V Brně nad nimi čněl Čiliak, teď všechny tři čeká MS. Unikát, splněný sen, těší kouče

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 5. 2022 10:24
Čeští hokejisté vyrážejí na mistrovství světa do Finska s trojicí brankářů ve složení Marek Langhamer, Karel Vejmelka, Lukáš Dostál. Není to tak dávno, co se všichni tři sešli v šatně brněnské Komety, ale povětšinou jen hleděli na záda Marku Čiliakovi. "Přesto jsem byl přesvědčený, že to dotáhnou daleko," líčí jejich tehdejší trenér Jaroslav Odehnal.
Lukáš Dostál a Karel Vejmelka coby parťáci z brněnské Komety v sezoně 2018/19.
Lukáš Dostál a Karel Vejmelka coby parťáci z brněnské Komety v sezoně 2018/19. | Foto: ČTK

Karel Vejmelka přišel do Brna z Pardubic před šesti lety a vydržel tam až do loňského roku. S Markem Langhamerem se potkal na přelomu sezon 2017/18 a 2018/19, když se nejstarší ze zmiňované trojice po šesti letech v zámoří vracel do Evropy.

A Lukáš Dostál, ten chytal za Kometu odmala. Vyhrál s ní dorosteneckou i juniorskou extraligu a do áčka nakukoval rovněž v období, kdy klubu patřili právě Vejmelka s Langhamerem.

Dlouho se však ani jeden z nich nemohl prosadit přes Marka Čiliaka, slovenského miláčka brněnských fanoušků, jenž Kometě vychytal dva tituly v řadě (2017, 2018). Podařilo se to až Vejmelkovi, poté, co Čiliak odešel nejdříve do Zlína a posléze do Českých Budějovic.

"Cesta do brány přes Čila bylo hodně těžká. Dvakrát dostal cenu pro nejlepšího brankáře extraligy, měl velkou fazonu. Každý chce chytat, být dvojkou je těžké, ale tito tři kluci se s tím dokázali poprat," hovoří o triu reprezentačních gólmanů Jaroslav Odehnal, jejich bývalý kouč z Brna.

"Karel má můj velký obdiv za práci a hlavně trpělivost, jakou předváděl. Na šanci si musel dlouho počkat, ale tréninkovou pílí za tím šel a dnes sklízí ovoce," popisuje Odehnal kariéru Vejmelky.

Ten po dvou letech v roli brněnské jedničky dostal vloni v létě nečekanou možnost od Arizony a odchytal celý ročník v NHL. "Nechci, aby to znělo jako vychloubání, ale říkal jsem si, že mu to tam bude sedět. Díky jeho stylu chytání, díky parametrům. Prostoru dostal více, než bychom asi čekali, ale jinak to běží, jak jsem předpokládal," tvrdí Odehnal.

Za nepříliš dobře bránícím mužstvem předváděl občas až zázraky. Zapsal jedno čisté konto a výslednou úspěšnost 89,8 procenta. "V každém duelu dával mužstvu šanci vyhrát a bude ještě lepší," je přesvědčený trenér brankářů, který se z Brna před dvěma lety přesunul do Třebíče.

"Co se týče Marka Langhamera, s tím jsem pracoval jen krátce. Ale rychle jsme si sedli. Je to velký detailista, trénink s ním je hodně o komunikaci. Skvělý kluk, vyloženě zabraný do chytání. Bylo otázkou času, než se prosadí. Když ne v Kometě, tak jinde," podotýká Odehnal.

Langhamer odešel z Komety před třemi lety do Chabarovsku, odkud se odrazil až do reprezentace. V aktuální sezoně přivedl skvělými výkony v play off finský Ilves Tampere k bronzové medaili.

Marek Langhamer v dresu Brna (v pozadí Karel Vejmelka).
Marek Langhamer v dresu Brna (v pozadí Karel Vejmelka). | Foto: Lukáš Caha

Nejmladší z nominovaného tria Dostál odchytal v extralize za Kometu jen dva zápasy. Kvůli přetlaku v brankovišti se v juniorském věku před třemi lety rozhodl pro finskou cestu, rovněž v Ilvesu se stal jedničkou a v covidem poznamenaném ročníku 2019/20 ovládl statistiky ligy.

"Lukáše znám už dlouho, trénoval jsem ho odmalička. Vždy to měl v hlavě výborně srovnané, svou pracovitostí dělal postupné krůčky a dostal se až tam, kde je dnes. V 21 letech už nakoukl do čtyř zápasů NHL za Anaheim, zanedlouho bude podle mě pevnou součástí týmu," míní Odehnal.

Langhamera s Dostálem pojí povedené angažmá v Ilvesu, s Vejmelkou zase působení v organizaci Arizony. Vzájemné pouto všech tří pak tvoří nejen minulost v Kometě, ale také fakt, že letí na své první MS. Taková situace nastává v národním týmu poprvé od šampionátu 2009.

Tehdy odjeli na MS do Švýcarska s mužstvem Vladimíra Růžičky brankáři Jakub Štěpánek, Martin Prusek a Lukáš Mensator, přičemž do té doby ani jeden z nich na mistrovství nechytal. Prusek se sice účastnil dvakrát v 90. letech, ale do hry nezasáhl.

V Tampere se představí v tomto směru naprostí zelenáči. Vejmelka na rozdíl od svých kolegů nechytal ani na žádném mládežnickém MS.

Zatímco Dostál se k reprezentaci připojil z AHL až před odletem na MS, Langhamer v přípravě vychytal výhry 9:3 a 2:1 proti Švédsku, Vejmelka byl potom u triumfů 3:1 nad Finy a 3:0 nad Švýcary.

"Doufám, že budou držet při sobě a navzájem si pomůžou. Znají se z Komety, věkově od sebe nejsou daleko (Langhamer 27 let, Vejmelka 25, Dostál 21, pozn. red.)," přemítá Odehnal. "Navíc jsem v přípravě viděl, v jaké formě Marek s Karlem chytali. Věřím, že jim to vydrží," dodává.

Kdo nastoupí do sobotního prvního zápasu s Velkou Británií, o tom bude s Jalonenem a trenérem brankářů Zdeňkem Orctem jistě rozhodovat také asistent Libor Zábranský, který celou trojici z Komety velmi dobře zná. Spoluhráčem všech byl i další člen realizačního týmu Martin Erat.

"Je unikát, že se v týmu takhle sešli tři brankáři, kteří spolu byli v Brně. Pro mě jakožto jejich bývalého trenéra je to splněný sen, mám z toho neskutečnou radost a budu klukům držet palce," uzavírá Odehnal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ceny některých stavebních materiálů od ledna 2021 stouply až na dvojnásobek

Až na více než dvojnásobek se od loňského ledna zvýšily ceny některých stavebních materiálů. Uvádí to na svém webu firma ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby. Celkově vzrostla cena materiálů sledovaných firmou od ledna 2021 do letošního května asi o 40 procent. Třeba u izolací a výrobků z ocele ceny stouply více než dvojnásobně. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za letošní duben zdražily stavební materiály meziročně o čtvrtinu.

"Růst cen některých materiálů byl takřka raketový a nebylo výjimkou navýšení přes 20 procent během jednoho měsíce," popsala firma ÚRS CZ, kterou vlastní největší český prodejce stavebnin DEK, vývoj na trhu od začátku loňského roku. "V důsledku tak dochází v přípravné fázi staveb k omezení doby platnosti cenových nabídek, případně je potřeba jejich opakovaná aktualizace," doplnila firma.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská

Letošní Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV). Dostávají ho lidé, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Cenu veřejnosti pak obdržel odborný asistent z právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Martin Škurek. Výsledky sdělila mluvčí VDV Barbora Sehnalová. Ceremoniál se konal v pražském divadle Vzlet.

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové, která se uděluje od roku 1995. Má poukázat na činnost těch, kteří nezištně pracují pro druhé. Večer se slavnostním udílením bývá i vzpomínkou na někdejší první dámu a zakladatelku výboru.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Ekonom Dlouhý odchází z týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Šéf Hospodářské komory to bez dalších podrobností potvrdil webu Respekt.cz

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Příspěvek 5000 Kč bude pro děti, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let, vyplývá z návrhu

Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud na ně rodiče pobírají přídavky, měli by novou dávku dostat automaticky v srpnu. Ostatní rodiče s loňským příjmem do milionu korun hrubého o ni budou muset požádat elektronicky přes aplikaci, nebo osobně v takzvaných Czech Pointech. Příjem se bude u zaměstnaných žadatelů zjišťovat ze základu pro odvody a u živnostníků a podnikatelů z daňových přiznání. Při dalším zdražování by vláda mohla vyplacení jednorázového příspěvku ještě zopakovat. Vyplývá to z návrhu zákona, který připravilo ministerstvo práce. Odhaduje, že by dávku mohlo dostat 1,82 milionu dětí. Výdaje by činily 9,1 miliardy korun.

Příspěvek se má stát další dávkou státní sociální podpory stejně jako dětské přídavky či příspěvek na bydlení. Podle autorů zákona dosavadní dávky na změny v příjmech a nákladech reagují se zpožděním kalendářního čtvrtletí. "Příspěvek jednak ihned zlepší příjmovou situaci rodin s dětmi, ale také vytvoří časový prostor pro vyhodnocení skutečných dopadů zejména energetické krize na příjmovou situaci a životní úroveň," uvedlo ministerstvo práce. Podle návrhu může vláda případně vyplacení jednorázového příspěvku zopakovat. Podmínky stanoví v nařízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy