"Co jsme dokázali, je neuvěřitelné." Neznámí Britové na MS opět vyrážejí dech

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 5. 2021 6:38
Všechny jistoty v "české" skupině mistrovství světa padly. Hokejisté Velké Británie neměli podle předpokladů získat ani bod, ale po výhře nad Běloruskem už mají čtyři. Veleúspěch oslavili pivem na hotelu. Chtějí ale ještě víc.
Radost hokejistů Velké Británie po nečekané výhře nad Běloruskem.
Radost hokejistů Velké Británie po nečekané výhře nad Běloruskem. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Ano, Britové v koutku duše myslí na postup do čtvrtfinále. Ti Britové, kteří nemají žádného hráče z NHL či elitní evropské soutěže.

V polovině skupinové fáze však ztrácejí na postupové místo pouhý bod. To Češi jsou s dvěma bodíky poslední.

Jistě, pořadí se ještě znatelně promění, ale stejně je takový pohled šokující. Britové přijeli do Rigy jako jasně největší outsider hned vedle covidem oslabené Itálie. Podle předpokladů měli pohořet ve všech zápasech. Vždyť na jejich výhry vypisovaly sázkové kanceláře dvouciferné kurzy! Když tedy na úvod schytali výprask 1:7 od Ruska, nikoho to nepřekvapilo.

Pak ale jen o gól podlehli Slovensku, vzali bod Dánsku a porazili Bělorusko 4:3.

Výhru v základní hrací době slavili na mistrovství světa po 59 letech. Ubránili ji se štěstím, přestože ještě deset minut před koncem vedli 4:1. "Trochu jsme znervózněli. Ale řekl bych, že právem. V téhle pozici jsme nikdy nebyli," líčil útočník Matthew Myers. "K vítězství byla zapotřebí kuráž. Vždyť proti nám stál neuvěřitelný tým se spoustou hráčů z KHL. Většina našeho mužstva v sezoně ani pořádně nehrála."

Drtivou většinu britského kádru tvoří hráči z domácí EIHL, která letos kvůli pandemii proběhla v provizorní a zkrácené podobě. Někteří reprezentanti tak vycestovali do zahraničí. Hráli třetí ligu ve Švédsku a Finsku. Také nastupovali v Maďarsku, Polsku, Dánsku…

"V naší sestavě nenajdete moc známých hráčů," uznal Myers. "Já ale doufám, že lidé si teď uvědomí, že i Briti umějí hrát hokej. Naši mladší kluci by pak mohli dostat šanci v lepších soutěžích."

Zřejmě největší britskou hvězdou je 21letý Liam Kirk, který na turnaji skóroval už čtyřikrát. Před třemi roky prošel draftem NHL, ale smlouvu s Arizonou ještě nepodepsal.

"Hraje úžasně," vyzdvihl parťáka Myers. "Za poslední dva tři roky se ohromně zlepšil. V EIHL si vedl skvěle a přenesl to na mistrovství, což je úplně jiná úroveň hokeje. Všichni mu fandíme. Doufám, že ho čekají velké věci. Vlastně jsem si jistý, že lidé z některých hokejových zemí budou volat jeho agentovi kvůli smlouvě."

Zatímco Kirk je nejmladším hráčem v reprezentaci, Myers patří k nejstarším.

"Je mi šestatřicet, už bych tady asi hrát neměl. Nejspíš jsem jedním z nejstarších hokejistů na celém turnaji," prohlásil. "Bylo by hezké, kdyby mě někdo mladší ze sestavy vytlačil. Snad se to brzo stane."

Velšan Myers objíždí světové šampionáty dlouhé roky. Je už na svém sedmnáctém. Teprve před třemi roky ale zažil postup do elitní skupiny, kde Británie zůstává dodnes. Uhájila ji při mistrovství na Slovensku. "A to si lidé mysleli, že hned půjdeme dolů," připomněl Myers.

"Co náš tým předvedl v posledních třech čtyřech letech, je neuvěřitelné," dodal obránce David Clements.

Ani jeden z nich nechtěl mluvit o čtvrtfinále, ale Myers nakonec v návalu emocí přeci jen vyřkl: "Naše práce ještě nekončí. Zkusíme vyhrát následující tři zápasy a dostat se do další fáze turnaje."

Brity čeká ještě Švédsko, Česko a Švýcarsko. Kdyby při takovém losu skutečně postoupili do čtvrtfinále, napsali by jednu nejpůsobivějších hokejových pohádek.

Vždyť Clements stále tak trochu nemůže uvěřit tomu, kde se nachází: "Hrajete proti jedněm z nejlepších hráčů na světě. Některé jsem v průběhu sezony, ve které jsem toho moc nenahrál, sledoval každé ráno v sestřizích. Je neskutečné proti nim hrát."

 

Právě se děje

Další zprávy