Kdy se stane z Pastrňáka milionář? Dohoda s Bostonem se blíží, český talent dostane královský plat

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 7. 2017 6:27
V zámoří mají jasno: z chráněných volných hráčů, kterým skončila smlouva a se svým klubem ještě nepodepsali novou, je David Pastrňák úplný top. Čtyřiatřicet nastřílených branek v poslední sezoně z něj udělalo superstar, může si říct o balík. Že v Bostonu zůstane, o tom není pochyb. Otázkou je jen za kolik a jak dlouho. Experti se shodují: plat mladého Čecha bude začínat minimálně na šesti milionech dolarů ročně.
David Pastrňák.
David Pastrňák. | Foto: ČTK

Boston/Praha - Je samá legrace. S úsměvem sobě vlastním se v Praze připravuje na novou sezonu, na stadionu v Letňanech si dvakrát do týdne chodí zahrát hokej se současnými či bývalými hokejisty NHL. Davida Pastrňáka je tam plný led. Elán do hokeje nemůže skrýt, ani když o nic nejde.

Z klidu ho na první pohled absolutně nevyvádí ani zákulisní jednání, která se v tuto chvíli na trase Praha-Boston odehrávají.

Jednadvacetiletý hokejista, který v poslední sezoně NHL nastřílel 34 branek, byl nejproduktivnějším Čechem v zámoří a na domácí scéně získal Zlatou hokejku pro nejlepšího hokejistu České republiky za uplynulý rok, je totiž aktuálně bez smlouvy. A řeší, kolik peněz si vydělá v příští sezoně. 

Nebavíme se o nejasnostech v řádech stovek tisíc dolarů, Pastrňák podle zasvěcených amerických zdrojů jedná o životním kontraktu. Nová smlouva by mu údajně měla zajistit roční příjem okolo šesti milionů dolarů. Minimálně.

Sociálními sítěmi koluje i jedna konkrétnější informace, že smlouva bude šestiletá.

Zámořští novináři mají víceméně jasno. Třeba server Sportsnet.ca Pastrňáka zařadil na druhé místo mezi sedmnácti nejatraktivnějšími hokejisty, již jsou aktuálně bez smlouvy, ale zároveň kvůli věku ještě nemohou jednat s jinými kluby na trhu volných hráčů. Hned za Mikaela Granlunda z Minnesoty, ještě výše než třeba Tylera Johnsona z Tampy nebo Leona Draisaitla z Edmontonu.

"Bude to jeden z nejlepších obchodů. Pastrňák je jednou z největších mladých hvězd celé NHL. Čtyřiatřicet branek a sedmdesát bodů v sezoně mluví za vše," těší se na dohodu Sportsnet. A vlastně i obě zainteresované strany, Bruins i český hokejista.

"Chceme ho a David několikrát zopakoval, že chce zůstat hrát v Bostonu. Miluje to tady, takže jsem si jistý, že s tím můžeme něco dělat," vyprávěl prezident klubu Cam Neely. Tato slova přitom řekl 2. května, Pastrňák v tu chvíli teprve i bez smlouvy cestoval na mistrovství světa. 

Že od té doby neleží na stole dohoda? To překvapení není. O tom, že si Pastrňák minimálně šest milionů dolarů ročně zaslouží, není pochyb. Jeho cenu zná hráčův agent, zná ji i Boston. Bruins však nejprve musí vyřešit, kde na jednadvacetiletého útočníka najde peníze.

I díky rozhodnutí vyplatit z kontraktu Jimmyho Hayese má tým aktuálně k dispozici pod platovým stropem dvanáct milionů dolarů. To je na Pastrňáka slušná rezerva, zároveň i risk. 

"Bude otázkou, jak daleko chce manažer Bostonu Don Sweeney zajít. Musí pamatovat na to, že má v týmu už tři hráče, kteří vydělávají přes šest milionů dolarů. Dva obránce, již mají více než čtyři miliony dolarů, a brankáře za sedm milionů," spekuluje kanadský server. 

"Tento týden jsme s lidmi z jeho (Pastrňákova) okolí vedli několik rozhovorů. Snad se v blízké budoucnosti dostaneme k řešení. Ale žádný časový harmonogram nemáme," komentoval Sweeney aktuální stav věci.

Zároveň ale potvrdil, že vyřešit dohodu s Pastrňákem, a to nejlépe po dobrém a bez arbitráže, je pro Bruins momentální úkol číslo jedna. Mimo jiné i proto, že Pastrňák skvěle zapadl do klíčového útoku týmu mezi Brada Marchanda a Patrice Bergerona.

"Proto chceme mít vyřešené všechny naše chráněné hráče dřív, než se na trhu dostaneme k ostatním," řekl Sweeney. 

Že nakonec Pastrňák dostane minimálně šest milionů dolarů a stane se jedním z nejlépe placených hráčů týmu, potvrzují i případy z minulosti. Níže se podívejte, jak velké kontrakty podepisovaly dříve hvězdy, které za sebou měly v Pastrňákově věku plus minus podobně úspěšnou sezonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy