Sestoupíme, tipují frustrovaní fanoušci Slovenska. Cíger: Stát teď na střídačce nepřeju nikomu

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 5. 2017 11:58
Dnes v 16:15 začíná nejdůležitější zápas na světovém šampionátu pro slovenské hokejisty, kteří ale nenastoupí. Budou nervózně sledovat klání Itálie a Dánska. Pokud Seveřané nezískají alespoň bod, Slováci pravděpodobně sestoupí.
Július Hudáček dostává gól v utkání proti Rusku.
Július Hudáček dostává gól v utkání proti Rusku. | Foto: ČTK

Praha - V roce 1995 poskočili v Bratislavě do elitní kategorie mistrovství světa. Od té doby uvedli fanoušky do euforie několika medailovými úspěchy. Nyní - po 22 letech - můžou Slováci spadnout zpět mezi hokejové trpaslíky.

Že k potupě skutečně dojde, si myslí velká část slovenských fanoušků. V anketě internetové odnože deníku Šport tipuje sestup zhruba 65 procent lidí. Deník SME hlásí ještě víc skeptiků - skoro 67 procent.

Hokejisté mají pořád vše ve svých rukou, k jisté záchraně jim schází jediný bod. Problém je v tom, že o něj musí obrat Švédy, kteří patří k favoritům na titul a mají neskutečně nabitý tým. Až na pár výjimek ho tvoří hvězdy zámořské NHL.

"Nemáme žádnou šanci vyhrát," překvapil upřímností brankář Július Hudáček. "Chápu, že fanoušci věří, ale chybí nám kvalita. Čeká nás druhý nejsilnější soupeř na turnaji, zase to bude hra kočky s myší."

Skóre proti favoritům - 1:12

Hudáčkova frustrace pramení z dosavadní bídy. Slováci porazili pouze Itálii (s níž 64 vteřin před třetí sirénou prohrávali) a těžkým vahám absolutně nestačili. Od Rusů schytali debakl 0:6, od USA 1:6.

Rozdíl v kvalitě byl ohromný, a tak mohl slovenský kouč Zdeno Cíger jen smutně konstatovat: "Neumíme dát gól, neumíme bránit, potom šílíme a propadneme i ve čtyřech. Každý kvalitní tým nás za to potrestá."

"Musíme být realističtí," pokračoval Cíger. "Na kvalitní soupeře prostě nemáme. Je to jiný level. Snažím se s tím vypořádat. Stát na střídačce za takových okolností nepřeju nikomu."

Slovenská reprezentace zabojuje proti Švédsku v úterý od 12:15. Důležitější pro ni však bude dnešní duel Itálie a Dánska, který začíná v 16:15. Jestliže Seveřané získají alespoň bod, může Cígerova parta slavit.

Hudáček: Věřím, že nám Dánové pomůžou

Katastrofa nastane, pokud Italové zvítězí v základní hrací době. Pak vznikne minitabulka se třemi čtyřbodovými mužstvy. První skončí Itálie, druhé Slovensko a třetí Dánsko, které ale pořádá příští šampionát, a tak nemůže sestoupit.

Slováky by v takovém případě mohlo spasit už jen Bělorusko, pokud by dopadlo hůř než nejhorší tým z kolínské skupiny. Momentálně však má stejně jako Slovensko čtyři body a o gól lepší skóre, přičemž vyhlíží klání proti přijatelnějšímu Norsku. Záchranu má na dosah.

Zápletku tak nejspíš rozlousknou Italové.

Ti mohou těžit z faktu, že Dánsku de facto o nic nejde, na druhou stranu na led nevkročí jako favorité. Podle kurzů mají přibližně stejnou šanci jako Švýcaři proti Česku.

Krátká odbočka do ještě nezaprášené historie mistrovství světa - před třemi lety Italové podlehli Dánům 1:4, dva roky předtím ovšem slavili vítězství 4:3 po prodloužení.

Dnešní bitvu těchto zemí bude zajisté hltat hodně Slováků. "Věřím, že nám Dánové pomůžou," modlí se Július Hudáček. A nejen on.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska.

Aktualizováno před 43 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy