Američané jsou v semifinále MS, Švýcarům první gól nestačil

14. 5. 2015 17:17
Hokejisté Spojených států se stali prvními semifinalisty letošního mistrovství světa v hokeji.
Američané se radují z gólu v síti švýcarského týmu ve čtvrtfinále MS v Ostravě.
Američané se radují z gólu v síti švýcarského týmu ve čtvrtfinále MS v Ostravě. | Foto: Reuters

Ostrava - Hokejisté Spojených států se stali prvními semifinalisty letošního mistrovství světa v hokeji. Američané ve čtvrtek přehráli v Ostravě Švýcarsko poměrem 3:1. Zápas jsme sledovali živě zde.

"Opět jsem spokojen s tím, jak jsem zápas zvládli. Dlouho jsme prohrávali, přesto jsme i tehdy měli ve hře řadu dobrých věcí. Velice důležitý byl gól na 1:1, ten nám vrátil život. Během krátké chvilky jsme přidali druhý gól, to byla důležitá pasáž zápasu," řekl trenér Spojených států Todd Richards.

O postup do finále se tým USA utká s lepším z dvojice Rusko - Švédsko, jejichž vzájemný zápas se hraje dnes od 19:15 (online zde).

Američanům stačil rychlý obrat

Spojené státy vstoupily do zápas hodně unylým tempem. Švýcaři tak byli o něco nebezpečnější. Brunner ještě Hellebuycka nepřekonal, ale Josi se ve 14. minutě skvěle proháčkoval před branku a střelou do růžku otevřel skóre.

Po přestávce to stále nevypadalo na nějaký americký tlak a s nahozeními od modré čáry si Berra věděl rady. Všechno se ale zlomilo přesně v polovině zápasu.

Nejprve Smith zúročil skvělou přihrávku zpoza brány od Vaseyho a o minutu později už bylo skóre naruby, když ránu Jonese tečoval Coyle. Švýcary rychlý obrat utlumil, naopak Berra pak musel řešit další příležitost Mosese.

Ve třetí třetině mohl hned uklidňující gól přidat Bonino, ale v přesilové hře nechal vyniknout švýcarského gólmana. Na druhé straně zahrozil Ambühl, ale také neúspěšně. Rozhodující trefu si připsal v 51. minutě Gardiner, který propálil od modré všechno, co mu stálo v cestě. Švýcaři to v závěru zkoušeli bez brankáře, ale marně.

"Je těžké vyhrát zápas, když dáte jen jednu branku. Myslím si ale, a s tím to souvisí, že celý zápas jsme je nemohli dostat příliš pod tlak. Začalo se nám to dařit až na konci, když už jsme museli. Ale bylo pozdě. Sami jsme všechny tři góly dostali po vlastních chybách," řekl švýcarský útočník Andres Ambühl.

Podívejte se na vítězný Coylův gól:

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Ostrava):

USA - Švýcarsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Smith (Vesey, Arcobello), 32. Coyle (Jones, Lee), 51. Gardiner (Coyle, Lee) - 14. Josi. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Ronn (Fin.) - Dahmen (Švéd.), Mills (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 6495.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner - Coyle, Bonino, Lee - Nelson, Eichel, Lewis - Smith, Arcobello, Vesey - Moses, Larkin, Hendricks - Morin. Trenér: Todd Richards.

Švýcarsko: Berra - Josi, Blum, Geering, Streit, Helbling, Grossmann, Loeffel - Hollenstein, Almond, Brunner - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Fiala, Trachsler, Schäppi - Walker, Romy, Suri - Wieser. Trenér: Glen Hanlon.