Bouře v manchesterské hale. Na hokej tehdy přišlo neuvěřitelných 17 245 diváků

rav rav
29. 5. 2021 7:00
I když si teď Britové užívají účasti v elitní skupině MS, největší boom hokeje na ostrovech spadá do 90. let. Tehdy v Manchesteru na ligový zápas přišla dokonce evropská rekordní návštěva.

V kalendáři bylo datum 23. února 1997. Kolem NYNEX Areny v Manchesteru se nedalo zaparkovat a do haly se hrnuly davy lidí. Nekonal se v ní koncert hudební superstar, ti všichni mířili na hokej.

Stadion byl domovem klubu Manchester Storm. Celek se stylizovanými blesky ve znaku se stal hned v druhé sezoně své existence zakládajícím členem nově vzniklé britské superligy.

I když se Manchesteru zrovna moc nedařilo, domácí fanoušci objevili kouzlo pro ně zcela nového sportu a začali se na zápasy hrnout. Vrcholem byl zmíněný únorový duel, v němž "bouřliváci" vyzvali celek Sheffield Steelers.

Hala pro 17 245 diváků byla vyprodána do posledního místečka. To neznamenalo jen nejvyšší návštěvu na hokeji pod střechou v historii Británie, ale v té době dokonce v celé Evropě.

Pro porovnání: největší návštěvnost v Česku v hale je 17 220. Tolik lidí se namačkalo v listopadu 2019 na tribuny pražské O2 arény a vidělo výhru Sparty nad Kladnem s Jaromírem Jágrem.

Manchester si ze slavného zápasu odnesl vítězství 3:2, takže spokojený byl klubový pokladník i diváci. Jenže celá sezona týmu Storm moc nevyšla, v superlize mu patřila až předposlední, sedmá příčka.

Po rozmetání týmu se nově složený celek pod vedením amerického kouče Kurta Kleinendorsta prosadil hlavně v Evropské hokejové lize. V ní dokázal dvakrát porazit i pražskou Spartu.

Jenže nová atrakce fanoušky v Manchesteru postupně přestala bavit. Náklady na halu a platy hráčů se vyšplhaly do neúnosných výšin, a tak v roce 2002 vyhlásil majitel Gary Cowan bankrot Manchesteru Storm. Ostatně v té době zkrachovala i celá ambiciózní superliga.

Hokej se do třetí největší metropolitní aglomerace Velké Británie vrátil po 13 letech. Od ročníku 2015-16 hraje znovuzrozený Manchester Storm v prostorách mnohem skromnějšího (ale hlavně levnějšího) stadionu Altrincham Ice Dome. Na další rekordy si Manchesterští musí nechat zajít chuť, protože hala má kapacitu 2351 míst.

V elitní lize, což je nyní nejvyšší hokejová soutěž Británie, patří Storm spíš k průměru. V play-off se zatím dostal nejvýše do čtvrtfinále.

Česká reprezentace hraje proti Britům na mistrovství světa v Rize v sobotu od 11:15. Aktuálně.cz přiblíží utkání v on-line přenosu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy