Boj o první místo s hlavním favoritem MS. Všichni vědí, co na Rusy platí, líčí Jaškin

jzp jzp
13. 5. 2019 6:30
Přichází vrchol skupinové fáze hokejového mistrovství světa. Dnes v 16:15 vyzvou Češi takřka olympijskou sestavu Ruska. Vítěz vystoupá na první místo průběžného pořadí bratislavské skupiny. Favoritem je východní velmoc.
Bude mít český útočník Dmitrij Jaškin, rodák z Omsku, na hokejovém MS důvod k radosti i po utkání s Ruskem?
Bude mít český útočník Dmitrij Jaškin, rodák z Omsku, na hokejovém MS důvod k radosti i po utkání s Ruskem? | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Alexandr Ovečkin, Jevgenij Kuzněcov, Nikita Kučerov a mnoho dalších. Sborná přivezla na šampionát 15 posil z NHL, nejvíc v historii. Mají hodnotu téměř 70 milionů dolarů.

"Na papíře vypadají slušně. Uvidíme, jak budou vypadat na ledě," řekl český zadák Jan Rutta.

Rusové svým pozorovatelům zatím nedali příliš mnoho nápověd. Norsko porazili 5:2, Rakousko 5:0. Ani jednou nehráli naplno, ve volnějším tempu spíš vymýšleli všemožné kombinace do prázdné brány. "Kluci z Ameriky alespoň mají čas na aklimatizaci," komentoval poklidné výhry kapitán Ilja Kovalčuk, jenž letos oblékal dres Los Angeles.

Trenér Ilja Vorobjov dal nicméně najevo, že nyní začíná opravdová šichta. Dnes očekává úplně jiné tempo. Češi přepínat nemusejí. Naplno dřeli už při výhře nad Švédy, načež smetli Nory. Zaujali svižnou a účelnou hrou. Jen by mohli zlepšit přesilovky (úspěšnost 20 procent) a méně chodit na trestnou lavici (14 dvouminutových trestů).

Rusové jsou statisticky dokonalejší. "Ale ještě neměli pořádného soupeře," připomíná útočník Říhova výběru Dmitrij Jaškin.

Rodák z ruského Omsku na minulém mistrovství pomohl porazit sbornou 4:3 v prodloužení, což by rád zopakoval. Recept je podle něj jednoduchý: "Všichni vědí, co na Rusy platí. Musíme hrát zarputilý hokej, nedat jim ani sekundu, aby se s pukem mazlili." 

Kučerov a spol. proti outsiderům potvrdili, že rádi kombinují na úkor střelby. "Snad to proti nám budou dělat stejně a my jim nahrávky zblokujeme," přeje si Jaškin.

"Nesmíme jim dávat prostor, aby mohli jet s pukem. Bude se jim tak hrát hůř," dodává obránce Jan Kolář, který zná hlavně evropskou část sborné, protože sedm let působí v Kontinentální lize. "Zápas proti Rusákům má vždycky větší náboj pro obě strany," všímá si.

Doby, kdy českoslovenští hokejisté opláceli východní velmoci politické křivdy, už jsou ale pryč. Nevraživost postupně slábne.

"Co cítily generace před námi, už u nás asi tolik není," potvrzuje Rutta.

Jde i o to, že mnozí Češi tráví s ruskými hvězdami významnou část roku. Například Rutta s Ondřejem Palátem vídají v kabině Tampy Kučerova a Michaila Sergačjova. Jaškin s Jakubem Vránou ve Washingtonu hrají s Ovečkinem, Kuzněcovem a Dmitrijem Orlovem. Dominik Simon zná z Pittsburghu Jevgenije Malkina. Filip Chytil sdílí šatnu Rangers s Vladislavem Namestnikovem a Alexandarem Georgievem.

Některé z těchto vazeb mají dynamiku "učitel - žák".

"Asi nejvíc se mi líbí Kuzněcov," vypráví Vrána. "Při tréninku odkoukávám věci i od Ovečkina. Když jezdíme drily, když trénujeme přesilovku. Všechno možné. Učím se od nich."

Momentálně ale jsou na druhé straně bojiště, a tak je Vrána chce pokořit stejně jako Švédy, kterým vstřelil dva góly. "Stojí proti nám hodně talentovaný tým, má hodně superhvězd," vykládá 23letý střelec. "My ale máme dost sebevědomí a jsme dost dobří na to, abychom Rusy porazili."

Brankoviště sborné obsadí Andrej Vasilevskij, favorit na zisk Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL. Mezi české tyče se navzdory příjezdu Pavla Francouze postaví Patrik Bartošák. Švéda Henrika Lundqvista už předčil, teď může ovládnout minisouboj s další hvězdou.

Pokud Češi vítězstvím navážou na silný start, hodně se přiblíží postupu z prvního místa ve skupině, neboť z těžších vah už na ně bude čekat pouze Švýcarsko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy