.

59:10

Kubalík zůstal volný na pravém kruhu, ale do střely mu skočil Alec Martinez. Následná rána Hronka také zablokována a poslední půlminuta čeká český tým v útočném pásmu.

59:49

Larkin netrefil odkrytou bránu.

Je konec. Český tým opět končí ve čtvrtfinále, na americké hokejisty nestačili a podlehli těsně 2:3.

Pouť českých hokejistů na mistrovství světa 2018 v Dánsku končí. Ve čtvrtfinále český tým sice dokázal smazat dvoubrankové manko z první třetiny, ale v poslední třetině se podruhé v zápase prosadil Patrick Kane a rozhodl. Je to tedy poslední zápas Josefa Jandače u národního týmu. Smutný konec českých hokejistů na turnaji, se Spojenými státy se zvedli, ale přesto na kvalitní tým plný hvězd NHL nestačili.

Američané si v semifinále zahrají s vítězem večerního duelu Švédsko vs Lotyšsko. V souběžně hraném semifinále Kanada v prodloužení porazila Rusko 5:4.

Ode mě je to dnes vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.