Kdo zkrotí USA? Trenéři víc věří Rittichovi, soudí Holeček. Prusek by postavil Francouze

jzp mar jzp, mar
Aktualizováno 16. 5. 2018 6:49
Experti se neshodnou, kdo z českých brankářů by měl chytat ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa proti USA.
David Rittich
David Rittich | Foto: Luboš Vácha

Praha - Oba mají úspěšnost zákroků kolem 90 procent, oba vychytali čisté konto. Pro jednoho mluví zkušenosti, pro druhého třeba test proti silným soupeřům.

Ve čtvrtfinále šampionátu v Dánsku ale odstartuje jen jeden. Bude to Pavel Francouz, nebo David Rittich?

"Každý máme nějaký názor a chceme se v něm sjednotit. Bude to i pro nás zajímavé rozhodnutí," prohlásil asistent trenéra Jaroslav Špaček. Pak přeci jen dodal: "Už je to víceméně dané, ale jako první by se to měl dozvědět gólman."

Na turnaji začal jako jednička Francouz, ale pak se - i kvůli náročnému programu - s Rittichem pravidelně střídal. A vynechal bitvy proti Švédsku i Rusku. Ve skupině tudíž nenarazil na soupeře z elitní pětky.

"To něco značí. Trenéři asi víc věří Rittichovi," zamýšlí se brankářská legenda Jiří Holeček. 

Před mistrovstvím bral Francouze jako nejlepšího českého gólmana a do čtvrtfinále by ho poslal. Jenže pondělní klání proti Rakousku (4:3) ho znejistilo: "Špatně jsme bránili, chyběla bojovnost. Mám strach, aby Francouze tři góly od slabšího soupeře nepoznamenaly. Nejspíš by tam teď měl jít Rittich."

Statistiky českých brankářů na MS:

Zápasy Výhry Úspěšnost zák. Prům. ink. gólů Čistá konta
Francouz 4 3 90,4 % 2,21 1
Rittich 3 2 90 % 1,98 1

25letý Rittich je o dva roky mladší než Francouz. Jméno si udělal až letos. Sezonu odstartoval na farmě jako trojka až čtyřka Calgary, ale díky dobrým výkonům nakonec v NHL odchytal 21 duelů. Je vysoký a rychlejší než před lety v Mladé Boleslavi. Navíc může proti Američanům využít dva roky zámořských zkušeností.

Na druhou stranu nikdy nechytal velký zápas za národní mužstvo.

Francouz má mezinárodních zkušeností dost. Zářil na olympiádě, na světovém šampionátu je popáté, z toho potřetí dostává výraznější prostor. 

"Proto bych ho do brány postavil," oponuje Holečkovi trenér vítkovických gólmanů Martin Prusek. "Rittich má na mistrovství formu a chytá výborně. Pokud by ho trenéři postavili, tolik by mě to nepřekvapilo. Já bych tam ale dal Francouze. Oba dva každopádně chytají velmi dobře."

 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy