Kdy se stane z Pastrňáka milionář? Dohoda s Bostonem se blíží, český talent dostane královský plat

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 7. 2017 6:27
V zámoří mají jasno: z chráněných volných hráčů, kterým skončila smlouva a se svým klubem ještě nepodepsali novou, je David Pastrňák úplný top. Čtyřiatřicet nastřílených branek v poslední sezoně z něj udělalo superstar, může si říct o balík. Že v Bostonu zůstane, o tom není pochyb. Otázkou je jen za kolik a jak dlouho. Experti se shodují: plat mladého Čecha bude začínat minimálně na šesti milionech dolarů ročně.
David Pastrňák.
David Pastrňák. | Foto: ČTK

Boston/Praha - Je samá legrace. S úsměvem sobě vlastním se v Praze připravuje na novou sezonu, na stadionu v Letňanech si dvakrát do týdne chodí zahrát hokej se současnými či bývalými hokejisty NHL. Davida Pastrňáka je tam plný led. Elán do hokeje nemůže skrýt, ani když o nic nejde.

Z klidu ho na první pohled absolutně nevyvádí ani zákulisní jednání, která se v tuto chvíli na trase Praha-Boston odehrávají.

Jednadvacetiletý hokejista, který v poslední sezoně NHL nastřílel 34 branek, byl nejproduktivnějším Čechem v zámoří a na domácí scéně získal Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu České republiky za uplynulý rok, je totiž aktuálně bez smlouvy. A řeší, kolik peněz si vydělá v příští sezoně. 

Nebavíme se o nejasnostech v řádech stovek tisíc dolarů, Pastrňák podle zasvěcených amerických zdrojů jedná o životním kontraktu. Nová smlouva by mu údajně měla zajistit roční příjem okolo šesti milionů dolarů. Minimálně.

Sociálními sítěmi koluje i jedna konkrétnější informace, že smlouva bude šestiletá.

Zámořští novináři mají víceméně jasno. Třeba server Sportsnet.ca Pastrňáka zařadil na druhé místo mezi sedmnácti nejatraktivnějšími hokejisty, již jsou aktuálně bez smlouvy, ale zároveň kvůli věku ještě nemohou jednat s jinými kluby na trhu volných hráčů. Hned za Mikaela Granlunda z Minnesoty, ještě výše než třeba Tylera Johnsona z Tampy nebo Leona Draisaitla z Edmontonu.

"Bude to jeden z nejlepších obchodů. Pastrňák je jednou z největších mladých hvězd celé NHL. Čtyřiatřicet branek a sedmdesát bodů v sezoně mluví za vše," těší se na dohodu Sportsnet. A vlastně i obě zainteresované strany, Bruins i český hokejista.

"Chceme ho a David několikrát zopakoval, že chce zůstat hrát v Bostonu. Miluje to tady, takže jsem si jistý, že s tím můžeme něco dělat," vyprávěl prezident klubu Cam Neely. Tato slova přitom řekl 2. května, Pastrňák v tu chvíli teprve i bez smlouvy cestoval na mistrovství světa. 

Že od té doby neleží na stole dohoda? To překvapení není. O tom, že si Pastrňák minimálně šest milionů dolarů ročně zaslouží, není pochyb. Jeho cenu zná hráčův agent, zná ji i Boston. Bruins však nejprve musí vyřešit, kde na jednadvacetiletého útočníka najde peníze.

I díky rozhodnutí vyplatit z kontraktu Jimmyho Hayese má tým aktuálně k dispozici pod platovým stropem dvanáct milionů dolarů. To je na Pastrňáka slušná rezerva, zároveň i risk. 

"Bude otázkou, jak daleko chce manažer Bostonu Don Sweeney zajít. Musí pamatovat na to, že má v týmu už tři hráče, kteří vydělávají přes šest milionů dolarů. Dva obránce, již mají více než čtyři miliony dolarů, a brankáře za sedm milionů," spekuluje kanadský server. 

"Tento týden jsme s lidmi z jeho (Pastrňákova) okolí vedli několik rozhovorů. Snad se v blízké budoucnosti dostaneme k řešení. Ale žádný časový harmonogram nemáme," komentoval Sweeney aktuální stav věci.

Zároveň ale potvrdil, že vyřešit dohodu s Pastrňákem, a to nejlépe po dobrém a bez arbitráže, je pro Bruins momentální úkol číslo jedna. Mimo jiné i proto, že Pastrňák skvěle zapadl do klíčového útoku týmu mezi Brada Marchanda a Patrice Bergerona.

"Proto chceme mít vyřešené všechny naše chráněné hráče dřív, než se na trhu dostaneme k ostatním," řekl Sweeney. 

Že nakonec Pastrňák dostane minimálně šest milionů dolarů a stane se jedním z nejlépe placených hráčů týmu, potvrzují i případy z minulosti. Níže se podívejte, jak velké kontrakty podepisovaly dříve hvězdy, které za sebou měly v Pastrňákově věku plus minus podobně úspěšnou sezonu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy