Už jen zázrak může Čechy připravit o čtvrtfinále. V něm ale hokejisté narazí na silného soupeře

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 5. 2017 6:24
V Paříži i Kolíně jsou na programu poslední dva hrací dny obou velmi zamotaných základních skupin, které toho mohou ještě hodně změnit. Češi ale s největší pravděpodobností ve čtvrtfinále narazí na jednoho z tria USA, Švédsko, Rusko.
Definitivní jistotu ještě hokejisté nemají, o čtvrtfinále by je v tuto chvíli ale připravil pouze zázrak. Na koho narazí? To se rozhodne až v posledních dvou dnech zákaldních skupin.
Definitivní jistotu ještě hokejisté nemají, o čtvrtfinále by je v tuto chvíli ale připravil pouze zázrak. Na koho narazí? To se rozhodne až v posledních dvou dnech zákaldních skupin. | Foto: Michal Eger

Paříž (od našeho zpravodaje) - Česká reprezentace už bere postup do čtvrtfinále mistrovství světa za víceméně hotovou věc. Jistý přitom pořád není. Musely by se ale dít zázraky, aby o play-off hokejisté přišli.

Například že by Kanada nesměla získat ani bod ve zbylých dvou zápasech s Finskem a Norskem. "Nepřišli jsme sem kalkulovat, ale hrát," odbyl Radko Gudas novináře při otázce na možného soupeře pro nejdůležitější zápas sezony. 

Deník Aktuálně.cz proto kalkuloval za něj. V Paříži i Kolíně jsou na programu poslední dva hrací dny obou velmi zamotaných základních skupin, které toho mohou ještě hodně změnit. Češi ale s největší pravděpodobností ve čtvrtfinále narazí na jednoho z tria velkých medailových favoritů USA, Švédsko, Rusko. Zda se bude hrát ve Francii, nebo Německu, ale do poslední chvíle nemusí být jasné.

Ze hry o čtvrtfinále je naopak definitivně venku domácí Francie. To Slováci pořád trnou: Pokud dnes Itálie porazí za tři body Dánsko, mohou sestoupit z elitní skupiny.

Podívejte se, o co se v posledních dvou dnech základních skupin ještě hraje.

Mohou ještě Češi přijít o postup do čtvrtfinále?

Mohou, ale to by se v Paříži musely dít divy, kombinace absolutních překvapení s pravděpodobností nízkých jednotek procent:

  • Češi by v závěrečném zápase se Švýcarskem nesměli získat ani bod.
  • Kanada by zároveň nesměla získat jediný bod v závěrečném dvojzápase proti Norsku a Finsku. 
  • A do toho by Norové museli nejenže porazit Kanadu, ale taky za tři body bojovat s Běloruskem.

Pokud by se splnily všechny tři tyto podmínky, zůstali by hokejisté i se třinácti body na pátém místě vinou horšího vzájemného zápasu s Kanadou. Tu by v takovém případě v tabulce přeskočili Finové, Švýcaři i Norové. Splnění všech tří podmínek by se ale víceméně rovnalo zázraku. Jinými slovy: Češi na 99,9 % do čtvrtfinále postoupí.

Na koho Češi ve čtvrtfinále mohou narazit? 

Pokud vycházíme z nejreálnější verze, že Kanada v posledních dvou zápasech proti Norsku a Finsku uhájí první místo ve své skupině, čeká české hokejisty velmi silný soupeř. Jeden z tria velkých medailových favoritů USA, Rusko, Švédsko.

Který z nich to bude, se ale definitivně rozhodne až v úterý. Kalkulovat se teď nedá vůbec nijak: pořadí v obou skupinách totiž mimo jiné určí i souběžně hrané zápasy Česko-Švýcarsko a USA-Rusko poslední den.

Kde budou Češi čtvrtfinále hrát? 

To je pravděpodobně nejzásadnější otázka hlavně pro fanoušky, kteří by chtěli čtvrtfinále sledovat přímo v aréně: Bohužel ani na ni stále neexistuje odpověď.

Na čtvrtfinále zůstávají ve svých arénách týmy, které ve skupině obsadí první dvě místa. To si Češi mohou zajistit jakýmkoliv vítězstvím nad Švýcarskem, změnit plány ale nakonec ještě může postup Němců. Ti totiž mají jako pořadatel turnaje zaručené domácí prostředí bez ohledu na postavení v tabulce.

Pokud by tedy do play-off postoupili nakonec také oni (to by ale museli doufat, že Lotyšsko prohraje v základní hrací době dnes s Ruskem, a pak ho za tři body porazit), nebyli by lepší než čtvrtí.

V takovém případě by se čtvrtfinále hrálo podle tohoto klíče.

Kolín: 1. tým kolínské skupiny vs. 4. tým pařížské skupiny,  Německo vs. 1. tým pařížské skupiny.

Paříž: 2. tým pařížské skupiny vs. 3. tým kolínské skupiny, 3. tým pařížské skupiny vs. 2. tým kolínské skupiny.

Vzhledem k zamotanosti skupin a faktu, že v Paříži zatím definitivní jistotu postupu pořád nemá ani Kanada, ale ani tady zatím nejde odhadovat.

Mohou ještě Slováci sestoupit z elitní skupiny MS?

Mohou. Za předpokladu, že v závěrečném zápase skupiny nezískají jediný bod se Švédskem, dokonce i poměrně reálně. Klíčový bude dnešní odpolední zápas. Pokud v něm Itálie porazí za tři body Dánsko, srovnají se Dánové, Italové i Slováci na čtyřech bodech a rozhodovala by o postavení na posledních třech místech minitabulka následovně: 6. Itálie, 7. Slovensko, 8. Dánsko. 

Protože Dánsko jako pořadatel příštího šampionátu sestoupit nemůže, se Slovinci by z elitní skupiny padal horší ze sedmých týmů obou skupin. A tím by tuto chvíli byli Slováci (skóre -14), Bělorusové (sedmý tým v Paříži) totiž zatím také získali čtyři body, ale v momentálně lepším skóre (-13). 

Bělorusové navíc v závěrečném zápase nemají tak těžkého soupeře. Zatímco Slováci jdou na favorizované Švédsko, Bělorusko bude hrát s papírově mnohem hratelnějším Norskem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy