Vrbata: Cítil jsem, že má o mě Florida opravdu zájem. Jágra jsem ale z týmu nevyšoupnul

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 7. 2017 6:00
Nebývá zvykem, aby se tým jen tak bez náhrady zbavil svého nejproduktivnějšího hráče. Radim Vrbata v minulé sezoně dominoval v útoku Arizony, a to za poměrně nízké peníze. Proto nejednoho překvapilo, že Coyotes pustili 36letého Čecha na trh volných hráčů, kde po něm sáhla Florida. Vrbata se tak v jednom týmu vystřídá s Jaromírem Jágrem. "Je asi ve stejné pozici, jako byl já v Arizoně. Kdyby o něj Florida stála, smlouvu mu nabídla," říká Vrbata v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Vedle lukrativní smlouvy mu Panthers nabídnou šanci bojovat o play-off.
Radim Vrbata.
Radim Vrbata. | Foto: ČTK

Praha - Trh s volnými hráči bývá plný překvapení. Ani tohle nikdo nečekal. Všichni včetně samotného hráče měli za to, že Radim Vrbata zůstane v Arizoně. Jenže všechno je jinak.

Coyotes očekávanou nabídku včas nenabídli, a tak 36letý útočník neváhal a vzal jinou. V příští sezoně bude hrát Vrbata za Floridu. V základu si vydělá 2,5 milionu dolarů, další milion a čtvrt může přidat na výkonnostních bonusech.

"Nechtěl jsem čekat, Florida by si místo mě mohla vzít jiného. Já přitom z jednání cítil, že jsem pro ně na prvním místě," vykládá Vrbata v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V jedné kabině se tak mine s Jaromírem Jágrem, který v Sunrise rovněž poněkud nečekaně končí. "Je v podobné situaci, jako jsem byl já v Arizoně. Kdyby o něj klub stál, smlouvu mu nabídne," říká Vrbata. V minulé sezoně nasbíral 55 kanadských bodů (20+35), byl suverénně nejproduktivnějším hráčem Coytoes. Tolik bodů jako on nenasbíral ani žádný hráč z kádru Floridy.

Asi dost lidí překvapilo, že jste nezůstal v Arizoně. Jak k nečekanému podpisu na Floridě došlo?

"Popravdě, já si taky myslel, že zůstanu ve Phoenixu. Jenže pak vytrejdovali gólmana Smitha, neprodloužili smlouvu Doanovi a nakonec skončili i trenéři. V tu chvíli jsem sám začal trochu pochybovat, že by to mohlo dopadnout. Týden před otevřením trhu už mohou hráči mluvit s jinými týmy, Florida měla od začátku velký zájem. Byla konkrétní…"

Arizona, kde jste strávil nejlepší léta kariéry a naposledy v jejím dresu byl třetím nejproduktivnějším Čechem v NHL, zájem neměla?

"S Arizonou jsem mohl být na smlouvě domluvený už během sezony nebo hned po ní. Rozuměl jsem ale, že je rozšiřovací draft kvůli Las Vegas a smlouvy se budou podepisovat po něm. Jenže ani po něm jsem konkrétní nabídku nedostal a osobně jsem chtěl mít jasno do 30. června. Když se do té doby nic nedělo, nebylo na co čekat."

Radim Vrbata

Radim Vrbata (Arizona) v sezoně 2016-17

Pozice: útočník

Věk: 36 let

Klub: Florida Panthers

Plat v minulé sezoně před zdaněním: 3,25 mil. dolarů (80 mil. korun)

Plat v letošní sezoně: 2,5 mil dolarů + 1,25 milionu na bonusech

Bilance v minulé sezoně: 81 zápasů, 55 bodů (20+35)

Bilance v NHL: 1015 zápasů, 609 bodů (279+330)

Úspěchy: mistr světa (Vídeň, 2005), juniorský mistr světa (Moskva, 2001)

Smlouvu jste s Floridou podepsal hned na druhý den, tedy velice rychle. Nechtěl jste na nic čekat?

"Všichni starší hráči podepsali hned. Kdybych čekal, Florida mohla místo mě vzít někoho jiného. A kdo ví, jestli by se pak nějaký tým pro mě vůbec našel. Ještě za takových finančních i hokejových podmínek. Mně se Florida líbila hned od začátku."

V kabině se ale minete s Jaromírem Jágrem, který na Floridě nečekaně další smlouvu nedostal. Sledoval jste to? 

"Šlo to úplně mimo mě, vůbec jsem o tom informace nesondoval. Víte, on je asi v podobné situaci, jako byl já v Arizoně. Kdyby o něj Florida měla zájem, podepsala ho hned po sezoně. Taky se tam rozhodli jít jinou cestou."

Některá média už píšou, že tam jdete Jágra nahradit…

(směje se) "Já přece nejsem ten, kdo ho má nahradit. Nebo kdo by ho z Floridy měl vyšoupnout. Navíc ještě spolu se mnou podepsali Jevgenije Dadonova. Prostě jdou Panthers jinou cestou."

Ptaly se na vás i jiné týmy? Čím vás Florida přesvědčila?

"Víte, že jich bylo docela dost? Sám jsem z toho byl překvapený, šest sedm jich bylo. Zájem Floridy byl ale jasný od začátku, byl nejkonkrétnější. Cítil jsem, že jsem pro ně na prvním místě. U dalších to nebylo tak konkrétní, byl jsem alternativou za jiné."

Ještě před měsícem jste v rozhovoru pro Aktuálně.cz říkal, že byste chtěl v Arizoně zůstat už jen kvůli rodině. A vidíte, teď se budete všichni stěhovat přes celé USA.

"My už jsme v tom zběhlí, víme, co to obnáší. (směje se) Přestěhujeme se rychle, zařídí se to tak, abychom letěli do nového. V půlce srpna bydlíme, aby děti nemeškaly školu. A z hokejového hlediska to tam bude dobrý!"

Bonusy jsou pro Vrbatu reálné

Dolar, bankovka, měna, peníze - ilustrační foto

Radim Vrbata si na Floridě díky nové smlouvě vydělá nezdaněných 2,5 milionu dolarů v základu najisto, další peníze mu budou naskakovat na účet podle toho, jak se bude dařit jemu i celému týmu. Na bonusech si 36letý útočník může klidně vydělat dalších 1,25 milionu dolarů. A to velmi reálně. Jak?

Po 250 tisících dolarech Vrbata dostane vždy ve chvíli, kdy v sezoně nastřílí 10, 15 a 20 branek. Dalších 250 tisíc dostane Vrbata v případě, že v sezoně překoná hranici 45 kanadských bodů (v té poslední za Arizonu jich měl 55), a zbylých 250 tisíc dolarů dostane, pokud Panthers postoupí do play off

Pokud vše půjde podle plánů a představ, může si Vrbata na konci sezony přepočítat celkovou nezdaněnou výplatu ve výši 3,75 milionu dolarů.

Takže se těšíte?

"V Arizoně skončili trenéři, nevrací se tam Martin Hanzal. Tým bude úplně jiný, kdo ví, jak by to tam vypadalo. Na Floridě jsou hráči, se kterými by mi to mohlo klapat. Mladí centři Barkov a Trocheck jsou jedni z nejlepších mladých hráčů v NHL. Na to se těším. Navíc jsem fakt cítil, že mě chtějí. To se tam člověku hned chce více."

A co ambice? Florida bude chtít určitě do play-off, to by se vás třeba v Arizoně netýkalo.

"Máte pravdu. Poslední sezona se jim sice moc nepovedla, ale teď přichází jiný trenér, se kterým jsem shodou okolností ještě kdysi hrál v Carolině. Ambice teď máme na to, aby se hrál dobrý hokej. A abychom hráli play-off."

Určitě máte přehled o tom, že na Floridě žije i řada vašich bývalých českých spoluhráčů, kteří si tam koupili dům a tráví tam většinu roku svého hokejového důchodu.

"Dokonce jich tam je víc, než jsem čekal! Už jsem mluvil s Havlátem a Radkem Dvořákem, ten tam má dokonce hokejovou akademii. S nim už jsem řešil hokejovou budoucnost mého malého syna, asi přes něj seženu nějakou výstroj." (směje se)

Třeba si to tam taky zamilujete, koupíte dům a strávíte na Floridě důchod.

"No, to ještě uvidíme. My byli osm let v Arizoně, jestli zůstaneme po mé kariéře v Americe, tak spíš tam. Ale zatím máme v plánu vrátit se do Čech."

Je to aktuální otázka, nebo za rok po vypršení smlouvy ještě necítíte důvod končit? Ptám se proto, že se nebojíte otevřeně přiznat, že kvůli rodině klidně kariéru zabalíte.

"Já už asi tři smlouvy zpátky tvrdím, že podepisuju tu poslední. Nechci říkat nic konkrétního, však je mi 36 let. Podívejte se, kam spěje hokej. Je třeba být trošku realistický, ten konec se asi blíží. Třeba to poslední sezona je, třeba ne. V tomhle konkrétní nebudu. Prostě sezonu odehraju a za rok uvidím, jak se budu cítit a hrát."

Jágrovi sluníčko, teplo a hokej u vyhřátých pláží docela svědčily…

"No jo, jenže on nemá tři děti. (směje se) Ty budou jednou v mém rozhodování taky hrát roli."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy