Junioři napravili pošramocenou pověst. Nory načal Kulich, pak přišla kanonáda

Aktualizováno 27. 12. 2023 22:29
Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa juniorů v Göteborgu Norsko 8:1 a odčinili úvodní vysokou prohru se Slováky (2:6). Hattrickem se zaskvěli kapitán Jiří Kulich a další útočník Eduard Šalé. Kulich přidal navrch i asistenci. Tři nahrávky zaznamenal Matyáš Melovský.

Svěřenci kouče Patrika Augusty vyhráli díky Kulichovým trefám první třetinu 2:0. Seveřané sice v úvodu druhé části snížili, ale další branky národního týmu přidali Aleš Čech a Šalé, jenž se do druhé přestávky prosadil dvakrát.

Ve třetím dějství se zapsal mezi střelce ještě Matyáš Šapovaliv, hattrick dovršili Šalé a krátce po něm i Kulich. Dalším soupeřem českých mladíků v základní skupině B bude v pátek mužstvo USA. Zápas začne v 17 hodin.

Norové, kteří v roli nováčka mezi elitou potrápili v úvodním utkání Američany, vyhráli první třetinu na střely na branku 13:11. A byli blízko tomu, aby šli do vedení, protože po čtyřech minutách zachránila gólmana Hrabala po Solbergově ráně tyčka.

Češi v přeskupené sestavě se pak ubránili v oslabení a v polovině 11. minuty otevřel skóre Kulich parádní ranou nad Stensrudův levý beton. Prčíkův zákrok v 15. minutě si zkontrolovali sudí na videu, zůstalo u menšího trestu, ale Češi museli na půl minuty do tří.

Dvakrát nebezpečně pálil Koch, nejprve ho vychytal Hrabal, podruhé zazvonila levá tyčka. V 18. minutě Kulich po několika pokusech procedil v přesilovce puk za Stensruda a zvýšil.

Na začátku prostředního dějství Bareš z dobré pozice přestřelil a na druhé straně přišla komplikace. Sapoušek ztratil kotouč u vlastní branky a tečovaný pokus Lökkeberga skončil v brance. Odpovědět mohli brzy Redlich a hned po něm i Hamara, ale Stensrud byl proti.

V začínající 25. minutě hráli čeští mladíci 71 sekund pět na tři, jenže bez úspěchu. Ve 33. minutě Čech ihned po vyhraném buly dokonale využil clonu před sebou a uklidnil svůj tým.

Za 37 sekund už to bylo 4:1 - Papuga odevzdal puk Šalému, který z otočky zavěsil zblízka bekhendem s pomocí tyčky pod břevno. Ve 39. minutě se prosadil Šalé znovu a zvýraznil převahu favorita.

Ve třetí části už se jen dohrávalo. V pohodě hrající Češi přidávali další góly a Norové postupně rezignovali. Šalé v končící 45. minutě orazítkoval dalekonosným pokusem horní tyčku.

Ve 49. minutě využil český výběr přesilovku, poté co Melovský nastřelil do hýždě na brankovišti operujícího Šapovaliva.

V 54. minutě následovala další zužitkovaná početní výhoda. Bareš nabil do ideální pozice mezi kruhy Šalému a ten nekompromisní ranou dovršil hattrick. Kulich nezůstal ve střeleckém minisouboji dlouho pozadu a po úspěšné dorážce v 56. minutě slavil hattrick i on.

Slováci a Kanaďané vyhráli i napodruhé

Hokejisté Kanady, kteří obhajují zlato z posledního šampionátu, deklasovali dnes v utkání základní skupiny A Lotyšsko 10:0. Finové jsou naproti tomu po překvapivé porážce s Němci po dvou vystoupeních bez bodového zisku. V "české" skupině B zůstali naopak díky triumfu nad Švýcary i po druhém utkání stoprocentní Slováci.

Kanaďané navázali na úvodní vítězství nad Finy (5:2) ve velkém stylu. Nad Lotyši vedli krátce po polovině zápasu už 5:0. Hned pět bodů posbíral Macklin Celebrini, který jednou skóroval a přidal čtyři asistence.

Po dvou brankách zaznamenali Conor Geekie a Carson Rehkopf. Nahrávku u třetího gólu Kanady si připsal i obránce Oliver Bonk, syn bývalého vynikajícího českého útočníka Radka Bonka.

Ještě předtím v odpoledním souboji dokázali Němci ve svém prvním utkání na turnaji zaskočit Finy. Přes úvodní vstřelený gól sice v dalším průběhu prohrávali 1:2 a 2:3, ale ještě před koncem druhé třetiny otočili skóre na konečných 4:3 v rozmezí 91 sekund Roman Kechter a Veit Oswald, autor dvou branek.

Slováci si poradili se Švýcary, kteří se v Göteborgu představili rovněž poprvé, především zásluhou bezchybného výkonu brankáře Adama Gajana, jenž vychytal čisté konto díky 36 zákrokům.

Skóre otevřel v deváté minutě Samuel Honzek, jenž pak ve druhé části neproměnil trestné střílení, ale v samém závěru pojistili výhru Peter Repčík a Servác Petrovský.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu:

Skupina A:

Finsko - Německo 3:4 (1:1, 2:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Männistö (Bau), 22. Halttunen, 24. Bau (Hemming) - 6. Oswald (Hördler), 23. Hübner (Bicker), 34. Kechter (Elias), 35. Oswald (Hauf, Hördler). Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Young (USA) - Durmis (SR), Rozitis (Lot.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5077.

Lotyšsko - Kanada 0:10 (0:2, 0:3, 0:5)

Branky a nahrávky: 6. Geekie (Mateychuk, Celebrini), 8. Yager (Celebrini, Lamoureux), 22. Allard (Wood, Bonk), 25. Rehkopf (Celebrini), 31. Celebrini (Wood, Mateychuk), 43. Minten (Nelson), 44. Wood, 46. Geekie (Minten, Savoie), 47. Rehkopf (Celebrini, Dumais), 51. Poitras (Yager, Nelson). Rozhodčí: Ondráček (ČR), Brander (Fin.) - Konc (SR), Schlegel (Švýc.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 6321.

1. Kanada 2 2 0 0 0 15:2 6
2. Švédsko 1 1 0 0 0 6:0 3
3. Německo 1 1 0 0 0 4:3 3
4. Finsko 2 0 0 0 2 5:9 0
5. Lotyšsko 2 0 0 0 2 0:16 0

Skupina B:

Slovensko - Švýcarsko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Honzek (Repčík), 59. Repčík (Mešár, Štrbák), 60. Petrovský. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Hinterdobler - Heffner (oba Něm.), Riecken (Rak.). Vyloučení: 5:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 986.

Česko - Norsko 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Kulich (Prčík, Šapovaliv), 18. Kulich (Melovský, Hamara), 33. A. Čech (Becher), 33. Šalé, 39. Šalé (Melovský, Sapoušek), 49. Šapovaliv (Melovský, Kulich), 54. Šalé (Bareš, Rymon), 56. Kulich (Hamara, Štancl) - 22. Lökkeberg (Haugen, Granath). Rozhodčí: Kohlmüller (Něm.), Žák (SR) - Gustafson (USA), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. Diváci: 1258.

Česko: Hrabal - Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas - Bareš, Šapovaliv, Kulich - Melovský, Sapoušek, Šalé - Štancl, Becher, Rymon - Židlický, M. Přibyl, S. Redlich. Trenér: P. Augusta.

Norsko: Stensrud - Koch, Larsen, Solberg, Papuga, Lie, Wasenden, od 21. navíc Lafton - Steen, Vesterheim, Brandsegg-Nygard - Haugen, Lökkeberg, Granath - Olsen, Johnsen, Magnussen - Dalen, Wold, Bakkevig - od 21. navíc Bah. Trenér: Nylund.

1. Slovensko 2 2 0 0 0 9:2 6
2. Česko 2 1 0 0 1 10:7 3
3. USA 1 1 0 0 0 4:1 3
4. Švýcarsko 1 0 0 0 1 0:3 0
5. Norsko 2 0 0 0 2 2:12 0