Kempný se souboje s Ruttou o místo nebojí. A Hossa? Zvládal ty silné léky s noblesou, říká

Lukáš Caha Lukáš Caha
2. 7. 2017 7:22
Český obránce Michal Kempný se připravuje na svoji druhou sezonu za oceánem. Jeho role v Chicagu by se měla změnit. Vedení klubu mu slíbilo, že se na led bude dostávat pravidelněji. Tomu by neměl zabránit ani příchod dalšího českého beka do týmu Blackhawks. "Konkurence je v každém týmu, ale jsem rád, že další český hokejista podepsal smlouvu v NHL," říká Kempný v rozhovoru.
Michal Kempný.
Michal Kempný. | Foto: Lukáš Caha

Mikulov - Svoji první sezonu v NHL si letos odbyl Michal Kempný, který do Chicaga zamířil z ruského Omsku. Kromě jednapadesáti utkání v kanadsko-americké soutěži odehrál tento šestadvacetiletý bek letos i dvacet devět zápasů za reprezentaci včetně Světového poháru a mistrovství světa.  

"Je pravda, že jsem toho měl hodně," přiznává rodák z Hodonína. "Před sezonou jsem měl asi jen dva týdny pauzu, protože jsem právě kvůli Světovému poháru musel začít trénovat dřív. Sezona tedy byla dlouhá a už i psychicky toho bylo dost. Byl jsem rád, že jsem teď tak na měsíc mohl vypnout. Užil jsem si dovolenou a přišel na jiné myšlenky," usmívá se.

Jaký je vůbec váš největší zážitek z té premiérové sezóny?
Je jich víc. Vůbec to, že se mi splnil sen a mohl jsem hrát NHL, je pro mě zážitek. První zápas v Chicagu, Winter Classic… Je hodně věcí, na které budu dlouho vzpomínat.

Do Chicaga má namířeno další český obránce Jana Ruttu. Berete to jako konkurenci?
Konkurence je vždy v každém týmu. Jsem ale naopak rád, že další český hráč podepsal smlouvu v NHL. Je to dobře pro český hokej.

Takže jste rád, že se ta česká partička v Chicagu zase rozšíří?
Určitě. Je fajn, když si člověk může s někým zajít na večeři a popovídat si česky. Je to příjemné.

Kariéru naopak kvůli specifické alergii přeruší Marián Hossa. Věděl jste už během sezony, že má takové problémy?
Věděl jsem to. Potýkal se s tím celou sezonu. Bral velmi silné léky, které mu to měli tlumit. Určitě ale není ideální užívat je dlouhodobě. Marián má už nějaký věk, ale přesto je to výborný hráč. Je to obrovská škoda pro Chicago.

On věděl, o jaký problém se jedná?
Chodil na spoustu testů a vyšetření. Nikdo pořádně nevěděl, co to je. Potýkal se s tím celou sezonu a nebylo to pro něj jednoduché. Ročník ale odehrál s noblesou, jak je to u něj zvykem.

Už jste se začal připravovat na novou sezonu?
Nedávno jsem začal trénovat na suchu. Nechci mít dlouhou pauzu bez ledu, takže dvakrát týdně chodím i na zimák. Zatím to má takový ten klasický průběh. Nabírám sílu a hmotnost svalů. Pak budu pokračovat do rychlosti.

S kým trénujete na ledě?
Chodíme dohromady s kluky z NHL, ale i s těmi, kteří už profesionálně nehrají, ale chtějí se občas zpotit a pobavit se. Jde jen o tu hru, žádné tréninkové prvky k tomu nepřidáváme.

Doporučili vám v Chicagu něco, na co se zaměřit?
V Praze mám svého trenéra, se kterým trénuji. O individuální plán si říct můžeme, ale vyhovuje mi můj trenér. Děláme věci, které jsou důležité pro hokejisty. Potřebuji dostat nějakou sílu do nohou, protože člověk to ztratí během zápasového rytmu.

Jaká očekávání od vás má Chicago v nové sezoně?
Když jsme se loučili, měl jsem výborné pohovory s trenérem i manažerem. Trochu mi nastínili vizi do příští sezony. Měl jsem z toho příjemný pocit. Věřím, že ta moje role bude trochu jiná, než letos a že se můj čas na ledě zvýší. Chci se na to dobře připravit.

Jaká role by to měla být?
Pro mě bylo nejdůležitější to, že jsme z toho měl dobrý pocit. Tyto pohovory mě utvrdily v tom, že tu smlouvu podepíšu a byl jsem za ni hrozně rád. I na mistrovství světa v Paříži jsem měl pohovor s naším hlavním skautem a ten mi říkal to stejné. Nebylo o čem váhat.

Je něco, co vám v Americe chybí?
Možná české jídlo. V Chicagu jsou nějaké české restaurace, ale nedá se to moc srovnávat. Určitě je to ale příjemná změna od těch amerických jídel. Je dobré si tam občas zajít.

Nepřemýšlel jste, že si tam vezmete vlastní maminku, jako kdysi Jaromír Jágr?
(smích) To ne. Mamka by sice letěla hned a ráda, ale vůbec mě to nenapadlo.

Je naopak něco, co se vám v Americe zalíbilo a přenesl jste si to domů?
Když to srovnám, tak ta mentalita je jiná. Lidé v Americe jsou vstřícní a pozitivní. Stále se ptají, jak se vám vede. V Česku naopak každý čeká, kdy se něco pokazí. Tam je to trochu jinak. Jsem ale hrdý Čech, takže jsme si nic nepřenesl.

Kdy se vracíte do Ameriky?
Koncem srpna máme my Evropané pětidenní kemp ve Stockholmu. 13. září pak začíná hlavní camp v Chicagu, takže poletím dřív, abych se trochu srovnal s časem a aklimatizoval.

Dlouhá léta jste strávil v Kometě, která letos vyhrála titul. Sledoval jste jejich výkony?
Sledoval jsem to celé. Hrozně jsem jim to přál. Byl to obrovský svátek pro Brno.

Chtěl byste se po konci kariéry v NHL vrátit do Brna?
Chtěl bych hrozně moc! Brněnští fanoušci mi chybí. Ta kulisa je tam vynikající. Pokud by to situace dovolila, tak bych si chtěl v Brně ještě zahrát.

V Chicagu se tolik nefandí?
Moc se to srovnávat nedá. V Americe se fandí odlišným způsobem. Pokud je šance, tak se zabučí nebo zatleská. Bubny v Americe nejsou. Neuvěřitelná atmosféra je v Nashvillu. To byla obrovská show.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy