Francouzovi jsem moc nepomohl, směje se Furch. Kdo půjde na Švédy?

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 5. 2016 18:21
Který český brankář zkusí zítra zastavit Švédsko, druhého největšího favorita moskevské skupiny? Dominik Furch zazářil nulou proti Rusku, ale Pavel Francouz na Švédy umí.
Dominik Furch výrazně přispěl k překvapivé výhře 3:0 nad Ruskem.
Dominik Furch výrazně přispěl k překvapivé výhře 3:0 nad Ruskem. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – Který český brankář zkusí zítra zastavit Švédsko, druhého největšího favorita moskevské skupiny?

"Gólmani vědí, kdo bude chytat. Všichni jsme se shodli na tom, kdo by měl nastoupit," řekl dnes po tréninku asistent trenéra Jiří Kalous. Novinářům však – jak se dalo čekat – nic neprozradil.

Zatímco před duelem s Lotyši bylo velmi pravděpodobné, že mezi tyče vkročí Pavel Francouz, neboť Češi hráli druhý zápas ve dvou dnech, tentokrát je vypálení správného tipu těžké. Oba brankáři budou odpočatí, pro nasazení jakéhokoliv z nich existují pádné argumenty.

Francouz na Švédy umí

Francouz letos narazil na Švédy dvakrát, pomohl reprezentaci k vítězstvím 3:1 a 7:1. Kdežto Dominik Furch jediné klání proti Seveřanům prohrál 2:7. Od té doby neuplynuly ani dva týdny.

Ovšem dosavadní průběh mistrovství světa nabízí zase jiná data. Francouz dostal od Lotyšska tři góly, Furch výjimečným výkonem udržel nulu proti domácímu Rusku. V dalším utkání šel na střídačku i proto, že času na odpočinek nebylo mnoho.

"Vždycky je lepší stát v bráně a mít možnost s tím něco udělat, než být jenom divák," má jasno 26letý Furch.

Včera proto trnul. Čeští hokejisté byli proti Lotyšsku jen 59 sekund od prohry, nakonec zvítězili v nájezdech. "Francík za mnou před nimi přijel a ptal se, jestli nevím, co by kdo mohl dělat. Rovnou jsem mu říkal, že vůbec netuším, takže jsem mu asi moc nepomohl," směje se hrdina úvodní bitvy, který je na šampionátu poprvé v životě.

Co v něm vyvolává úžas?

Kdyby nejel, dost možná by teď trávil čas potápěním v moři. Tuhle vášeň v sobě objevil za působení ve Slavii, kde ho inspiroval spoluhráč Petr Kadlec. Když měl na dovolené možnost, udělal si začátečnický kurz. "Bylo to v Egyptě, ještě když tam bylo bezpečno," vypráví Furch.

První hodinu podstoupil s přítelkyní v bazénu, společně si zvykali na vybavení. Až později mohli okusit hloubku moře, byť s instruktorem.

"Byl jsem v úžasu, když nám ukázal, že jsme třeba dvacet metrů pod vodou. Je to něco jiného, než co člověk vidí jen se šnorchlem. Jste v prostředí, které vám není přirozené," popisuje brankář Omsku.

Obavy ho svíraly jen zpočátku, větší hrůzu má kupodivu z obyčejného šnorchlování. Vše ale líčí se širokým úsměvem: "Když jsem se podíval směrem do moře, vybavil jsem si scény z filmů, jako jsou Čelisti. Jak jsem ale byl úplně pod vodou, očarovalo mě to. Strach byl překonaný, akorát jsem si užíval."

Usoudili trenéři, že Furch už nechal za hlavou i sedmigólový výprask od Švédů, nebo raději vsadí na "specialistu" Francouze?

 

Právě se děje

Další zprávy