KHL pokračuje, jako by se nic nedělo. Její play off přitom probíhá za bezprecedentních okolností.
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu z něj odstoupil helsinský Jokerit, jeden z nejlepších evropských klubů, a lize dala sbohem také lotyšská Riga.
K tomu odcházejí hokejisté. Lavinu spustili Američan Nick Shore, nejproduktivnější muž Novosibirsku, a Kanaďan s běloruským pasem Geoff Platt.
Takřka úplný exodus cizinců hlásí Ufa, odkud pláchl hvězdný Markus Granlund a další tři Finové. Přidal se ještě Dán Philip Larsen. V sestavě mužstva tak zbyli jen Rusové. Finský trenér Tomi Lämsä stále zůstává, ale i u něj se spekuluje, že brzy odejde.
V Magnitogorsku dochytal Juho Olkinuora, který na nedávné olympiádě v Pekingu pomohl Finsku ke zlatu.
Sergej Laskov, člen nejužšího vedení Magnitogorsku, reagoval podrážděně: "Olkinuora odchází, stejně jako všichni Finové. Pokud odcházejí všichni, tak to znamená, že někdo rozhodl za ně. Když se sport míchá s politikou, je to vždycky špatně."
"Je důležité si uvědomit, že finští hokejisté jsou doma pod obrovským tlakem od novinářů, fanoušků a státních představitelů, kteří je tlačí k tomu, aby odešli. Mnozí cizinci chtěli sezonu dohrát, ale ne každý dokáže čelit takovému tlaku," napsal ruský server Championat. Příklad hráče, kteří chtěl zůstat, ale nakonec odešel, neuvedl.
Naopak se najdou hokejisté, kteří veřejně hlásí, že chtějí odejít, ale kvůli komplikacím s cestováním a smlouvou to nemají snadné. Patří mezi ně Fin Frans Tuohimaa či Slovák Libor Hudáček.
KHL má problémy i na sociálních sítích. Když začala propagovat play off, které odstartovalo v úterý, dostala nevítanou zpětnou vazbu.
Lidé vkládali pod příspěvky soutěže, která je prostřednictvím státních společností a mocných oligarchů spjatá s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina, záběry poničených ukrajinských měst nebo zraněných civilistů, případně protiputinovské vzkazy. Nechyběla ani podpora okupovanému státu.
"Sláva Ukrajině!"
"Běžte domů, Rusové!"
"Víte, že na Ukrajině se válčí?"
"Co takhle ukončit válku, kterou jste rozpoutali?
— Joof (@AndJustice4Joof) March 1, 2022
Typický příspěvek KHL ze začátku týdne čítá několik málo souhlasných "lajků" a stovky nevybíravých komentářů, zpravidla v angličtině, ale také v češtině či ruštině.
KHL proto komentáře na Twitteru omezila. Nově můžou reagovat jen ti, které liga sleduje, což je jen pár desítek uživatelů, často jde o hokejisty či velká média. Pod tweety tak teď nejsou žádné vzkazy.
Podobně se ruská soutěž zachovala i v případě Facebooku, kde rovněž nelze komentovat většinu příspěvků. Omezení postihlo i ruskou sociální síť VKontakte, kde má KHL nejvíc fanoušků, víc než 1,7 milionu.