Chtějí nás ponížit pomocí hokeje, už se není na co dívat. Rusko řeší absenci na MS

jzp jzp
18. 5. 2022 9:59
Ruská média řeší absenci sborné na probíhajícím hokejovém mistrovství světa ve Finsku. Válku na Ukrajině však nezmiňují.
Alexandr Ovečkin si na letošním mistrovství zahrát za Rusko nemůže
Alexandr Ovečkin si na letošním mistrovství zahrát za Rusko nemůže | Foto: Reuters

Normálně by Alexandr Ovečkin po konci zámořského Washingtonu v bojích o Stanley Cup přispěchal na pomoc reprezentaci na světovém šampionátu. Tentokrát ovšem odletěl rovnou domů do Moskvy za manželkou a dětmi.

Jak je známo, mistrovství v Helsinkách a Tampere se kvůli válce Vladimira Putina na Ukrajině koná bez Ruska a Běloruska. Na úkor agresorů dostaly vstupenku mezi elitu Francie a Rakousko.

Ruský fanoušek, jenž je zvyklý v květnu sledovat sbornou na prestižní akci, tak má tentokrát smůlu. K tomu si může přečíst třeba server Championat, který se ptá: "Proč náš tým na šampionátu chybí?"

O válce, natož ruské agresi, však nepadne ani slovo.

Místo toho zazní kritika na adresu Mezinárodní hokejové federace, například z úst bývalého trenéra sborné Vjačeslava Bykova: "IIHF a Luc Tardif (šéf federace, pozn. red.) chtějí ponížit Rusko prostřednictvím hokeje. Jednají z pozice síly, ne rozumu. Nejenže politika zasahuje do sportu, teď už přímo diktuje všem podmínky."

"Můžeme jen souhlasit s ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem, že přišel povel a všichni se jím řídí - chtějí štěkat hlasitěji a kousat silněji," pokračoval Bykov. "Nyní chtějí potrestat nevinné sportovce. Musíme bojovat, protestovat, otevřít oči světové veřejnosti, protože rozumní lidé se najdou všude."

Rusko na mistrovství světa chybí poprvé od roku 1962. Tehdy však ještě pod hlavičkou Sovětského svazu odřeklo účast ve Spojených státech z vlastní vůle - na protest proti neudělení vstupních víz východoněmeckým hokejistům. 

Šampionát bez sborné v Rusku pochopitelně budí menší zájem než obvykle. V anketě deníku Sport-Express jen necelých 16 procent hlasujících uvedlo, že je turnaj zajímá.

"Bez ruského týmu se není na co dívat," uvedl k tématu bývalý slavný obránce Vjačeslav Fetisov.

"Vyřazením Ruska a Běloruska se IIHF střelila do vlastní nohy," napsal Michail Zislis ze Sport-Expressu. "René Fasel, bývalý prezident federace, rád dával za příklad přístup naší země k šampionátu. Pro naše hvězdy NHL byla vždy čest přijet a reprezentovat. Jejich přítomnost prospěla kvalitě hry a také zvýšila zájem sponzorů a fanoušků. Teď je to pryč."

Zislis zároveň zkritizoval podobu skupiny v Helsinkách, kde kvůli absenci sborné hraje jediná velmoc. "Kanada tam vedle Němců, Švýcarů, Slováků, Dánů, Kazachů, Francouzů a Italů vypadá jako nepřekonatelné monstrum. Řekl bych, že skupinová fáze nikdy v historii nebyla nudnější."

S tím, že bez Ruska trpí sportovní stránka turnaje, souhlasí i šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg. "Nehraje tradiční favorit. Je to jako pořádat fotbalové mistrovství světa bez Německa nebo Brazílie," řekl německé veřejnoprávní stanici Deutsche Welle.

S vyškrtnutím sborné ale souhlasí: "Mít na šampionátu Rusko s jeho válkou plnou agrese, genocidy a válečných zločinů by bylo nemyslitelné. K tomu všemu si připočtěte úzké propojení ruského hokeje s Putinem a Kremlem."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy