Chaos v české bráně. Nechtějte vědět, kolik jsem toho naspal, líčil rodič Bartošák

jzp jzp
12. 5. 2019 8:35
V českém brankovišti na hokejovém mistrovství světa zatím panuje chaos. Sobotní hladkou výhru nad Norskem vychytal Šimon Hrubec, jenž byl ještě před pár dny v podstatě týmovou čtyřkou.
Patrik Bartošák v zápase Česko - Švédsko na MS 2019
Patrik Bartošák v zápase Česko - Švédsko na MS 2019 | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - O nástupu extraligového mistra rozhodly okolnosti. Jakub Kovář už z Bratislavy odjel, protože nechtěl vysedávat na tribuně, Pavel Francouz naopak ještě nedorazil a Patrik Bartošák noc na sobotu probděl kvůli cestě za rodící snoubenkou.

"Ani nechtějte vědět, kolik jsem toho naspal… Se vším všudy asi dvě a půl hodiny za poslední dva dny," vykládal šťastný 26letý rodič. Sedmigólovou smršť proti outsiderovi sledoval ze střídačky.

Zatímco jeho spoluhráči posléze řešili s médii hlavně hokej, Bartošák popisoval svou noční výpravu. "To je poprvé, co dělám rozhovor, i když jsem nechytal," smál se.

Hektické období pro něj vlastně začalo už zkraje šampionátu, neboť jeho snoubenka Dominika měla rodit v den klání proti Švédsku. Jenže nerodila. Bartošák šel mezi tyče a favorita bez známky nervozity vychytal. Zažil snovou premiéru na světovém šampionátu.

Sotva pak zamhouřil oči, musel vyrazit do další akce. "V půl druhé ráno mi přišel telefonát, že praskla voda," prozradil brankář.

Vstal také kustod Filip Ondráček, jenž noční cestu z Bratislavy do Ostravy odřídil. "Jsem mu hrozně vděčný že nás odvezl," pokračoval Bartošák. "Přijeli jsme do nemocnice a já dal Fildovi klíče od svého bytu, aby se tam trošku prospal. Když jsem mu pak psal, že mám odrozeno a s malým už jsem se pomazlil, vyzvedl mě na zpáteční cestu."

Alespoň dva gólmany tak Češi měli až odpoledne před zápasem, do něhož pochopitelně naskočil nesrovnatelně odpočatější Hrubec. 

Jeho znavený kolega vykukoval ze střídačky, nicméně přiznal, že částí mysli byl ještě v Ostravě: "Mistrovství světa si samozřejmě užíváte a hru sledujete, ale momentální nával emocí je příliš velký na to, abych na rodinu nemyslel."

Bartošákův syn Damian přišel na svět v půl desáté ráno, má 51 centimetrů a váží tři a půl kilogramu. Jakmile informace zazněla v bratislavské hale, publikum začalo burácet.

Bartošák zase aplaudoval své snoubence: "Když jsem ji viděl a ona mě držela za ruku, bylo mi jí líto, protože šlo vidět, že trpí. Za to, jak porod při své tělesné hmotnosti a velikosti zvládla, si zaslouží obrovskou pochvalu. Byla úžasná."

"Když jsem měl Damiana poprvé v náručí, pocítil jsem neskutečné štěstí. Takhle to má asi každý rodič. Za nic na světě bych neměnil," pokračoval brankář.

"Patrik dneska zažil svoji největší výhru," pousmál se Hrubec, který při výhře 7:2 zastavil 22 norských pokusů.

Další šanci už ale nejspíš nedostane, protože dnes se k reprezentaci připojí Pavel Francouz, česká jednička z poslední olympiády. "Vůbec nic to nemění," prohlásil Bartošák. "Nasazování gólmanů není naše starost. Na nás je, abychom každý den přišli na trénink a byli připravení na zápas. Se Šimonem jsme nečekali, že tady budeme celý turnaj ve dvou."

Francouz může teoreticky nastoupit už v pondělí proti Rusku, ale záleží, jak se bude cítit. Musí vstřebat časový posun, navíc nechytal dva týdny. Po vyřazení z play off farmářské AHL dělal v Coloradu trojku.

Zhruba stejně dlouhou herní pauzu měl Hrubec, než vyjel na Nory. Přiznal, že absenci pocítil: "Nejdřív jsem byl zapařený jako blázen. Ale pak jsem tu rez ošoupal. Rozdýchal jsem se a začaly mi fungovat nohy. Na konci už jsem se cítil dobře."

Jestliže se do rytmu dostane i Francouz, chaos v českém brankovišti by měl definitivně skončit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy