NHL žasne nad obří smlouvou pro hvězdu. Oproti jiným sportovcům je přitom McDavid v Americe "chudák"

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 7. 2017 15:15
Connor McDavid se ve středu stal nejlépe placeným hokejistou NHL. Tedy čistě teoreticky. Třeba obránce P.K. Subban si díky nižším daním v Nashvillu paradoxně vydělá peněz víc. Kontrakt pro kanadskou hvězdu Edmontonu je přesto astronomický, žádný jiný hokejista v novodobé historii takový nepodepsal. V porovnání s ostatními sportovními ligami v Americe ale spadá jen do průměru.
Connor McDavid.
Connor McDavid. | Foto: ČTK

Praha - Osmiletým kontraktem v hodnotě 100 milionů dolarů se stal Connor McDavid ve středu suverénně i historicky nejlépe placeným hokejistou v NHL. Dvacetiletý Kanaďan, mnoha experty označován za nejlepšího hráče současnosti, si ročně vydělá před zdaněním 12,5 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 325 milionů korun.

"Když si uvědomím, že mi někdo skutečně zaplatí sto milionů, je to šílené. Chápu, jaký tlak je s tím spojený, ale tlak mě celý život dělá lepším hokejistou," vyprávěl McDavid.

"Chci si ty peníze zasloužit a nebýt někdo, kdo podepíše velkou smlouvu a pak o něm není slyšet. Můj případ to nebude, bude mě to hnát a budu pracovat o to tvrději," dodal McDavid.

A to ještě považte, že smlouva měla být původně ještě vyšší. Původní zprávy zainteresovaných novinářů mluvily o tom, že si McDavid vydělá ročně přes třináct milionů dolarů. Takové peníze ale údajně odmítl sám hokejista, a to i s ohledem na to, aby Edmontonu zbylo pod platovým stropem více místa a tým měl v příštích sezonách větší šanci hrát o Stanley Cup. 

"Můžu všechny ujistit, že roční plat mohl být o mnoho vyšší a délka smlouvy o mnoho kratší. Connor měl zájem na to, aby tým zůstal konkurenceschopný," přiznal manažer Oilers Peter Chiarelli.

McDavid se tak stane nejlépe placeným hokejistou současnosti. Jenže suma, která u mnohých vyvolala otázku, zda si mladičký hokejista takové peníze vůbec zaslouží, je přitom v konkurenci jiných zámořských sportů doslova almužnou. 

Kupříkladu v basketbalové NBA by se s McDavid s platem 12,5 milionů dolarů nevešel ani mezi 75 nejlépe placených hráčů. Jak si (platově) vedou největší hvězdy amerických profesionálních sportovních lig, se ostatně podívejte sami. 

Soutěž Jméno Tým Roční plat (dolary) Trvání
NHL Connor McDavid Edmonton Oilers 12,5 milionů 8 let
NFL Derek Carr Oakland Raiders 25 milionů 5 let
MLB Zack Greinke Arizona Diamondbacks 34,4 milionů 6 let
NBA Stephen Curry Golden State 40,2 milionů 5 let

Mimochodem ještě jedna perlička, co se týče platu Connora McDavida: Nejlépe placeným hráčem NHL je čistě teoreticky, papírově. V reálu jím přitom až do roku 2020 bude obránce P.K. Subban. Jemu totiž v Nashvillu díky nižším daním zbude z výplaty 10 milionů dolarů za sezonu stále více peněz než McDavidovi z 12,5 milionu dolarů v Edmontonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy