New York - Na světě není moc hal, které jsou během jediného roku schopny hostit nad tři sta událostí. Rekordně nabitý program, bohatá historie a netradiční architektura proto dělají z Madison Square Garden skutečný unikát svého druhu. A ještě ke všemu se nachází v centru New Yorku. Jakoby tato babička mezi sportovními halami dokázala měnit tvář podle události, kterou zrovna hostí. A mění je až s neuvěřitelnou rychlostí a elegancí.
Na zápasy Rangers je ponořena do týmové modré a bílé, když hrají basketbaloví Knicks, vytáhne ze skříně oranžovomodrý kabátek. Na koncerty Franka Sinatry, Elvise Presleyho a všech, kteří přišli po nich, se zas vždy dokázala vyšperkovat k nepoznání. Nejslavnější hala světa má skutečně několik podob a někdy jí stačí jen pár hodin a útroby se změní k nepoznání. I proto si New York může dovolit takový luxus, jako pořádat domácí zápasy Knicks i Rangers ve stejný den.
Basket jako v divadle, na hokeji se řve
Když v neděli hostili basketbaloví Knicks na vlastní palubovce slaboučký Cleveland, byla Madison Square Garden, které je přezdíváno Mekka basketbalu, beznadějně vyprodaná. Ostatně stejně jako téměř každý zápas domácích Knicks v posledních letech. Do maximální kapacity 18 200 diváků se hala naplnila i na zápas hokejových Rangers s Philadelphií Flyers. To je zkrátka New York, na zápasy se bude chodit i kdyby vysoké ceny vstupenek ještě dvojnásobně vzrostly.
Nejlevnější vstupenky na Knicks se pohybují ve stovkách dolarů, na některé zápasy se pak cena některých míst šplhá k absurdním částkám, které by běžný fanoušek nikdy nezaplatil. Ani Rangers na tom nejsou nijak lépe, Madison Square Garden je sice jednou z nejnavštěvovanějších hal v Americe, zároveň ale patří mezi ty nejdražší. V čem se ale hokej a basketbal v samotném srdci Manhattanu rozchází, to je atmosféra během zápasu. Minimálně v letošní sezoně. I proto jsou teď krály New Yorku hokejoví Rangers.
Knicks se v posledních měsících až šeredně nedaří a fanoušci to během zápasu dokáží dát svému týmu bez jakýchkoliv rozpaků najevo. Začátek sezony například doprovázelo bučení a pískot, jakoby to k místnímu basketbalu tak nějak patřilo. Zato Ranges prožívají letos povedenou sezonu a atmosféra na zápasech to jen potvrzuje. Středeční zápas proti Philadelphii, který Rangers vyhráli 3:1 (za hosty se těsně před koncem trefil i Jakub Voráček, více zde), už jakoby byl přípravou na play off, do kterého Rangers vstoupí netradičně sebevědomě.
Jakoby současnou hokejovou euforii v New Yorku vystihoval i citát domácího trenéra Vigneaulta, který prohlásil: “Teď před play off máme skoro každý den takový sedmý zápas série." I fanoušci zřejmě cítí, že letos je tým po všech těch nepříliš oslnivých letech a nesčetném množství divokých změn (například nedávný odchod kapitána Callahana a příchod Martina St. Louise) zase o kousek blíž kýženému úspěchu.
Manhattanu letos kralují Rangers
Kontrast mezi hokejem a basketbalem, dvěma nenavštěvovanějšími sporty v Madison Square Garden, je až překvapivě velký. Zatímco atmosféra během NBA kolísá s výkonem domácího týmu, na hokeji se v New Yorku konstantně huláká, přestože oproti evropským soutěžím vypádá místní fandění trochu jinak. Možná je to i samotnou povahou hokeje, který nestrádá na tempu. Svůj podíl má i Henrik Lundqvist, jeden z mála brankářů, díky kterému diváci občas zapomenou, že se jejich tým nedostal už pět minut z pásma.
“Nejradši mám americký fotbal a basketbal, ale hokej je teď naživo ze všech sportů nejzábavnější,” štěbetali si vedle mě v tiskovém centru dva američtí novináři. Tomu nešlo po zážitcích jak z NBA, tak z NHL nepřikývnout. Narozdíl od těch basketbalových, mají teď místní hokejoví fanoušci možnost začít pomalu propadat play off horečce. I proto jsou to momentálně právě Rangers, kdo drží pomyslné žezlo vládce sportovního New Yorku. Ale ono se to třeba zanedlouho zase změní.