Moskva - Zlato sice ani po třiceti letech čekání před vlastními fanoušky nevyhráli, i přesto se Rusové loučí s šampionátem v Moskvě a Petrohradu medailí.
V nedělním zápase o třetím místo porazili Američany 7:2 a získali svoji 45. medaili z mistrovství světa. Utkání jsme sledovali živě zde.
"Nedá se každý rok vyhrávat. Za tři roky jsme byli mistři světa, potom druzí a teď třetí. Lepší tak, než být čtvrtí nebo pátí," řekl novinářům po zápase Alexander Ovečkin, který má na kontě tři zlata (2008, 2012, 2014), dvě stříbra (2010, 2015) a na bronz dosáhl také v letech 2005 a 2007.
Na rozdílovou branku Ivana Tělegina, která velmi dobře ilustruje dění na kluzišti, se můžete podívat zde:
Telegin goal pic.twitter.com/W1YWqAHlvl
— Stephanie (@myregularface) May 22, 2016
Rusové se otřepali ze semifinále rychleji
I letos se potvrdilo pravidlo, že v zápase o třetí místo padá mnoho branek. Rusové skóre otevřeli už v sedmé minutě. Sergej Kalinin a Roman Širokov připravili střeleckou pozici pro Vjačeslava Vojnova, a ten prostřelil Keitha Kinkaida. Do té doby byli o něco aktivnější Američané, ale sborná brzy ukázala, že o nějaké ztrátě motivace nemůže být ani řeč.
Rusové přečkali americkou přesilovku a vlastní využili. Orlov i přes zaváhání na modré čáře přihrál Pavlovi Dacjukovi, jehož nahrávku zužitkoval přesnou ranou do horního rohu Sergej Mozjakin. Domácí tým se rozjel a po první části bezpečně vedl o dvě branky. Dacjukova formace byla hodně vidět i ve druhé třetině. Po přihrávce Mozjakina se Tělegin ještě neprosadil a Kinkaida nadvakrát neprostřelil.
Sborná si s Američany hrála
V polovině zápasu už se Ivan Tělegin mohl radovat ze vstřelené branky, hned po gólu ale ukazoval na Dacjuka, který mu exkluzivní nahrávkou připravil pozici před prázdnou klecí. Kinkaid vzápětí čelil Kuzněcovově střele a nájezdu Artemije Panarina. Ten ale nezakončoval, počkal na spoluhráče Jevgenije Dadonova a přihrál mu znovu před prázdnou bránu.
Great patience by Artemi Panarin before finding Evgeni Dadonov. 4-0 USA. #IIHFWorlds #Blackhawks #ChiBlackhawks pic.twitter.com/H694HN0e9U
— Steven Ellis (@StevenEllisNHL) May 22, 2016
Typické přehrávání útočných akcí tentokrát Rusům přineslo dvě branky, dvě nádherné branky.
Vatrano snížil debakl
Trefili se také Američané, a to v přesilové hře. Warsofsky přihrál Franku Vatranovi, a ten z kruhu propálil Bobrovského ranou k tyči. Rusové žádné komplikace nepřipustili a o minutu později zvýšili náskok. Artěmij Panarin si našel puk odražený od tyče a pohotově jej doklepl do sítě.
O přestávce vystřídali Američané brankáře, Kinkaida nahradil Mike Condon. Nejprve musel po chybě Alexeje Marčenka v rozehrávce proti Dylanovi Larkinovi zasahovat Sergej Bobrovskij, Condon se uvedl zásahem proti úniku Vadima Šipačova. USA po čtyřech minutách znovu snížily. David Warsofsky opět našel Franka Vatrana, jenž podruhé v zápase propálil ruského gólmana.
Rusové ale pokračovali v pohodovém výkonu a poté, co Dacjuk okradl amerického obránce a přihrál přesně a hůl Sergeje Mozjakina, vedli znovu o čtyři góly. Gól si chtěl dát také Sergej Plotnikov, ale nastřelil pouze horní tyčku. Ruskou tečku za šampionátem učinil v poslední minutě nejproduktivnější hráč turnaje Vadim Šipačov. Šipačov obdržel přihrávku od Dadonova před prázdnou branku a využil přesilovku.
Vadim Shipachyov, 7-2. Dadonov and Panarin with more assists. #IIHFWorlds pic.twitter.com/o54ftKVXuQ
— Steven Ellis (@StevenEllisNHL) May 22, 2016
Američané podruhé za sebou bronzové medaile nezískali, Rusům se aspoň částečně podařilo odčinit semifinálové zklamání a při předávání bronzových medailí nešetřili úsměvy.
Mistrovství světa v hokeji v Rusku:
O 3. místo - Moskva:
Rusko - USA 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Vojnov (Kalinin, Širokov), 14. Mozjakin (Dacjuk, Orlov), 30. Tělegin (Dacjuk, Mozjakin), 33. Dadonov (Panarin, Šipačov), 36. Panarin (Bělov, Čudinov), 54. Mozjakin (Dacjuk), 60. Šipačov (Dadonov, Panarin) - 35. Vatrano (Warsofsky, Nelson), 44. Vatrano (Warsofsky). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo - Lhotský (oba ČR), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. Diváci: 12.043.
Sestavy:
Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Orlov - Ljubimov, Kuzněcov, Ovečkin - Tělegin, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Širokov, Kalinin, Plotnikov. Trenér: Oleg Znarok.
USA: Kinkaid (41. Condon) - Murphy, McCabe, Wideman, Hanifin, Warsofsky, Skjei, Santini - Fasching, Nelson, Vatrano - Foligno, Matthews, Schroeder - Compher, Larkin, Motte - Wood, Hendricks, Maroon - Connor. Trenér: John Hynes.