Čechům roste nový Židlický. Turnaj jsme rozjeli parádně, pochvaluje si obránce Hronek

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 5. 2019 7:25
Šest bodů ze dvou zápasů a jistá výhra nad Norskem. Čeští hokejisté rozjeli MS v Bratislavě na výbornou, druhého severského soupeře rozdrtili 7:2 a s chutí si zastříleli. Palbu rozjel dvěma góly 21letý zadák Filip Hronek.
Filip Hronek je v Bratislavě od začátku klíčovým obráncem českého týmu.
Filip Hronek je v Bratislavě od začátku klíčovým obráncem českého týmu. | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Do přípravy před šampionátem naskočil Hronek v Brně v zápase proti Finům. Skóroval, jel sám na branku. Hned ukázal, že nebude platnou posilou jen pro defenzivní činnost.

Po dvou zápasech MS proti Švédsku a Norsku má na kontě pět bodů, hraje v první dvojici s nejstarším členem týmu Janem Kolářem, chodí na přesilovky. V mladém věku se stal klíčovým mužem reprezentační obrany a po roce v NHL ukazuje pořádný výkonnostní vzestup.

Norského brankáře překonal dvěma tvrdými střelami v prvních sedmi minutách. "V obou případech jsem to dostal přesně na hokejku. Jsem rád, že to tam padlo. Rychlé góly nás uklidnily a zápas se parádně povedl," hodnotil Hronek.

V úvodních zápasech odehrál dohromady bez sekundy 36 minut a útočným stylem hry připomíná Marka Židlického. Obránců s podobným naturelem má přitom český hokej v posledních letech žalostně málo.

"Taková přirovnání jsou hezká, ale neupínám se k tomu. Důvěru cítím a každý hráč je rád, když může být na ledě při rozhodujících situacích," řekl obránce, který na MS debutoval ve dvaceti letech vloni v Dánsku. A už tehdy se blýskl dvěma brankami.

Zároveň po Hronkově škobrtnutí padl ve čtvrtfinále rozhodující gól Američanů. "Ten turnaj mi ukázal, na čem pracovat. Za rok jsem se zase posunul o něco dál a těžím z toho," vykládal obránce, který v uplynulé sezoně zvládl v zámoří 46 zápasů za Detroit s bilancí 5+18.

Před třemi lety odehrál v extraligové sezoně v Hradci čtyřicet zápasů a neskóroval v nich. Byť tehdy nedostával na ledě příliš mnoho prostoru, po odchodu na farmu Detroitu se Hronkova hra proměnila.

Za výkony v národním týmu na něj prší chvála. "Klobouk dolů, jak v tomhle věku dokáže na téhle úrovni zvládnout zápas," podotkl o Hronkovi brankář Patrik Bartošák.

"Celkově obrana skvěle podporuje útok a vychází to z tréninků, při kterých jsme se na to zaměřovali. Z obránců jsou střelci," těšilo po vstupu do turnaje trenéra Miloše Říhu. Od všech zpovídaných hráčů však po vítězství nad Norskem zazněla slova o pokoře.

V pondělí čeká na český tým nejtěžší zkouška ve skupině, utkání proti Rusku. "Musíme se pořádně připravit na tenhle i všechny další zápasy. Makat dál a věřit, že to bude dál padat," poznamenal Hronek. Švédům a Norům nastříleli Češi celkem dvanáct branek.

"Přesilovka funguje, padá to tam i bekům. Zatím to klape," potvrdil pozitivní naladění další člen obranné sedmičky Jan Rutta. Jeho gólová střela proti Norům na startu třetí třetiny se po odhalené teči Filipa Chytila změnila v asistenci.

Poprvé od zavedení nového formátu MS mají Češi po dvou zápasech plný počet bodů. "Jsme rádi, že máme před Ruskem den na regeneraci. Turnaj je dobře rozjetý a chceme v takových výkonech pokračovat," uzavřel obránce Tampy Bay.

V poslední době každoročně omílaná česká obrana zvládla rozjezd šampionátu velmi dobře. Čas od času se ještě objeví zaváhání, nicméně prostoru na vyladění detailů je stále dost. Opravdu ostrá prověrka přijde v pondělí proti Kučerovovi, Ovečkinovi, Malkinovi a spol.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy