Hokej? Radši se uč. Britovi se smáli, teď je nejlepším střelcem MS a myslí na NHL

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 5. 2021 8:00
Diskutovanou ztřeštěnost hokejového mistrovství světa v Rize dokresluje, že jeho nejlepším střelcem je Brit. Jako kluk byl Liam Kirk kvůli hokeji terčem vtípků od kamarádů, teď má zaděláno na zajímavé angažmá.
Proti českému týmu se Liam Kirk střelecky neprosadil, získal ale jednu asistenci.
Proti českému týmu se Liam Kirk střelecky neprosadil, získal ale jednu asistenci. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Kirk za Velkou Británii nastoupil už na minulém šampionátu na Slovensku. K senzačnímu udržení ale přispěl minimálně, ve statistikách neměl ani bod.

"Bylo mi teprve devatenáct a snažil jsem se zapadnout do týmu, neměl jsem takovou pozici jako dnes," vylíčil Kirk deníku Aktuálně.cz. "Teď už je ze mě úplně jiný hráč. Trochu jsem upravil svůj styl, hraju o dost rychleji. Vyrostl jsem hokejově i jako člověk."

Čísla mu dávají za pravdu. Proti Česku získal "jen" asistenci, ale jinak pálí jako divý. V šesti kláních vstřelil pět gólů, přičemž dva z nich dal Bělorusku. Británie i díky tomu slavila na mistrovství světa první výhru v základní hrací době po 59 letech.

Kirk logicky patří k nejvytěžovanějším Britům, v průměru hraje 17 minut za zápas, asi o pět víc než před dvěma roky.

"Hraje úžasně," vyzdvihl parťáka Matthew Myers. "Za poslední dva tři roky se ohromně zlepšil. Všichni mu fandíme. Doufám, že ho čekají velké věci. Vlastně jsem si jistý, že lidé z některých hokejových zemí budou volat jeho agentovi kvůli smlouvě."

Už se stalo. O Kirka, momentálně nejlepšího střelce šampionátu, má podle deníku Expressen zájem Mora z druhé švédské ligy. 

"Je jedním z několika hráčů, které sledujeme," řekl trenér klubu a bývalý brankář Pittsburghu či Atlanty Johan Hedberg.

Kirk už ve Švédsku hrál, v poslední sezoně tam okusil třetí ligu. A dokázal, že na ni bez problému má. Ještě lépe si poté vedl v britské nejvyšší soutěži, kde patřil k hlavním hvězdám.

Normálně by se ale doma neobjevil. Nabízelo se, že sehraje ještě jednu sezonu v kanadské juniorce OHL, kde předtím uhranul slušnými bodovými hody, ale kvůli koronavirové pandemii soutěž vůbec nezačala.

Kirk tím pádem trochu sešel z očí Arizony, která ho před třemi roky draftovala v sedmém kole. "Tenhle rok byl trochu zvláštní, ale pořád jsme v kontaktu. Dávají mi zpětnou vazbu," vysvětluje útočník.

Draftem NHL prošel jako vůbec první hráč narozený a vychovaný v Anglii. Do slavné soutěže má však ještě daleko. Ostatně ji zatím nehraje nikdo z tehdejšího sedmého kola. Ani bek Hradce Radim Šalda a brankář Pardubic Milan Klouček.

Hokej jako terč vtípků

Už jen šance na NHL je ale pro Kirka úspěch. Vyrůstal v zemi, kde si lidé pod slovem "hokej" představí ten pozemní. 

Sportovní jedničkou je pak samozřejmě fotbal. I Kirk ho zkoušel. Jenže v obrovské konkurenci často jenom zahříval lavičku. Nakonec ztratil zájem a po vzoru staršího bratra kompletně přesedlal na hokej. Ten lední. Čímž vzbudil pozornost.

"Ostatní děti považovaly hokej za nějaký divný sport, který v Anglii nikdo nehraje," vzpomínal Kirk před draftem. "Pár mých kamarádů si ze mě neustále dělalo srandu, že kdyby měli brusle, mohli by zajít na stadion a dostat se do britského národního týmu."

Teď Velká Británie ukazuje, že její reprezentace rozhodně není směskou náhodných kolemjdoucích. Místy zatápí i největším favoritům.

Samotný Kirk je zase blízko zajímavému angažmá v Evropě. A stále může snít o nejlepší lize planety, což dělal už v dětství.

"Každý vyrůstající hokejista myslí na kariéru v NHL. V Británii vám na to ale tak nějak řeknou, ať se radši učíte a připravíte se na opravdovou práci. Já chci dokázat, že když něčemu věříte, můžete to dokázat. A je jedno, odkud pocházíte," prohlásila britská hvězda.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy