Útočná symfonie přinesla klid, jaký Češi dlouho nezažili. Vejmelka děkoval i tyčkám

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
27. 5. 2022 6:31
Karel Vejmelka šel do branky na čtvrtfinále s Němci odpočatý. Předvedl perfektní výkon a výraznou měrou přispěl k postupové výhře 4:1. Při českém brankaři stálo také štěstí a po fantastickém úvodu parťáků z útoku mohl chytat v klidu. V takovém, jaký Češi ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa dlouho nezažili.
David Krejčí (na snímku s Pastrňákem a Hertlem) svými přihrávkami rozložil obranu Němců.
David Krejčí (na snímku s Pastrňákem a Hertlem) svými přihrávkami rozložil obranu Němců. | Foto: ČTK

Helsinky (od našeho zpravodaje) - Třetí minuta čtvrtfinále, Roman Červenka rozvážně míchá s pukem u mantinelu, v pravý moment přihraje před bránu Davidu Krejčímu. Ten může zakončovat, ale nezištně posune za sebe, kde cítí Davida Pastrňáka. Číslo 88 střílí do prázdné brány - 1:0.

Jedenáctá minuta, Filip Hronek v přesilovce sklepává pod sebe Krejčímu. Zkušený technik hned ví, co udělá a čím úplně ochromí celou německou čtyřku. Zaklekne a přes celou šíři nachází křižnou přihrávkou Červenku. Ten z ostrého úhlu neomylně trefuje odkrytou klec - 2:0.

Yasin Ehliz a Daniel Fischbuch museli na trestné lavici v obou případech zpytovat svědomí a zároveň uznat Krejčího přesilovkovou genialitu.

"Hned co Pasta přijel, řešili jsme, že je s Krejčou a Červusem musíme dát k sobě. Chtěli jsme vytvořit opravdu údernou formaci na přesilovku. Ve čtvrtfinále kluci ukázali svou sílu," pochvaloval si trenér Kari Jalonen.

Díky trefám Pastrňáka s Červenkou zažili Češi rozjezd, jaký v kritickém zápase čtvrtfinále MS skoro nepamatují. O dva góly jako v Helsinkách s Němci vedli po první třetině čtvrtfinále naposled ve Vídni před 26 lety. Shodou okolností to bylo rovněž proti Německu a rovněž 2:0.

Tehdy tým vedený trenérem Luďkem Bukačem a kapitánem Robertem Reichelem zvítězil 6:1 a později dokráčel pro první zlato samostatného Česka. Od té doby znamenalo čtvrtfinále aspoň zpočátku zápasu vždy mnohem větší nervy.

Kdežto v Helsinkách zvýšili Češi po polovině utkání třetím gólem v třetí přesilovce na 3:0 a duel zcela kontrolovali. "K našim přesilovkám nemám moc co říct. Byla to symfonie a něco nechytatelného," viděl z brány přes celé kluziště Karel Vejmelka.

Přestože chytal své první čtvrtfinále na velké akci, mohl být v klidu. "To jsem ale byl od začátku. Jak se hodilo první buly, všechno ze mě spadlo a řekl jsem si, že jdeme vyhrát. Cítil jsem se výborně," popisoval.

Třetí gól dával Krejčí opět do prázdné branky, v tomto případě však byla situace více o šťastné náhodě než o zamýšlené souhře. Pastrňák netrefil puk při snaze o ránu z voleje dobře, ale nablízku byl právě Krejčí. Pomalý kotouč zamířil přímo k němu a bylo vymalováno.

Češi zvedli úspěšnost přesilovek na velmi solidní hodnotu 38,1 procenta. Pro porovnání, vloni na MS v Rize byl nejlepší Kazachstán s 35 procenty.

Štěstí při nich ve čtvrtfinále stálo i na druhé straně. Lukas Reichel hned dvakrát v zápase označkoval tyčku, za stavu 0:2 a 1:3 mohl vrátit Němce do hry. Za stavu 0:3 vytáhl Vejmelka na brankovou konstrukci zase zakončení Marcela Noebelse. Ten pak nevěřícně lomil rukama.

"Gólman štěstí potřebuje, bez toho se vyhrát nedá," usmíval se Vejmelka. "Potvrdilo se, že jsem si to dobře postavil. Musím ale poděkovat i klukům, kteří zablokovali spoustu střel a pomohli mi. Všichni to oddřeli, padali po hubách. Neskutečný výkon," pokračoval brankař Arizony.

Zaskvěl se i při německé přesilovce, kterou soupeř v polovině třetí části znásobil odvoláním brankaře. Tam Vejmelka v brankovišti několikrát čaroval, později mu přece jen prošla skrytá střela Moritze Seidera.

"Byl jsem trochu zavařený. Němci nás i potom zamkli, ale my jsme si tu kritickou chvíli ohlídali," komentoval brankař. Když Jiří Smejkal zvýšil do prázdné brány na 4:1, bylo jasné, že si Češi zahrají o medaile.

"Je to jen jeden krok, teď už se musíme soustředit na semifinále," tvrdil hned pár minut po zápase Vejmelka.

Postup bral také jako dárek k narozeninám, ve středu mu stejně jako Pastrňákovi bylo šestadvacet. "Dostali jsme od kluků přání a dort, ten jsme si všichni rozdělili. Oslava byla potom na ledě," pousmál se ještě jednou s odkazem na povedené čtvrtfinále.

"Každý musel vidět, jak dobrý Karel je a jaké má sebevědomí," hlásil spokojeně Jalonen. V posledním zápase skupiny proti Finsku dopřál Vejmelkovi oddech a poslal do branky Marka Langhamera.

Nicméně po čtvrtfinále má finský kouč o jedničce pro závěrečný víkend šampionátu nejspíš zcela jasno.

Sportovní Sociál - Mike Tyson vs. The Game | Video: Marek Janoš, Eva Srpová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy