Útočná symfonie přinesla klid, jaký Češi dlouho nezažili. Vejmelka děkoval i tyčkám

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
27. 5. 2022 6:31
Karel Vejmelka šel do branky na čtvrtfinále s Němci odpočatý. Předvedl perfektní výkon a výraznou měrou přispěl k postupové výhře 4:1. Při českém brankaři stálo také štěstí a po fantastickém úvodu parťáků z útoku mohl chytat v klidu. V takovém, jaký Češi ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa dlouho nezažili.
David Krejčí (na snímku s Pastrňákem a Hertlem) svými přihrávkami rozložil obranu Němců.
David Krejčí (na snímku s Pastrňákem a Hertlem) svými přihrávkami rozložil obranu Němců. | Foto: ČTK

Helsinky (od našeho zpravodaje) - Třetí minuta čtvrtfinále, Roman Červenka rozvážně míchá s pukem u mantinelu, v pravý moment přihraje před bránu Davidu Krejčímu. Ten může zakončovat, ale nezištně posune za sebe, kde cítí Davida Pastrňáka. Číslo 88 střílí do prázdné brány - 1:0.

Jedenáctá minuta, Filip Hronek v přesilovce sklepává pod sebe Krejčímu. Zkušený technik hned ví, co udělá a čím úplně ochromí celou německou čtyřku. Zaklekne a přes celou šíři nachází křižnou přihrávkou Červenku. Ten z ostrého úhlu neomylně trefuje odkrytou klec - 2:0.

Yasin Ehliz a Daniel Fischbuch museli na trestné lavici v obou případech zpytovat svědomí a zároveň uznat Krejčího přesilovkovou genialitu.

"Hned co Pasta přijel, řešili jsme, že je s Krejčou a Červusem musíme dát k sobě. Chtěli jsme vytvořit opravdu údernou formaci na přesilovku. Ve čtvrtfinále kluci ukázali svou sílu," pochvaloval si trenér Kari Jalonen.

Díky trefám Pastrňáka s Červenkou zažili Češi rozjezd, jaký v kritickém zápase čtvrtfinále MS skoro nepamatují. O dva góly jako v Helsinkách s Němci vedli po první třetině čtvrtfinále naposled ve Vídni před 26 lety. Shodou okolností to bylo rovněž proti Německu a rovněž 2:0.

Tehdy tým vedený trenérem Luďkem Bukačem a kapitánem Robertem Reichelem zvítězil 6:1 a později dokráčel pro první zlato samostatného Česka. Od té doby znamenalo čtvrtfinále aspoň zpočátku zápasu vždy mnohem větší nervy.

Kdežto v Helsinkách zvýšili Češi po polovině utkání třetím gólem v třetí přesilovce na 3:0 a duel zcela kontrolovali. "K našim přesilovkám nemám moc co říct. Byla to symfonie a něco nechytatelného," viděl z brány přes celé kluziště Karel Vejmelka.

Přestože chytal své první čtvrtfinále na velké akci, mohl být v klidu. "To jsem ale byl od začátku. Jak se hodilo první buly, všechno ze mě spadlo a řekl jsem si, že jdeme vyhrát. Cítil jsem se výborně," popisoval.

Třetí gól dával Krejčí opět do prázdné branky, v tomto případě však byla situace více o šťastné náhodě než o zamýšlené souhře. Pastrňák netrefil puk při snaze o ránu z voleje dobře, ale nablízku byl právě Krejčí. Pomalý kotouč zamířil přímo k němu a bylo vymalováno.

Češi zvedli úspěšnost přesilovek na velmi solidní hodnotu 38,1 procenta. Pro porovnání, vloni na MS v Rize byl nejlepší Kazachstán s 35 procenty.

Štěstí při nich ve čtvrtfinále stálo i na druhé straně. Lukas Reichel hned dvakrát v zápase označkoval tyčku, za stavu 0:2 a 1:3 mohl vrátit Němce do hry. Za stavu 0:3 vytáhl Vejmelka na brankovou konstrukci zase zakončení Marcela Noebelse. Ten pak nevěřícně lomil rukama.

"Gólman štěstí potřebuje, bez toho se vyhrát nedá," usmíval se Vejmelka. "Potvrdilo se, že jsem si to dobře postavil. Musím ale poděkovat i klukům, kteří zablokovali spoustu střel a pomohli mi. Všichni to oddřeli, padali po hubách. Neskutečný výkon," pokračoval brankař Arizony.

Zaskvěl se i při německé přesilovce, kterou soupeř v polovině třetí části znásobil odvoláním brankaře. Tam Vejmelka v brankovišti několikrát čaroval, později mu přece jen prošla skrytá střela Moritze Seidera.

"Byl jsem trochu zavařený. Němci nás i potom zamkli, ale my jsme si tu kritickou chvíli ohlídali," komentoval brankař. Když Jiří Smejkal zvýšil do prázdné brány na 4:1, bylo jasné, že si Češi zahrají o medaile.

"Je to jen jeden krok, teď už se musíme soustředit na semifinále," tvrdil hned pár minut po zápase Vejmelka.

Postup bral také jako dárek k narozeninám, ve středu mu stejně jako Pastrňákovi bylo šestadvacet. "Dostali jsme od kluků přání a dort, ten jsme si všichni rozdělili. Oslava byla potom na ledě," pousmál se ještě jednou s odkazem na povedené čtvrtfinále.

"Každý musel vidět, jak dobrý Karel je a jaké má sebevědomí," hlásil spokojeně Jalonen. V posledním zápase skupiny proti Finsku dopřál Vejmelkovi oddech a poslal do branky Marka Langhamera.

Nicméně po čtvrtfinále má finský kouč o jedničce pro závěrečný víkend šampionátu nejspíš zcela jasno.

Sportovní Sociál - Mike Tyson vs. The Game | Video: Marek Janoš, Eva Srpová, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy