Klepiš a Jágr se vrací do sestavy, Hertl začne na střídačce

ČTK ČTK
14. 5. 2015 12:12
Na pozici třináctého útočníka se tak posunul Tomáš Hertl, jenž bude na začátku připraven na svoji šanci.
Trénink českého týmu
Trénink českého týmu | Foto: ČTK

Praha - Do sestavy české hokejové reprezentace pro dnešní čtvrtfinálový zápas mistrovství světa v Praze proti Finsku se vrací uzdravený útočník Jakub Klepiš. Hrát bude i Jaromír Jágr, který ze zdravotních důvodů odstoupil z úterního duelu proti Švýcarsku. Na pozici třináctého útočníka se tak posunul Tomáš Hertl, jenž bude na začátku připraven na svoji šanci.

Trenéři Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček se rozhodli Klepiše, který si ve druhém duelu proti Lotyšsku poranil rameno, zařadit do elitní formace společně s Jakubem Voráčkem a Vladimírem Sobotkou.

"Kuba je v pořádku, jinak bychom ho do hry nedali. Samozřejmě že se může přihodit cokoliv, ale cítí se dobře a je připraven hrát na sto procent," řekl Weissmann novinářům po dnešním dopoledním rozbruslení, které absolvoval kompletní tým.

Po Klepišově zařazení do sestavy se změnilo i složení třetího útoku, ve kterém budou nově hrát Martin Erat, Jan Kovář a Michal Vondrka. Podle plánu zůstaly formace Jágr, Jiří Novotný, Roman Červenka a Dominik Simon, Petr Koukal, Martin Zaťovič.

Český tým s Finskem prohrál před rokem v semifinále mistrovství světa, tentokrát chce z ledu odjíždět jako vítěz. "Máme Finům co vracet," řekl Weissmann. "Nálada je bojovná. Doufám, že si kluci věří a že utkání zvládneme. Samozřejmě ale víme, že to bude těžké," podotkl.

Najít recept na Rinneho

Stejně jako na šampionátu v Minsku bude klíčové, zda hokejisté dokážou najít recept na brankáře Pekku Rinneho, jemuž před rokem nedokázali dát gól. Opora Nashvillu září i na letošním MS, kde třikrát udržela čisté konto.

"Rinne je na mistrovství suverénně nejlepší. Pokud nebudeme chodit před branku, neuspějeme. Víme, že nás vychytal už loni. Musíme dát co nejvíce hráčů před branku a dávat tam všechny puky. Chodit na dorážky a snažit se, aby střely neviděl," řekl kouč Vladimír Růžička.

"Nesmíme ztrácet kotouče ve středním pásmu, aby nechodili do brejkových situací, které podporují i obránci. Kolikrát se stává, že jezdí čtyři na dva nebo čtyři na jednoho. Na to si musíme dát pozor. Musíme hrát jednoduchý a důrazný hokej," uvedl dnes Weissmann.

Čtvrtfinálový zápas s Finskem začne v O2 areně ve 20:15 (online tento duel budeme sledovat zde).

Předpokládaná sestava ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Novotný, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič - Hertl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy