Rinne? Každý pouští góly, střílejte nahoru, radí Holeček

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 5. 2015 14:06
I nejlepší gólman na světě dostává góly, když po rychlé přihrávce míří střela nahoru, nemá šanci, tvrdí Jiří Holeček a tipuje, že Češi zvítězí nad Finskem 3:2.
Spodek brány dokáže Rinne pokrýt, Holeček české hokejisty nabádá k zakončení nahoru.
Spodek brány dokáže Rinne pokrýt, Holeček české hokejisty nabádá k zakončení nahoru. | Foto: Reuters

Praha - Dejte si přihrávku a střílejte z první nahoru, takhle jednoduše prý jde dát gól i nejlepšímu brankáři na světě, takže takhle dnes večer bude pouštět puky i Pekka Rinne. Alespoň to tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý vynikající gólman Jiří Holeček.

Čechy dnes podle něj čeká náročný zápas, ale pokud zlepší obrannou hru a podrží je opět Ondřej Pavelec v bráně tak jako v posledním zápase se Švýcary, vyhrají 3:2 a postoupí přes Finy do semifinále. "Máme šance, i když proti stojí výborný gólman," říká Holeček.

"Je třeba střílet nahoru, dávat si přihrávky a mířit Rinnemu nad ramena. Když budeme střílet po zemi, žádný gól nepustí, protože prostor mezi tyčemi pokrývá. Tam není žádné místo, tam není šance. Leda mu to dávat mezi nohy, když půjde do rozkleku, případně při kličce po nájezdu," přemýšlí Holeček.

Hořava: Úspěch bude prodloužení

Právě Rinne je totiž největší oporou finského týmu a zároveň největším postrachem českých útočníků. Patří mezi nejlepší a taky největší brankáře na světě, to přímo doslova. Finský obr měří 196 centimetrů, takže cest, kterými se puk může dostat za jeho záda, opravdu není mnoho.

Rinne ke své výšce přidává i skvělý pohyb, jeho velkou předností je zejména práce s lapačkou, málokdy puky vyráží před sebe. Za posledních pět let se třikrát dostal do finálové trojice pro Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana NHL. Čechy už vychytal loni, v semifinále v Minsku nepustil gól a pomohl Finům ke stříbru, za což byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Svou skvělou vizitku zpečetil na právě probíhajícím turnaji v Praze a Ostravě, kde nepustil gól 237 minut a 5 vteřin, čímž vytvořil nový historický rekord neprůstřelnosti na světových šampionátech.

"Čeká nás těžký zápas, jejich gólman je výborný stejně jako jejich defenzíva," přemýšlí jiný trenér Miloslav Hořava, který je ohledně šancí českého týmu proti Finům na rozdíl od Holečka spíše skeptický: "Jestli se nám podaří zápas dostat do prodloužení, bude to úspěch," říká.

Další šachy se sestavou? Experti nechápou

Češi měli den před zápasem volno, kompletně celý tým vyjel na led až dnes a trenéři překvapili dalšími výraznými zásahy do sestavy. Ta dnes s výjimkou čtvrté formace nastoupí opět v úplně novém složení.

Do sestavy se vrací Jakub Klepiš, kterého trenéři po zranění zařadili rovnou do elitní formace. Z té vypadává Tomáš Hertl, který dokonce nenastoupí od začátku vůbec a bude plnit překvapivě roli až třináctého útočníka.

"Tohle je v kompetenci trenérů," nechce Holeček překvapivé tahy nijak rozebírat. "Jsem rád, že se vrátila dohromady čtvrtá formace se Simonem, proč je trenéři minule rozdělili, jsem nechápal."

"Je to pro mě těžké hodnotit, ale asi by se ta sestava už opravdu měla nějak ustálit, aby se hráči sehráli a začali si více věřit. Proč nehraje Hertl, nevím. Třeba neplnil v minulém zápase pokyny, jak měl: Třeba mu trenéři řekli, ať brání, a on nebránil," přemýšlí dál Holeček.

Hertl do zápasu zasáhne, třeba místo Jágra

To Hořava, trenér litvínovských mistrů, moc sestavu kolegiálně vůči Růžičkovi hodnotit nechce. Míní, že špatně poskládaná není, a tvrdí, že Hertl do zápasu stejně určitě zasáhne.

"Třeba místo Jaromíra Jágra. Nikdo neví, jak vážné jeho zranění je a jestli zvládne zahrát celý zápas. Pokud ne, je Hertl typově výbornou náhradou," je přesvědčený Hořava.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy