Francouz vezme na MS jakoukoliv roli: Podřídím se týmu, medaili dostávají všichni

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 5. 2019 17:45
Má za sebou první rok za Atlantikem. NHL ochutnal ve dvou zápasech za Colorado, jinak strávil sezonu na farmě a zaujal solidními čísly. Teď Pavel Francouz posílil české mužstvo na rozehraném MS v Bratislavě a zachytá si na pátém světovém šampionátu v kariéře. Ovšem do pondělního střetnutí proti sborné ještě nezasáhne, v bráně bude Patrik Bartošák.
Pavel Francouz si v Bratislavě zachytá na svém pátém mistrovství světa.
Pavel Francouz si v Bratislavě zachytá na svém pátém mistrovství světa. | Foto: Milan Kammermayer

Jak se cítíte po připojení k týmu?

Dobře. Je tady spousta známých tváří. Je příjemné se vrátit domů, potkat zase české kluky a být znovu s touhle partou.

Co s vámi dělá časový posun po příletu z Ameriky?

Ještě je asi brzo. Člověk to doběhne druhý nebo třetí den, ale je to znát. Včera jsem přiletěl do Prahy. Lehl jsem si asi v sedm večer, vzbudil se ve tři a pak už jsem neusnul.

Sledoval jste začátek šampionátu na dálku?

Sledoval jsem výsledky, ale zápasy jsem neviděl, protože jsem zrovna byl na cestě. Je to výborný začátek turnaje. Porazit takhle silné Švédy a poté deklasovat Nory, úžasné.

Byly v klubu nějaké problémy s uvolněním?

Nebyly. Jen se do poslední chvíle čekalo, jak Colorado odehraje poslední zápas v play off a pak to bylo všechno narychlo.

Jak hodnotíte vaši první sezonu v zámoří?

Byla dobrá. Šel jsem tam s tím, abych se dostal do NHL. Nakonec jsem k ní jen přičichl, ale myslím si, že jsem udělal velký pokrok. Účel, který to mělo splnit, to splnilo a budu se o to chtít rvát dál.

Co vám daly zápasy na farmě?

Bylo důležité, že jsem ukázal, že můžu hrát na malém hřišti. Byl velký otazník, jestli dokážu konkurovat se svou výškou, což jsem podle mě dokázal. Pro mě bylo nejlepší, abych šel na farmu a chytal co nejvíc. Na farmě jsem odchytal hodně zápasů, je to lepší než být nahoře a odehrát jich třeba jenom deset za sezonu. Určitě nelituju, že jsem tam šel a budu dál bojovat, abych se do NHL dostal.

Jaký zážitek byl první zápas v NHL?

Hodně velký. Sice jsem jen dochytával dva zápasy, ale když je člověk v bráně, zažije tu atmosféru a vidí hráče, kteří se kolem něj prohání na ledě, je to skvělý pocit. Dosud jsem je viděl jen v televizi.

Dá se to porovnat s atmosférou prvního zápasu v extralize nebo v národním týmu?

Vždycky to má svoje kouzlo. Člověk prožívá adrenalinový moment a pro mě osobně to bylo hodně silné. Odmala jsem o tom snil.

Bylo vám líto, když vás poslali zpět na farmu?

Člověk by chtěl být nahoře co nejdéle, protože všechno včetně servisu je tam neuvěřitelné. Ale bral jsem to, jak to je. Musel jsem si cestu vyšlápnout přes farmu.

Změnil jste za rok styl chytání, třeba s ohledem na užší hřiště?

Určitě jsem na tom pracoval. Měl jsem tam trenéra brankářů, snažil jsem se chytat více vyjetý z branky. Je pravda, že vykrývání úhlů je tam trochu jiný. Ale rozdíl je hlavně v přítomnosti hráčů před brankou a clonění. To je největší práce pro gólmana. Ani ne chytit puk, ale nejdříve ho vůbec vidět a pak až chytit.

Co vám řekli na farmě nebo u Avalanche směrem k příští sezoně?

Moje budoucnost se teď bude řešit. Bude to řešit agent a vedení Colorada. Moc bych si přál, abych tam zůstal a posunul se na lepší pozici. Ale je to jen moje přání a nemůžu odhadovat, jak se to vyvine.

Jak jste mezi sebou v Coloradu vycházeli s ostatními evropskými brankáři Semjonem Varlamovem a Philippem Grubauerem? 

Ke konci byly role tak dané, že jsme nikdo žádnou nevraživost vůbec nepociťovali. S Varlamovem jsem se bavil rusky, díky čemuž jsme k sobě našli cestu. I s Grubauerem jsme si sedli dobře, bavili jsme se jako kamarádi.

Jakou formu jste si přivezl?

Doufám, že co nejlepší. Těžko se to odhaduje, protože jsem nějaké dva týdny nechytal zápas. Na trénincích v Coloradu jsme ale trénovali hodně navíc a musím říct, že jsem se cítil dobře.

Trenér brankářů Zdeněk Orct říkal, že proti Rusku bude chytat Patrik Bartošák…

Je to logický krok, zítra do brankářské dvojice určitě nepůjdu, časový posun mě nejspíš teprve dožene. Byl by to zbytečný risk.

Je dobře, že potom má český tým dva dny bez zápasů?

Vyšlo to dobře, můžu pořádně potrénovat s partou kluků, kteří třeba nehrají a budu se snažit únavu vyhnat tvrdou prací. Ori je zkušený trenér, dá mi nějaká cvičení, budeme pracovat na detailech. Připravím se co nejlépe.

Jak vnímáte svou pozici v týmu?

Jsem jeden ze tří brankářů národního týmu. Všichni tři gólmani i ostatní hráči jsme tady proto, aby se udělal úspěch. Jsem připravený podřídit se týmu. Medaili dostávají všichni. Doufám, že uděláme co největší úspěch.

Jaká byla komunikace s trenéry? Věděl jste hned, že chcete přijet?

Určitě. Do poslední chvíle jsem nevěděl. Čekalo se, až dohraje sedmý zápas Colorado, věděl jsem, že se blíží začátek turnaje. Bylo to všechno hrozně rychlé.

Byla velkým lákadlem Bratislava a skoro domácí atmosféra?

Samozřejmě. Byl to jeden z klíčových faktorů. Před měsícem se mi narodila dcera a viděl jsem ji jen pár dní. Manželka s dcerou tady se mnou mohou být, hraje to důležitou roli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy